Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 24. január, 2022 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky

OBČIANSKY SERVIS Nový zákon o rodine prináša viacero zmien

Národná rada Slovenskej republiky 20. januára opäť schválila nový zákon o rodine, ktorý jej koncom minulého roka vrátil prezident Ivan Gašparovič.

Jeho pripomienky poslanci neakceptovali. Starý zákon bol na svoju dobu moderný a progresívny. Po dlhé štyridsaťročné obdobieplatil takmer v nezmenenej podobe. V súčasnosti však už nedostatočne reaguje na vývoj a zmeny, ktoré nastávajú v spoločnosti. Pristavme sa pri najdôležitejších a najdiskutovanejších zmenách.

Manželstvo

Zákon určuje, že "rodina založená manželstvom je základnou bunkou spoločnosti. Spoločnosť všetky formy rodiny všestranne chráni". Hlavným účelom manželstva je založenie rodiny a riadna výchova detí. Neprešiel návrh, aby sa "iné formy rodiny" priamo vymenovali. Napriek tomu sa odstránila diskriminácia a rozšírila ochrana pre páry, ktoré nie sú zosobášené, osamelé matky, rozvedených či ovdovelých rodičov.

Skryť Vypnúť reklamu

Manželstvom sa chápe zväzok muža a ženy, o toľko vo svete diskutovanom registrovanom partnerstve osôb rovnakého pohlavia sa zákon nezmieňuje.

Predkladateľ zákona, minister spravodlivosti Daniel Lipšic (KDH) Lipšic, neuspel so snahou sprísniť podmienky rozvodov. Jeho zámerom bolo, aby bol chránený manžel či manželka, ktorý s rozvodom nesúhlasí a nepodieľal sa na rozvrate manželského zväzku. Na druhej strane sa do zákona nepodarilo presadiť ani snahu niektorých poslancov uľahčiť situáciu rozvádzajúcim sa manželom tzv. rozvodom dohodou, ak sa manželia dohodnú na rozdelení majetku a starostlivosti o dieťa. Nový zákon nespomína ani inštitút predmanželskej zmluvy.

Vzťahy medzi rodičmi, deťmi a ostatnámi príbuznými

Nová úprava vymedzuje explicitne formou demonštratívneho výpočtu súhrn práv a povinností, ktoré tvoria obsah inštitútu rodičovských práv a povinností. Zavádza sa nová zásadu, že dieťa by sa malo podieľať na životnej úrovni rodičov. Zákon dáva deťom mnohé práva, ktoré doteraz nemali. Ak je dieťa vo veku, že vie samo vyjadriť svoj názor, má sa vyjadriť ku všetkému, čo sa ho týka. V prípade, že rodičia nevedia a nespravujú dobre jeho majetok, môže súd určiť majetkového opatrovníka. V prípade rozvodu súd bude upravovať jeho vzťahy nielen s rodičmi, ale aj ďalšími príbuznými.

Skryť Vypnúť reklamu

Terminologické nerozlišovanie opatrovníctva a poručníctva spôsobuje problémy vo vzťahoch s medzinárodným prvkom, pretože väčšina zahraničných právnych poriadkov oba inštitúty rozlišuje nielen obsahovo, ale i terminologicky. Preto navrhovaný zákon oddeľuje oba inštitúty pojmovo i obsahovo.

Poručníctvo - Ak obaja rodičia maloletého dieťaťa zomreli, boli pozbavení výkonu rodičovských práv a povinností, alebo bol tento výkon pozastavený alebo nemajú spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu, ustanoví súd maloletému dieťaťu poručníka, ktorý bude zabezpečovať jeho výchovu, zastupovať ho a spravovať jeho majetok. Poručník nie je povinný osobne sa o maloleté dieťa starať, dohliada na rozsah a spôsob starostlivosti, ktorá je dieťaťu poskytovaná. Ak sú rodičia nažive a ak to nie je v rozpore so záujmom maloletého dieťaťa, súd ustanoví za poručníka predovšetkým toho, koho navrhli rodičia. Ak nebolo možné ustanoviť za poručníka žiadnu fyzickú osobu, súd za poručníka ustanoví obec a v prípadoch maloletých detí bez sprievodu orgán sociálnoprávnej ochrany.

Skryť Vypnúť reklamu

Opatrovník - Do času, kým nie je maloletému dieťaťu ustanovený poručník, alebo do času, kým sa ustanovený poručník neujme svojej funkcie, robí neodkladné úkony v záujme maloletého dieťaťa opatrovník. Súd ho určí aj vtedy, ak je to potrebné z iných dôvodov a zároveň je to v záujme dieťaťa. Za opatrovníka môže ustanoviť aj obec.

Súd vymedzí rozsah práv a povinností opatrovníka tak, aby bol splnený účel, na ktorý bol ustanovený.

Osvojenie:

Zákon rozširuje možnosti osvojenia dieťaťa a prioritu pred ústavnou starostlivosťou dáva adopcii. Zároveň sa zrýchľuje celý proces adopcie. Súdy rozhodnú o osvojení dieťaťa bez odkladu do troch mesiacov, lehotu možno predĺžiť najviac o ďalšie tri mesiace. Dieťa bude v predadopčnej starostlivosti opatrovateľskej rodiny deväť mesiacov, aby sa preverila ich spôsobilosť. Potom súd rozhodne o osvojení dieťaťa. Osvojenie ako také bude môcť súd zrušiť do šiestich mesiacov odo dňa právoplatnosti rozhodnutia o osvojení vždy.

Na osvojenie nie je už potrebný súhlas biologických rodičov, ak oň neprejavili skutočný záujem najmenej počas šiestich mesiacov alebo počas najmenej dvoch mesiacov po narodení dieťaťa.

Určenie rodičovstva a utajené pôrody

Starý zákon sa zaoberal len určením otcovstva, nový už aj o materstve. Zákon tak reaguje na nové reprodukčné metódy, keď genetická matka nemusí byť rodičkou. Matkou dieťaťa je podľa zákona zásadne iba žena, ktorá ho porodila a akékoľvek dohody a zmluvy, ktoré sú s tým v rozpore, sú neplatné. Znamená to, že na Slovensku nebude možný tzv. prenájom maternice, keď žena donosí dieťa z oplodneného vajíčka inej ženy a odovzdá jej ho. Rodička sa až po pôrode rozhodne, či dieťa dá na adopciu. Tá by mala byť ale v prípade biologickej matky jednoduchšia.

V snahe predísť tragickým prípadom zavraždenia neželaných novorodencov svojimi matkami zavádza zákon utajené pôrody, ktoré ženám v zložitej životnej situácii poskytuje možnosť vzdať sa dieťaťa anonymne a dať ho na adopciu. Ak žena požiada v pôrodnici o ochranu údajov, jej zdravotná dokumentácia musí byť oddelená od dokumentácie ostatných pacientov a nahliadnuť do nej bude môcť iba ošetrujúci lekár. Dokumentácia bude v registri osobitnej zdravotnej dokumentácie. V praxi to umožní zistiť dôležité zdravotné informácie, potrebné pre liečbu dieťaťa. Pri zápise dieťaťa do matriky pôrodnica nahlási iba dátum narodenia a pohlavie, nie meno rodičov. Dieťa možno okamžite osvojiť a nie je potrebný ani súhlas matky.

Výživné

Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť.

V oblasti výživného sa zakotvuje minimálnu výšku výživného odvodenú od výšky sumy životného minima, ktoré musí mať dieťa zabezpečené vždy. Súd musí stanoviť výživné vo výške minimálne 30 percent životného minima (výživné predstavuje teda najmenej 624 korún).

Upravuje sa tzv. tezaurácia výživného, ktorá umožňuje súdu, aby u výživného na dieťa v prípadoch hodných osobitného zreteľa rozhodol o povinnosti zložiť peňažnú čiastku na výživné splatné v budúcnosti. V praxi pôjde o situácie, keď povinný má nepravidelné príjmy (napr. sezónne zamestnanie), podniká a berie na seba neprimerané majetkové riziká a existujú obavy, že by výživa dieťaťa nebola v budúcnosti riadne zabezpečená.

Otec dieťaťa, za ktorého matka dieťaťa nie je vydatá, je povinný najdlhšie po dobu dvoch rokov najneskôr odo dňa pôrodu prispievať matke primerane na úhradu jej výživy a poskytnúť jej príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom.

Súd môže na návrh tehotnej ženy uložiť mužovi, ktorého otcovstvo je pravdepodobné, aby poskytol vopred sumu potrebnú na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom.

Manželia majú vzájomnú vyživovaciu povinnosť. Ak jeden z manželov túto povinnosť neplní, súd na návrh niektorého z nich určí jej rozsah tak, aby životná úroveň oboch manželov bola v zásade rovnaká. Pri rozhodovaní o určení rozsahu vyživovacej povinnosti súd prihliadne na starostlivosť o domácnosť.

Rozvedený manžel, ktorý nie je schopný sám sa živiť, môže žiadať od bývalého manžela, aby mu prispieval na primeranú výživu. Ak sa bývalí manželia nedohodnú, určí rozsah príspevku na výživu na návrh niektorého z nich, súd. Prihliadne pritom aj na príčiny, ktoré viedli k rozvratu vzťahov medzi manželmi. Príspevok je možné priznať najdlhšie na dobu piatich rokov odo dňa právoplatnosti rozhodnutia o rozvode. Súd môže výnimočne túto dobu predĺžiť.

Aj deti, ktoré sú schopné samé sa živiť, sú povinné zabezpečiť svojim rodičom primeranú výživu, ak to potrebujú.

(bri, haj, www.nrsr.sk)

Zmeny sa týkajú najmä:

- úpravy dôvodov neplatnosti a neexistencie manželstva v rámci okolností vylučujúcich uzavretie manželstva

- možnosti úpravy styku dieťaťa s osobami blízkymi

- mení sa rozsah rodičovských práv

- správy majetku dieťaťa

- foriem náhradnej starostlivosti

- výchovných opatrení

- osvojenia

- určovania rodičovstva

- zavádzajú sa utajené pôrody

- návratu k rozlišovaniu inštitútov poručníctva a opatrovníctva

- zavádza sa minimálna výška výživného

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Viac ihrísk aj bylinkových záhrad vo vašom okolí.
 2. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť
 3. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 4. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 5. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 6. Mecom ide na zelenú
 7. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 €
 8. Marrákeš je červená perla Maroka
 9. F&F Slovensko je najdôveryhodnejšou odevnou značkou na trhu
 10. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať
 1. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť
 2. Viac ihrísk aj bylinkových záhrad vo vašom okolí.
 3. Plánujete kúpu nehnuteľnosti ? Správajte sa ako investor
 4. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 5. Ak sa chcete zotaviť po Covide, zamerajte sa na podporu zdravia
 6. Union prichádza s novinkami pre diabetológov
 7. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 8. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 9. Ekologicky sa zeleniť je časom overený hit
 10. Pripomíname dôležitý dátum –31. januára 2022
 1. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty 7 801
 2. Predplatné SME.sk len za 29 eur 4 965
 3. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 4 726
 4. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny 3 708
 5. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami? 3 474
 6. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 € 3 160
 7. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom 2 741
 8. Marrákeš je červená perla Maroka 2 510
 9. Mecom ide na zelenú 2 126
 10. Očarujúca Srí Lanka: Malý ostrov plný prekvapení 1 223

Blogy SME

 1. Michael Achberger: Tipy, ako sa nestrápniť na prvej návšteve fitka
 2. Jozef Sitko: Moje novinárske príbehy a zážitky (1.)
 3. Ján Zelenák: Maják 29
 4. Jaroslav Polaček: Už len krôčik od dokončenia ďalšej dominanty Košíc
 5. Róbert Lešš: Ruža za cenu kávy na Farskej
 6. Lea Linerová: Keď vás umlčí demokracia
 7. Rudolfa Vallová: Nezakrývajme si ďalej svoje oči
 8. Věra Tepličková: Čo dôležité sme sa dnes v jednej z diskusných relácií dozvedeli?
 1. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta? 14 133
 2. Pavel Macko: Vodka a cigary? 12 434
 3. Vanda Tuchyňová: Primátor chce ukázať rešpekt a silu, Žilinu však obracia smerom k Jánovi Slotovi ! 6 118
 4. Michal Porubän: Tak si tu žijeme - poslanec Blaha je zaočkovaný a Žilinka nechce zverejniť zmluvu čo podpísal v Rusku :) 5 889
 5. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 5 199
 6. Tereza Krajčová: Anglický denník: 21. Posledné razy, ktoré mi zlomili srdce 4 542
 7. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: V roku 2022 pôjdu do dôchodku tisícky ľudí. Ste pripravené a pripravení? 3 527
 8. Tomáš Harustiak: Je na Slovensku 56% katolíkov ? Ale kdeže ! 3 498
 1. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 2. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 3. Matúš Sarvaš: Prokurátor: Pri čítaní listov na rozlúčku je nemožné neprecítiť slová obete
 4. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 5. Valentína Sedileková: Podcast, ktorý vám odhalí svet ľudí s poruchami príjmu potravy
 6. Katarína Pázmányová: Je spoločná manželská posteľ pilierom dobrého manželstva?
 7. Milota Sidorová: Muži sa boja napadnutia, ženy znásilnenia. Bezpečnosť v meste sa týka všetkých
 8. Pavol Koprda: Erik Kaliňák používa rovnaké metódy ako Blaha. Verili by ste jemu alebo vedcom? (rozbor videa)
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Igor Matovič (OĽaNO) sleduje tlačovú konferenciu Roberta Fica (Smer)

S výdavkovými limitmi by na pomoc bolo viac peňazí.


12 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Prečo Microsoft kupuje spoločnosť Activision Blizzard.


a 2 ďalší 7 h

Blogy SME

 1. Michael Achberger: Tipy, ako sa nestrápniť na prvej návšteve fitka
 2. Jozef Sitko: Moje novinárske príbehy a zážitky (1.)
 3. Ján Zelenák: Maják 29
 4. Jaroslav Polaček: Už len krôčik od dokončenia ďalšej dominanty Košíc
 5. Róbert Lešš: Ruža za cenu kávy na Farskej
 6. Lea Linerová: Keď vás umlčí demokracia
 7. Rudolfa Vallová: Nezakrývajme si ďalej svoje oči
 8. Věra Tepličková: Čo dôležité sme sa dnes v jednej z diskusných relácií dozvedeli?
 1. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta? 14 133
 2. Pavel Macko: Vodka a cigary? 12 434
 3. Vanda Tuchyňová: Primátor chce ukázať rešpekt a silu, Žilinu však obracia smerom k Jánovi Slotovi ! 6 118
 4. Michal Porubän: Tak si tu žijeme - poslanec Blaha je zaočkovaný a Žilinka nechce zverejniť zmluvu čo podpísal v Rusku :) 5 889
 5. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 5 199
 6. Tereza Krajčová: Anglický denník: 21. Posledné razy, ktoré mi zlomili srdce 4 542
 7. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: V roku 2022 pôjdu do dôchodku tisícky ľudí. Ste pripravené a pripravení? 3 527
 8. Tomáš Harustiak: Je na Slovensku 56% katolíkov ? Ale kdeže ! 3 498
 1. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 2. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 3. Matúš Sarvaš: Prokurátor: Pri čítaní listov na rozlúčku je nemožné neprecítiť slová obete
 4. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 5. Valentína Sedileková: Podcast, ktorý vám odhalí svet ľudí s poruchami príjmu potravy
 6. Katarína Pázmányová: Je spoločná manželská posteľ pilierom dobrého manželstva?
 7. Milota Sidorová: Muži sa boja napadnutia, ženy znásilnenia. Bezpečnosť v meste sa týka všetkých
 8. Pavol Koprda: Erik Kaliňák používa rovnaké metódy ako Blaha. Verili by ste jemu alebo vedcom? (rozbor videa)

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu