Niektoré ženy v klimaktériu prežijú aj polovicu života
Pojem klimaktérium /slovo je gréckeho pôvodu a v doslovnom preklade znamená priečku rebríka/, je obdobím v živote ženy, počas ktorého slabne až postupne vyhasína činnosť vaječníkov, a s tým súvisiaca produkcia vaječníkových hormónov. Toto obdobie nie je jasne definované ani presne časovo ohraničené. Delí sa na niekoľko častí a trvať môže približne 5 až 20 rokov. Nastáva medzi 40-tym až 60-tym rokom života ženy.
Viac o tomto, pre niektoré ženy nepríjemným obdobím, sme sa rozprávali s prednostom II. gynekologicko-pôrodníckej kliniky Lekárskej fakulty UPJŠ a Fakultnej nemocnice L. Pasteura doc. MUDr. Alexandrom Ostróom, CSc (na snímke). Najprv sme rozobrali pojem menopauza, ktorý znamená poslednú menštruáciu. "Po nej žena nesmie aspoň rok krvácať. Poznáme aj postmenopauzu, čo je obdobie života ženy po menopauze, teda po poslednej menštruácii."
Niektoré ženy majú menopauzu skôr, iné neskôr. Je to geneticky naprogramované a len minimálne ovplyvniteľné. Skôr, napríklad o 3-4 roky, ju majú ženy s nízkou hmotnosťou, nepravidelným menštruačným cyklom, podvyživené, vegetariánky a ženy žijúce vo vysokých nadmorských výškach. Neskôr prichádza u žien tučných, diabetičiek a žien s abúzom alkoholu.
"Ak si uvedomíme, že začiatky klimaktéria sa u ženy začnú objavovať po štyridsiatke a že ženy v modernom svete žijú viac ako 80 rokov, vidíme, že mnoho dám prežije v klimaktériu a postmenopauze možno aj polovicu svojho života. A len od nich a ich pozitívneho postoju k plynutiu času závisí, či toto obdobie života prežijú aktívne a v najlepšej duševnej i telesnej kondícii,"
tvrdí A. Ostró.
O predčasnej menopauze sa hovorí vtedy, keď sa dostaví pred 35. rokom života. Ňou trpí menej ako jedno percento všetkých žien. Veľmi často je predčasná menopauza spôsobená chirurgickým odstránením vaječníkov, ožiarením malej panvy ionizujúcim žiarením, prípadne poškodením vaječníkov niektorými vírusovými chorobami, napríklad infekčnou parotitídou (mumps) či autoimúnnymi chorobami, kedy si telo vytvára protilátky proti niektorým vlastným orgánom. O oneskorenej menopauze hovoríme vtedy, ak žena menštruuje aj po 55. roku života. Tento stav vystavuje ženy dlhodobej stimulácii sliznice maternice aj tkaniva prsnej žľazy, čo je dôvod na častejšie preventívne gynekologické prehliadky a pravidelné vyšetrovanie prsníkov (ultrazvuk a tzv. mastografia).
Pri menopauze dochádza k výraznej hormonálnej zmene ovplyvňujúcej celý organizmus ženy. Príznaky sú včasné a krátkodobé, strednodobé, dlhodobé, ale môže ísť aj o závažné a ťažké ochorenia. Okrem poklesu estrogénov ženy trpia návalmi horúčavy, potením, úzkosťou, podráždenosťou, nespavosťou, zmenami nálad, búšením srdca, stratou pamäti a bolesťami hlavy. Vyskytujú sa ale aj bizarné príznaky. Ďalej može ísť o tzv urogenitálne starnutie, časté zápaly močovodov, močového mechúra i problémy pri pohlavnom styku. Medzi neskoré príznaky patria bolesti v celom tele, bolesti chrbta a zlomeniny kostí, čo môžu byť príznaky ťažkého a závažného ochorenia tzv. osteoporózy, rednutia kostnej hmoty.
"Fyziologické vyhasínanie činnosti vaječníkov je len jedným z faktorov určujúcich závažnosť príznakov menopauzy. Medzi ďalšie, ktoré naznačujú, prečo niektoré ženy trpia viac ako iné, patria dedičnosť, výchova, postoj k sebe a vlastnému telu, životný štýl, vzdelanie a spôsob stravovania."
Najlepšia príprava na prechod je podľa A. Ostró dobrá informovanosť, aby žena nebola ničím prekvapená, zaskočená a bezradná. "Menopauza je prirodzený životný jav. Bolo by ideálne nájsť si strednú cestu vnímania menopauzy ako normálneho stavu a ako chorobu z nedostatku hormónov. Problematika ženy v prechode nie je doménou len gynekológie, ale vzhľadom na to, že takmer všetky tkanivá v ženskom tele obsahujú estrogénové receptory, týka sa takmer všetkých medicínskych odborov, lebo nedostatkom estrogénov je postihnutý celý organizmus ženy. Spomínaná problematika vymedzuje dokonca priestor pre vznik tzv. klimakterickej medicíny." Ochorenia vyskytujúce sa v tomto období života ženy majú interdisciplinárny charakter a mali by ich po vzájomných konzultáciách liečiť lekári rôznych medicínskych odborov.
Čo sa týka liečby príznakov a chorobných stavov u ženy v prechode, existuje podľa prednostu kliniky niekoľko možností. "Okrem hormonálnej substitučnej liečby spočívajúcej v podávaní chýbajúcich vaječníkových hormónov a patrí do rúk interdisciplinárnemu lekárskemu tímu, sú to aj alternatívne možnosti liečby klimakterického a tzv. estrogéndeficitného syndrómu." Radíme tam nehormonálnu liečbu, liečbu fytohormónmi (rastlinnými prípravkami obsahujúcimi hormóny), i liečbu homeopatikami.
"Ďalej je to fyzioterapia, zmena životného štýlu, pozitívne myslenie, konzumovanie zdravých potravín a vylúčenie nezdravých, kontrola hmotnosti, fyzická a duševná relaxácia, udržiavanie sa v dobrej telesnej a duševnej kondícii, šport, starostlivosť o vzhľad, líčenie, kozmetika, využitie výkonov estetickej a plastickej chirurgie, sexuálna aktivita, aj kontrola zdravotného stavu pravidelnými preventívnymi lekárskymi prehliadkami," dodal doc. MUDr. Alexander Ostró, CSc.
lia
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári