Galimatiáš v (ne)informovaní Kositu
Pokojnú hladinu okolo spoločnosti Kosit, ktorá má v Košiciach takmer monopolné postavenie v odpadovom hospodárstve a je vlastníkom spaľovne, rozvírilo včera treťosektorné združenie Spoločnosť priateľov Zeme.
Generálny riaditeľ Gian Giunta treťosektorníkom neodpovedal a tak majú možnosť blysnúť sa v lesku kamier a hroziť "zlému Talianovi" pokutou 50 tisíc a zákazom činnosti v pozícii riaditeľa na dva roky.
Kosit prostredníctvom svojho právneho zástupcu okamžite kontroval vyhlásením, že "zverejňuje informácie, ktorej jej ukladá zákon", ale "nie je povinná zverejniť tie, o ktoré žiadala Spoločnosť priateľov Zeme."
Na otázku Korzára, prečo sa, keď neuspeli u riaditeľa, so žiadosťou o odpovede neobrátili aj na poslancov mestského zastupiteľstva, ktorí sedia za mesto v najvyššom orgáne spoločnosti Kosit - predstavenstve, treťosektorníci povedali, že neskôr využijú aj túto možnosť.
Ak by im totiž naozaj záležalo na informáciach, a nie na vyvolávaní paniky, vyskúšali by najprv všetky možnosti, ako sa k nim dostať. A poslanci - volení zástupcovia ľudu, sediaci v predstavenstva, naviac zo strán priaznivo naklonených tretiemu sektoru, by iste urobili všetko, aby zvedavých priateľov Zeme uspokojili.
Mohli však naraziť na väčšiu lahôdku ako neodpovedajúceho G. Giuntu. Mohlo sa im totiž stať aj to, čo sa Korzáru stalo, keď mu poslanec Peter Cengel, člen predstavenstva, odmietol odpovedať na otázky súvisiace s odpadom s odôvodnením, že "mu to zakazuje Obchodný zákonník."
Ak nemôže hovoriť Cengel s novinármi, prečo by mal byť povinný hovoriť s priateľmi Zeme Giunta, ktorý prišiel do Košíc hlavne dobre zarobiť pre taliansku spoločnosť, ktorá kúpila spaľovňu a má väčšinu v Kosite? Ktorý podnikateľ v odpade sa rád vybavuje s ekologickými aktivistami? Zaslúži si aj Cengel pokutu a zákaz činností? To je ďalší zaujímavý právny problém...
Jediným plusom mediálnej prezentácie priateľov Zeme je fakt, že sa možno od štátneho orgánu - Obvodného úradu v Košiciach - dozvieme, či je Kosit, v ktorom má mesto 34-percent akcií, povinný odpovedať na otázky zvonku presne podľa litery infozákona.
Inak je ale zaujímavé, že sa o dianie vo vnútri spoločnosti Kosit zaoberá kdekto, len nie tí, ktorí by sa mali. Doteraz sme totiž nepočuli, aby kompetentní z magistrátu, vedenia mesta, či poslanci informovali verejnosť, ako postupujú rekonštrukčné práce v spaľovni, či Kosit dodržuje zmluvu a harmonogram prác, ako aj termín, kedy bude spaľovňa spĺňať prísne limity EÚ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári