mesto Košice.
Mesto by malo prevziať úver, ktorý ŠFRB poskytol Furči a tá ho prostredníctvom podpisov starostu Ladislava Lumtzera (SDKÚ) a pracovníkov vtedajšieho Okresného úradu Košice III vyčerpala, keď spoločne odsúhlasili preplatenie faktúr spoločnosti Kame Slovakia napriek tomu, že na stavbe sa v tom čase ešte nepoklepkal ani základný kameň.
"Štátny fond prostredníctvom svojho zástupcu JUDr. Hurinského navrhuje mestu Košice, aby si vzalo nejaký nový úver na výstavbu s tým, že prevezme na seba aj úver Furče, ktorý bude splácať a fond potom zváži odpustenie penále, ktoré každým dňom narastajú. Istina, ktorú dlhuje Furča je cca 74 miliónov, penále je vo výške cca 30 miliónov," vysvetľuje ponuku ŠFRB riaditeľ košického magistrátu Ing. Ondrej Bernát.
Magistrát si dal urobiť rozbor celej kauzy z finančného i stavebného hľadiska, aby vedel zaujať stanovisko.
"Na jeho základe môžem skonštatovať, že mesto Košice nemôže súhlasiť s riešením, ktoré navrhuje ŠFRB. List v takomto znení pošleme aj na ŠFRB, nebudeme preto predkladať žiadny materiál o kauze bytov na Furči do rokovania mestského zastupiteľstva."
Ako šéf magistrátu ďalej zdôraznil, v procese prípravy a schvaľovania výstavby i preplácania je podľa jeho názoru množstvo problematických záležitostí, nad ktorými iba krúti hlavou.
"Napriek tomu, že išlo o stavbu za cca 150 miliónov, zhotoviteľ sa vyberal rokovacím konaním bez zverejnenia a mestská časť rokovala len s jedným uchádzačom - spoločnosťou Kame Slovakia. Ako dôvod uviedli skutočnosť, že Kame jediná disponovala pozemkom na výstavbu. Preto nás prekvapila konštatácia, ktorú uvádza ŠFRB, že pozemky nie sú doposiaľ majetkovo-právne vysporiadané a pripojené zmluvy o predaji pozemku nemajú žiadnu hodnotu. Sme toho názoru, že ŠFRB mal vedieť o týchto problémoch a mohol celú výstavbu zastaviť už v etape posudzovania tejto žiadosti."
Riaditeľovi magistrátu nejde do hlavy ani to, akým spôsobom došlo k vyčerpaniu úveru zo ŠFRB pri (ne)výstavbe bytov na Furči. "ŠFRB uvádza, že ihneď po otvorení účtu bol tromi faktúrami vyčerpaný celý objem. Preto sa pýtame, ako je možné, že pracovníci okresného úradu, ktorí zastupovali štát ako štátni zamestnanci a vykonávali aj funkciu kontroly v zastúpení ŠFRB, tieto faktúry potvrdili a nechali preplatiť? Prečo neskontrolovali priamo na stavbe, v akom štádiu je výstavba a či sú predložené faktúry relevantné? Prečo neskontrolovali údajne nakúpený materiál vo faktúrach? Nemôžu argumentovať tým, že by v tom čase mali v Košiciach veľa takýchto stavieb, lebo okrem Barce a Furče sa nikde byty zo štátnych prostriedkov nestavali. Pritom nešlo o smiešne záležitosti. Zostáva pre nás záhadou, prečo štátni úradníci nerobili svoju prácu tak, ako mali."
Podľa Bernáta je vylúčené, že by sa mesto pustilo do zbabranej výstavby a postavilo obytné domy namiesto Furče s novým úverom a prevzatím 70 miliónového dlhu.
"Terajšie náklady v roku 2005 by predstavovali sumu 300 miliónov korún, naviac ide o absolútne nevhodný pozemok, ležiaci na geologicky neúnosnom podloží. V prípade, že by sa mesto rozhodlo ísť do výstavby, vzalo by si na svoje plecia nielen úver, ale aj riziko možných technických porúch a nedajbože aj zrútenia stavby. Výhrady sú aj k technológii montovaných stavieb, keďže v Barci mali obrovské problémy s kolaudáciou, čo trvalo takmer rok."
Riaditeľ magistrátu zdôrazňuje, že Mesto Košice nebolo účastníkom konania, výstavba sa pripravila a schválila bez vedomia mesta, pričom mesto nemá žiadny zmluvný vzťah so ŠFRB.
"Podľa nášho názoru má ŠFRB obavy hlavne o to, ako má veľmi slabo zabezpečenú pohľadávku. Podľa nás ŠFRB ešte nevyužil všetky možností, ktoré vyplývajú zo zaistenia úveru poisťovacou spoločnosťou R+V, ktorá zabezpečuje splácanie úveru v prípade, že klient stratí túto schopnosť. Naviac nevidieť, že by niekto niesol zodpovednosť za to, čo sa stalo a to ani v prípade starostu, ale ani na ŠFRB. Vidíme to len ako snahu prehodiť horúci zemiak na plecia mesta," dodal Bernát.
Bude mesto musieť prevziať dlh?
Podľa riaditeľa magistrátu je mesto v súčasnosti úplne mimo celej kauzy, nemá žiadny zmluvný vzťah so ŠFRB, ani s mestskou časťou v súvislosti s výstavbou Na hore.
Slovenské právo podľa Bernáta nepozná inštitút konkurzu a vyrovnania obce, hoci by Furča už dávno spĺňala všetky podmienky, keby bola firmou. Šéf magistrátu je presvedčený, že už dávno mala byť v nútenej správe a je mu záhadou, že tam všetko beží, akoby sa nič nestalo.
Problém s prevzatím dlhu mestom by mohol nastať až vtedy, keby došlo k zmene Zákona o meste Košice a mestské časti by stratili doterajšiu právnu subjektivitu. Potom by mesto bolo právnym nástupcom a zrejme by muselo prevziať aj dlh.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári