spôsob, ako o svoje peniaze neprísť. Ťažko sa zmierujú so stratou nároku, a to len preto, že o tom nevedeli. Informácie sa k nim nedostali včas. Niektorí vôbec netušili, že bol vyhlásený konkurz, nie to ešte, že bude prieskumné pojednávanie. Už bolo. Výsledok je taký, že z viac než deväťtisíc poškodených sa o svoje vklady prihlásilo len vyše tisíc veriteľov.
Na opakovanú schôdzu veriteľov pricestovalo do Košíc napriek nepriaznivému počasiu nemálo dôchodcov v nádeji, že sa situácia zvráti v ich prospech. Starkí o paličkách len veľmi ťažko chápali, prečo ich tam nechcú pustiť. Mnohí si až teraz podávali prihlášku do konkurzu, i keď termín uplynul 23. novembra 2004. Podpisovali sa aj pod sťažnosť nekonkurzných veriteľov pre porušenie zákona Krajským súdom v Košiciach adresovanú krajskej prokuratúre. Postup súdu považujú za podvod na veriteľoch a žiadajú predĺženie termínu.
Na jednej strane sú poškodení, ktorí sa ocitli v nezávideniahodnej situácii a nikto nepochybuje o tom, že boli naozaj oklamaní. Na druhej stojí zákon a jeho správny výklad. Kto ich v skutočnosti oklamal? Nie štát, nie súd, nie správca, ale vedenie Sporoinvestu, sľubujúce im prosperujúcu budúcnosť. Zámerne ich nepravdivo informovalo o majetku, ktorý vôbec neexistoval. Ten bol vo vlastníctve dcérskych spoločností a nemohlo ním kryť záväzky voči svojim veriteľom. Zavádzali ich. Rovnako ako o akciách, ktoré vydané neboli, alebo nikto ani dnes nevie, kto ich vlastní.
Ľudia však všetkému verili. Od prvej chvíle, keď sa rozhodli zveriť im peniaze, ku ktorým sa s najväčšou pravdepodobnosťou nekonkurzní veritelia už nedopracujú. A konkurzní len k minimálnemu percentu. Celý problém je v tom, že správca nemá zoznam všetkých veriteľov a podklady, ktoré by dali prehľad o skutočnej hodnote akcií a obchodných podielov. Po niektorých s.r.o. niet ani stopy. Neexistujú. Boli fiktívne, rovnako ako nádeje, ktoré si ešte robia podvedení poškodení.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári