Sk, kým rok predtým to bolo 22,61. Za rovnaké množstvo odvedenej vody ľudia zaplatia 19,28 oproti vlaňajším 13,80 Sk. Konečná cena za kubík sa tak vyšplhala na 47,54 Sk, v roku 2004 to bolo 36,41.
"Nemyslím si, že ide o drastický nárast, treba si uvedomiť, že to je cena za tisíc litrov. Ak by sme to rozpočítali, tak voda zdražela o 1,1 haliera na liter. Priemerná denná spotreba na jedného človeka je 110 litrov a ak to rozpočítame, denné náklady na spotrebu bežnej domácnosti nie sú oveľa vyššie," hovorí ekonomická riaditeľka Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti, a. s. Ing. Anita Gašparíková.
Cena vody je regulovaná výnosom Úradu pre reguláciu sieťových odvetví.
"Úrad každý rok stanovuje koeficient nárastu. My sme inú možnosť, ako si zvoliť percento nárastu nemali a museli sme akceptovať toto rozhodnutie."
Aj napriek tomu, že ste predpokladali, že tie percentá budú podstatne nižšie?
"Áno, predpokladali sme, že aspoň u odvedenej vody to bude na úrovni minulého roka, teda v rozmedzí 30 - 35 percent. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví však rozhodol ináč. Je to spôsobené možno aj skutočnosťou, že cena dlhodobo nedosahuje náklady výroby, či odvádzania vody. Je tu snaha odstrániť krížové dotácie v čo najkratšom čase, aby odberateľ platil za vodu cenu, ktorá zodpovedá nákladom."
Ľudia však šomrú, nepáči sa im, že majú platiť za vodu pomaly päťdesiat korún. Pýtajú sa, či je to konečne posledné výrazné zvýšenie ceny.
"Závisí to od mnohých predpokladov, nákladov firmy, investičných akcií, či plánov spoločnosti. My máme veľké vstupy, ktoré nevieme regulovať. To je napríklad elektrická energia. Ak zdražie elektrina, logicky aj voda. Ovplyvňuje to naše hospodárenie. Ťažko povedať, čo bude na budúci rok. Snažíme sa znižovať straty, robíme opatrenia, aby ten nárast nebol dramatický."
Prednedávnom sa však generálny riaditeľ VVS vyjadril, že by voda mohla aj zlacnieť.
"My sme viazaní súčasnou legislatívou o regulácii. Čaká sa, kým cena vody dosiahne určitú úroveň porovnateľnú s nákladmi. Predpokladám však, že k takému zvyšovaniu už nedôjde."
Voda v Košiciach je však drahšia, ako napríklad v Bratislave. Aspoň čo sa týka vodného. Bratislavská vodárenská spoločnosť predáva vodu za 20,10 Sk bez DPH, vy apo 23,75 Sk bez DPH. Prečo?
"Máme vyššie náklady na dodávku vody, pretože máme menej kvalitné vodné zdroje ako v Bratislave. My vodu distribuujeme z vodného zdroja Starina, ktorá je vzdialená vyše sto kilometrov, čo logicky zvyšuje cenu. Je to geograficky dané a robíme všetko, aby náklady nerástli dramaticky. Cena vody pre domácnosti je však v ostatných častiach Slovenska v podstate rovnaká."
Ľudia budú teda musieť šetriť, aby menej platili...
"To je dvojsečná zbraň. Šetriť vodou sa má, ale len do určitej miery. Ekonomika nás nepustí. V každej spoločnosti sú určité fixné náklady, ktoré sa budú tvoriť bez toho, či spotreba bude vyššia, alebo nie. Príliš veľké šetrenie s vodou škodí a môže naopak spôsobiť zvýšenie ceny," uzavrela A. Gašparíková.
Priemerná spotreba vody na jednu osobu činí 110 litrov za deň. To znamená, že jeden človek minie v priemere ročne 40 kubíkov vody. Priemerné náklady na vodné a stočné na jednu osobu v roku 2004 činili 1456,40 Sk, tento rok stúpnu na 1901,60 Sk. Zvýšenie ročných nákladov na osobu činí teda 445,20 Sk, pri štvorčlennej domácnosti 1780,80 koruny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári