minút.
"Primátor nám rozdal písomné stanovisko a opýtal sa nás, či sa ho chceme na niečo opýtať. Nepýtali sme sa na nič, lebo to považujeme za zbytočné, a tak sa rada skončila," popísal priebeh mimoriadnej rady poslanec mestského zastupiteľstva za DS Peter Bajus.
"Dôvody, prečo primátor nepodpísal rozpočet, ktorý sme schválili, nepovažujem za skutočné. Kto veľmi chce, nejaké si vždy nájde. A v tom písomnom stanovisku sú samé pseudodôvody. Podľa mediálnych reakcií však primátora asi najviac znepokojil náš návrh na preorganizovanie Útvaru hlavného architekta a jeho začlenenie pod magistrát, aby sa schvaľovací proces spriehľadnil a zefektívnil," dodal Bajus.
Primátor Zdenko Trebuľa zdôraznil, že dôvody, ktoré ho viedli k nepodpísaniu rozpočtu, boli závažné.
"Keď ich pravicová koalícia považuje za pseudodôvody, prosím, je to ich názor."
Na otázku, ako by občanom "po lopate" vysvetlil, prečo nemohol rozpočet podpísať, primátor zareagoval:
"Celé uznesenie o rozpočte, spôsob jeho prijímania i jeho konečný výstup bol pre mesto neprijateľný. Takto koncipovaný rozpočet spolu s doplňujúcimi zmenami by situáciu vo fungovaní mesta skomplikoval, mestu by na zabezpečenie všetkých kompetencií chýbalo mesačne cca 40 miliónov korún. Nie som proti tomu, aby sa pridalo mestským častiam, ale adresne a s kompetenciami, ktoré za ne zabezpečia. Nemôžem súhlasiť ani so zamýšľanou transformáciou ÚHA, pretože som presvedčený, že práve naopak by mal ešte získať na dôležitosti z pohľadu budúcich investorov. A hlavne by nemal byť nijako ovplyvnený politikou."
Podľa poslanca Bajusa je pravicová koalícia presvedčená, že schválený rozpočet je v poriadku a naopak je pre mesto výhodný.
"V súčasnosti zbierame potrebných 27 podpisov, na základe ktorých požiadame primátora o zvolanie mimoriadneho zastupiteľstva k rozpočtu. Na ňom sme pripravený nepodpísaný rozpočet opätovne potvrdiť, potrebujeme nadpolovičnú väčšinu všetkých poslancov, to znamená 41 poslancov, čo nie je žiadny problém. Po opätovnom schválení už rozpočet bude platný bez ohľadu na to, či ho primátor podpíše alebo nie," vysvetlil Bajus ďalší postup koalície.
Primátor uznáva, že poslanci na takýto postup majú právo, ešte predtým však pozýva predsedov poslaneckých klubov na stretnutie.
"Chcem otvoriť diskusiu o tom, aby sme ďaleko serióznejšie a po dôkladných analýzach rozhodovali o závažných veciach v meste. Každý má právo na názor, ale ide o to, aby sme sa vzájomne poradili, rešpektovali, aby sme nepostupovali tak, že niekto navrhne a schváli niečo, o čom sme dovtedy neboli informovaní," hovorí primátor.
Poslanec Peter Bajus nevidí problém v stretnutí s primátorom.
"Predseda nášho klubu KDH-DS na stretnutie s primátorom pôjde, ale či to bude mať význam neviem. Mám totiž pocit, že primátor sa stavia do roly, že nerešpektuje názor väčšiny a za dobré riešenia považuje len tie svoje alebo z magistrátskej dielne."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári