Korzár logo Korzár Košice

OBČIANSKY SERVIS Nový zákon o rodine prináša viacero zmien

Národná rada Slovenskej republiky 20. januára opäť schválila nový zákon o rodine, ktorý jej koncom minulého roka vrátil prezident Ivan Gašparovič.

Jeho pripomienky poslanci neakceptovali. Starý zákon bol na svoju dobu moderný a progresívny. Po dlhé štyridsaťročné obdobieplatil takmer v nezmenenej podobe. V súčasnosti však už nedostatočne reaguje na vývoj a zmeny, ktoré nastávajú v spoločnosti. Pristavme sa pri najdôležitejších a najdiskutovanejších zmenách.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Manželstvo

Zákon určuje, že "rodina založená manželstvom je základnou bunkou spoločnosti. Spoločnosť všetky formy rodiny všestranne chráni". Hlavným účelom manželstva je založenie rodiny a riadna výchova detí. Neprešiel návrh, aby sa "iné formy rodiny" priamo vymenovali. Napriek tomu sa odstránila diskriminácia a rozšírila ochrana pre páry, ktoré nie sú zosobášené, osamelé matky, rozvedených či ovdovelých rodičov.

SkryťVypnúť reklamu

Manželstvom sa chápe zväzok muža a ženy, o toľko vo svete diskutovanom registrovanom partnerstve osôb rovnakého pohlavia sa zákon nezmieňuje.

Predkladateľ zákona, minister spravodlivosti Daniel Lipšic (KDH) Lipšic, neuspel so snahou sprísniť podmienky rozvodov. Jeho zámerom bolo, aby bol chránený manžel či manželka, ktorý s rozvodom nesúhlasí a nepodieľal sa na rozvrate manželského zväzku. Na druhej strane sa do zákona nepodarilo presadiť ani snahu niektorých poslancov uľahčiť situáciu rozvádzajúcim sa manželom tzv. rozvodom dohodou, ak sa manželia dohodnú na rozdelení majetku a starostlivosti o dieťa. Nový zákon nespomína ani inštitút predmanželskej zmluvy.

Vzťahy medzi rodičmi, deťmi a ostatnámi príbuznými

Nová úprava vymedzuje explicitne formou demonštratívneho výpočtu súhrn práv a povinností, ktoré tvoria obsah inštitútu rodičovských práv a povinností. Zavádza sa nová zásadu, že dieťa by sa malo podieľať na životnej úrovni rodičov. Zákon dáva deťom mnohé práva, ktoré doteraz nemali. Ak je dieťa vo veku, že vie samo vyjadriť svoj názor, má sa vyjadriť ku všetkému, čo sa ho týka. V prípade, že rodičia nevedia a nespravujú dobre jeho majetok, môže súd určiť majetkového opatrovníka. V prípade rozvodu súd bude upravovať jeho vzťahy nielen s rodičmi, ale aj ďalšími príbuznými.

SkryťVypnúť reklamu

Terminologické nerozlišovanie opatrovníctva a poručníctva spôsobuje problémy vo vzťahoch s medzinárodným prvkom, pretože väčšina zahraničných právnych poriadkov oba inštitúty rozlišuje nielen obsahovo, ale i terminologicky. Preto navrhovaný zákon oddeľuje oba inštitúty pojmovo i obsahovo.

Poručníctvo - Ak obaja rodičia maloletého dieťaťa zomreli, boli pozbavení výkonu rodičovských práv a povinností, alebo bol tento výkon pozastavený alebo nemajú spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu, ustanoví súd maloletému dieťaťu poručníka, ktorý bude zabezpečovať jeho výchovu, zastupovať ho a spravovať jeho majetok. Poručník nie je povinný osobne sa o maloleté dieťa starať, dohliada na rozsah a spôsob starostlivosti, ktorá je dieťaťu poskytovaná. Ak sú rodičia nažive a ak to nie je v rozpore so záujmom maloletého dieťaťa, súd ustanoví za poručníka predovšetkým toho, koho navrhli rodičia. Ak nebolo možné ustanoviť za poručníka žiadnu fyzickú osobu, súd za poručníka ustanoví obec a v prípadoch maloletých detí bez sprievodu orgán sociálnoprávnej ochrany.

SkryťVypnúť reklamu

Opatrovník - Do času, kým nie je maloletému dieťaťu ustanovený poručník, alebo do času, kým sa ustanovený poručník neujme svojej funkcie, robí neodkladné úkony v záujme maloletého dieťaťa opatrovník. Súd ho určí aj vtedy, ak je to potrebné z iných dôvodov a zároveň je to v záujme dieťaťa. Za opatrovníka môže ustanoviť aj obec.

Súd vymedzí rozsah práv a povinností opatrovníka tak, aby bol splnený účel, na ktorý bol ustanovený.

Osvojenie:

Zákon rozširuje možnosti osvojenia dieťaťa a prioritu pred ústavnou starostlivosťou dáva adopcii. Zároveň sa zrýchľuje celý proces adopcie. Súdy rozhodnú o osvojení dieťaťa bez odkladu do troch mesiacov, lehotu možno predĺžiť najviac o ďalšie tri mesiace. Dieťa bude v predadopčnej starostlivosti opatrovateľskej rodiny deväť mesiacov, aby sa preverila ich spôsobilosť. Potom súd rozhodne o osvojení dieťaťa. Osvojenie ako také bude môcť súd zrušiť do šiestich mesiacov odo dňa právoplatnosti rozhodnutia o osvojení vždy.

Na osvojenie nie je už potrebný súhlas biologických rodičov, ak oň neprejavili skutočný záujem najmenej počas šiestich mesiacov alebo počas najmenej dvoch mesiacov po narodení dieťaťa.

Určenie rodičovstva a utajené pôrody

Starý zákon sa zaoberal len určením otcovstva, nový už aj o materstve. Zákon tak reaguje na nové reprodukčné metódy, keď genetická matka nemusí byť rodičkou. Matkou dieťaťa je podľa zákona zásadne iba žena, ktorá ho porodila a akékoľvek dohody a zmluvy, ktoré sú s tým v rozpore, sú neplatné. Znamená to, že na Slovensku nebude možný tzv. prenájom maternice, keď žena donosí dieťa z oplodneného vajíčka inej ženy a odovzdá jej ho. Rodička sa až po pôrode rozhodne, či dieťa dá na adopciu. Tá by mala byť ale v prípade biologickej matky jednoduchšia.

V snahe predísť tragickým prípadom zavraždenia neželaných novorodencov svojimi matkami zavádza zákon utajené pôrody, ktoré ženám v zložitej životnej situácii poskytuje možnosť vzdať sa dieťaťa anonymne a dať ho na adopciu. Ak žena požiada v pôrodnici o ochranu údajov, jej zdravotná dokumentácia musí byť oddelená od dokumentácie ostatných pacientov a nahliadnuť do nej bude môcť iba ošetrujúci lekár. Dokumentácia bude v registri osobitnej zdravotnej dokumentácie. V praxi to umožní zistiť dôležité zdravotné informácie, potrebné pre liečbu dieťaťa. Pri zápise dieťaťa do matriky pôrodnica nahlási iba dátum narodenia a pohlavie, nie meno rodičov. Dieťa možno okamžite osvojiť a nie je potrebný ani súhlas matky.

Výživné

Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť.

V oblasti výživného sa zakotvuje minimálnu výšku výživného odvodenú od výšky sumy životného minima, ktoré musí mať dieťa zabezpečené vždy. Súd musí stanoviť výživné vo výške minimálne 30 percent životného minima (výživné predstavuje teda najmenej 624 korún).

Upravuje sa tzv. tezaurácia výživného, ktorá umožňuje súdu, aby u výživného na dieťa v prípadoch hodných osobitného zreteľa rozhodol o povinnosti zložiť peňažnú čiastku na výživné splatné v budúcnosti. V praxi pôjde o situácie, keď povinný má nepravidelné príjmy (napr. sezónne zamestnanie), podniká a berie na seba neprimerané majetkové riziká a existujú obavy, že by výživa dieťaťa nebola v budúcnosti riadne zabezpečená.

Otec dieťaťa, za ktorého matka dieťaťa nie je vydatá, je povinný najdlhšie po dobu dvoch rokov najneskôr odo dňa pôrodu prispievať matke primerane na úhradu jej výživy a poskytnúť jej príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom.

Súd môže na návrh tehotnej ženy uložiť mužovi, ktorého otcovstvo je pravdepodobné, aby poskytol vopred sumu potrebnú na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom.

Manželia majú vzájomnú vyživovaciu povinnosť. Ak jeden z manželov túto povinnosť neplní, súd na návrh niektorého z nich určí jej rozsah tak, aby životná úroveň oboch manželov bola v zásade rovnaká. Pri rozhodovaní o určení rozsahu vyživovacej povinnosti súd prihliadne na starostlivosť o domácnosť.

Rozvedený manžel, ktorý nie je schopný sám sa živiť, môže žiadať od bývalého manžela, aby mu prispieval na primeranú výživu. Ak sa bývalí manželia nedohodnú, určí rozsah príspevku na výživu na návrh niektorého z nich, súd. Prihliadne pritom aj na príčiny, ktoré viedli k rozvratu vzťahov medzi manželmi. Príspevok je možné priznať najdlhšie na dobu piatich rokov odo dňa právoplatnosti rozhodnutia o rozvode. Súd môže výnimočne túto dobu predĺžiť.

Aj deti, ktoré sú schopné samé sa živiť, sú povinné zabezpečiť svojim rodičom primeranú výživu, ak to potrebujú.

(bri, haj, www.nrsr.sk)

Zmeny sa týkajú najmä:

- úpravy dôvodov neplatnosti a neexistencie manželstva v rámci okolností vylučujúcich uzavretie manželstva

- možnosti úpravy styku dieťaťa s osobami blízkymi

- mení sa rozsah rodičovských práv

- správy majetku dieťaťa

- foriem náhradnej starostlivosti

- výchovných opatrení

- osvojenia

- určovania rodičovstva

- zavádzajú sa utajené pôrody

- návratu k rozlišovaniu inštitútov poručníctva a opatrovníctva

- zavádza sa minimálna výška výživného

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 96 459
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 011
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 694
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 932
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 263
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 110
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 747
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu