roky žiada mimovládna organizácia Spoločnosť priateľov Zeme, ktorá 6. januára naňho podala podnet na Obvodnom úrade v Košiciach za porušovanie Zákona o slobodnom prístupe k informáciám.
"V septembri uplynulého roka sa zástupca Spoločnosti priateľov Zeme stretol s riaditeľom Kositu, aby sa dozvedel odpovede na otázky súvisiace s nákladmi na plánovanú a prebiehajúcu rekonštrukciu spaľovne. Chceli sme sa v záujme občanov dozvedieť, akú plánujú technológiu na zachytávanie škodlivých emisií. Pýtali sme sa aj na to, či Kosit alebo mesto Košice zrealizoval ekonomicko-environmentálnu štúdiu, ktorá by preukázala výhodnosť súčasného smerovania, to znamená rekonštrukcie spaľovne s nízkou mierou triedeného zberu," vysvetlil na včerajšej tlačovej besede predseda združenia Ladislav Hegyi.
Ako ďalej povedal, generálny riaditeľ G. Giunta na otázky neodpovedal s tým, že sprostredkuje odpovede formou stretnutia s odborníkmi Kositu. Spoločnosť priateľov Zeme následne poslala otázky písomne, no spoločnosť Kosit neodpovedala. "Následne sme požiadali Kosit o informácie, avšak už na základe Zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Podľa neho je Kosit povinný tieto informácie poskytnúť do 10 dní. Kosit opäť neodpovedal, a tak sme poslali v novembri 2004 list s upozornením, že Kosit porušuje spomínaný zákon a informovali sme ich aj o sankciách, ktoré z toho vyplývajú. Riaditeľ Giunta listom opätovne odmietol poskytnúť akúkoľvek zo žiadaných informácií odvolávajúc sa na to, že Kosit je súkromnou právnickou osobou, ktorá pod tento zákon nespadá."
Právnik Jozef Šuchta zo Spoločnosti priateľov Zeme je však jednoznačne presvedčený, že Kosit je povinný dodržiavať Zákon o slobodnom prístupe k informáciám. "Spoločnosť Kosit, ktorej zakladateľom je aj mesto Košice, nakladá s verejnými financiami a majetkom mesta, a preto je povinnou osobou podľa spomínaného zákona a ako taká musí poskytovať občanom informácie týkajúce sa životného prostredia na požiadanie. Podľa nás ide o jednoduchý právny prípad a Obvodný úrad v Košiciach by sa s ním mohol v lehote 30 dní vysporiadať a uložiť pokutu generálnemu riaditeľovi, s ktorým sme komunikovali a ktorý tento zákon porušil."
Šéf združenia L. Hegyi sa verejne pýta, prečo Kosit tají pred občanmi informácie o takých dôležitých záležitostiach. Obavy vzbudzujú aj kontroverzné vyhlásenia predstaviteľov spoločnosti, ktorí v médiách prezentujú vždy inú výšku sumy, ktorá je potrebná na rekonštrukciu spaľovne tak, aby spĺňala európske normy. "Raz to bolo sto miliónov, inokedy 700 miliónov, potom 200 miliónov. Zo skúseností vieme, že rekonštrukcia spaľovne na európske normy je drahá záležitosť a napríklad v Bratislave stála 2,5 miliardy korún. Informácie z Kositu vzbudzujú obavy, akú rekonštrukciu vlastne robia," doplnil Hegyi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári