Korzár logo Korzár Košice
Štvrtok, 27. január, 2022 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

Pred prvým konkurzom na televízneho moderátora zvíťazili u Vlada Voštinára ambície pred strachom

"Každé ráno si pred zrkadlom ´hodím´ zo štyri komplimenty..."Tak, ako mnoho ďalších úspešných televíznych moderátorov, aj Vlado Voštinár začínal v

"Každé ráno si pred zrkadlom ´hodím´ zo štyri komplimenty..."

Tak, ako mnoho ďalších úspešných televíznych moderátorov, aj Vlado Voštinár začínal v rozhlase. Tam sa naučil zaujať poslucháča a všetky svoje skúsenosti dnes zúročuje na obrazovkách televízie JOJ, kde sa stal jednou z jej najobľúbenejších tvárí. Nemalú zásluhu na tom má jeho moderovanie projektu IQ test národa, galavečera Miss Universe Slovenskej republiky 2004 či narodenín televízie Živijoj, najmä však obľúbenej relácie Inkognito. Že naozaj nepatrí medzi moderátorské ´béčka´ presvedčil svojou bezchybnou prácou na reprezentačnom plese spoločnosti U.S. Steel Košice, ktorý odmoderoval spolu s kolegyňou Ľudmilou Farkašovskou.

Skryť Vypnúť reklamu

Až keď V. Voštinár odmoderoval všetko, čo mal v scenári, sadol si spokojne k stolu, nalial si pohár suchého bieleho vína a pustil sa do rozhovoru. Aj keď už bolo takmer ráno, cítil sa sviežo... "Keďže som spokojný s tým, ako dnešný večer dopadol, necítim sa unavený. Počas tohtoročnej sezóny ma čaká ešte niekoľko pracovných plesov a teším sa na ne. Bude ich dosť, no to sa nesťažujem... Je ich tak akurát, aby som nezomrel od únavy, ale ani od nudy." V. Voštinár však ako hosť na plesy často nezavíta. Radšej sa zabáva v uzavretej spoločnosti ľudí, ktorých dobre pozná. "Pri nich môžem doslova vyskočiť na stôl a poriadne sa odviazať... Nestáva sa to často, no raz za čas sa nájdu takéto chvíle, ktoré si rád užijem."

Dobre sa cíti aj medzi svojimi kolegami z televízie JOJ. "Sme taká veľká rodina. Aspoň na firemných večierkoch, kde sa všetci stretneme, to tak vyzerá. Mimo takýchto príležitostí sa však veľmi nestretávame. Nie žeby sme nechceli, ale vysielame 24 hodín denne a vždy má každý veľa práce a je takmer nemožné zosúladiť sa..."

Skryť Vypnúť reklamu

V. Voštinár sa veľmi teší aj z najnovších prírastkov do ´jojkárskej´ rodiny - úspešných dievčat z reality show Dievča za milión. "Sú mi veľmi sympatické hlavne v tom, že sa podujali využiť šancu, ktorá sa im naskyla. Teraz však musia divákom dokázať, že na to majú. Je to možno ešte ťažšia práca, než to, čo podstúpili doteraz... Čaká ich totiž nemenej náročná rola - musia dokázať, že na to majú. Lebo televízny biznis je o tom, aby sa na nás diváci radi pozerali. Ak tomu tak nie je, niekde je chyba..."

Chlapec za milión

Dievčatám v reality show šlo o získanie exkluzívnej zmluvy s televíziou a o vlastný program. V. Voštinár svoj má... "Som teda miliónový chlapec... Musím však povedať, že by som zrejme všetko to, čo súťažiace, nechcel podstúpiť... Človek predsa vie, že musí zaujať nie len tým, čo vie, ale aj inými vecami a ja sa nepovažujem za ideál. Neviem, či by som mal na víťazstvo... To však hovorím teraz, keď už žiadnu takúto súťaž podstúpiť nemusím. Možno keby som mal 20 rokov, myslel by som inak a nie je vylúčené, že by som to skúsil. Táto práca je veľmi lákavá a ja by som sa nechal zlákať..."

Skryť Vypnúť reklamu

Práca v televízii so sebou prináša často aj stratu súkromia... V. Voštinár však pre bulvár nikdy nebol dostatočne šťavnatým sústom. "Už si pochutnali aj na mne, no našťastie sa vždy nájde ktosi oveľa šťavnatejší a ja som tomu veľmi rád..."

Svoju moderátorskú kariéru začínal v roku 1993 v Rádiu T v Trnave, neskôr prešiel do FUN Rádia a v STV moderoval rôzne súťažné relácie až kým ´nezakotvil´ v JOJke. Aj on je dobrým príkladom toho, že najlepší televízni moderátori sa rodia v rozhlase... "Myslím si, že je to logický postup a takto by to aj malo byť. Práca v rozhlase je krásna, no veľmi náročná a povedal by som, že v istých momentoch aj ťažšia ako v televízii. V rozhlase si je moderátor aj dramaturgom, scenáristom, má na starosti námet, spracovanie a aj vlastnú realizáciu programu a výsledok je vždy neistý... Je to úžasná škola pre toho, kto chce moderovať a to ani nehovorím o tom, že človek sa zdokonalí vo svojom jazykovom prejave."

Tým úspešným rozhlasovým moderátorom, ktorí si navyše veria aj v otázke svojej vizáže, potom nič nebráni v tom, aby sa vybrali skúsiť šťastie na konkurze o prácu v televízii... "Ja sám som sa kamier nebál. Keď istá spoločnosť, ktorá pre STV pripravovala súťažný program, vyhlásila konkurz na moderátora, bez zaváhania som sa prihlásil a vyšlo to. Nad strachom z kamier u mňa prevažovali ambície. Podložené však boli tým, že som už mal skúsenosti z rádií. Bol som však neznámy nikto a prezradím, že vtedy sa na konkurze zúčastnili i moderátori zvučných mien..."

Ani dnes si však V. Voštinár netrúfa označiť samého seba za ostrieľaného moderátora, ktorý má svoju prácu v malíčku a zvládne ju ´ľavou zadnou´. "Keď si niekto

dovolí povedať o sebe, že je najlepší a všetko zvláda aj s prstom v nose, je to začiatok jeho konca. Ja mám pred prácou vždy rešpekt. Ak to vyjde podľa mojich predstáv, teším sa.. Najmä vtedy, keď mám pocit, že program nielen dal niečo ľuďom, ktorí si ho pozreli, ale že moderovanie dalo aj čosi mne... Preto sa vždy poctivo pripravím. Nie som ten typ, ktorý príde a povie - hej ľudia, prišiel som ja a všetko bude okey! Ak sa trochu pokory premieša s patričnou dávkou profesionality, je veľký predpoklad, že všetko vyjde tak, ako má..."

Láka ho reality show

Najväčšou skúškou profesionality, ktorou V. Voštinár prešiel, bol bezpochyby niekoľkohodinový priamy prenos súťaže IQ test národa, ktorý moderoval s kolegyňou Lenkou Hriadeľovou. "Bola to veľká výzva a keď po mnohých výberových konaniach padlo moje meno, zľakol som sa. Pocítil som obrovskú zodpovednosť, pretože na príprave programu sa podieľali desiatky ľudí a ja som mal - takpovediac - celý tento produkt predať divákom... Bola to zodpovedanosť, akej sa mi v práci do vtedy nedostalo a ja po tomto programe môžem zodpovedne povedať, že z moderátorského hľadiska zvládnem všetko. Samozrejme, po náležitej príprave."

Po takom zaujímavom projekte sa V. Voštinárovi ťažko hľadá profesný sen, ktorý by si ešte chcel splniť. "Je to typ programu, o akom som vždy sníval. Rovnako som túžil moderovať galavečer vyhlasovania Miss a splnilo sa mi to. Je to predsa priamy prenos s vysokou sledovanosťou. Už si môžem povedať - ďakujem, okúsil som moderátorský strop. Ak príde čosi podobné, budem rád, ak nie, môžem si povedať, že to najzaujímavejšie som už okúsil. Lákajú má však projekty reality show... Tam sa naozaj ukáže, kto je dobrý moderátor. Mišovi Hudákovi v Dievčati za milión sa to nesporne podarilo..."

O svojich verných divákov sa však V. Voštinár nemusí báť. Aspoň dovtedy, kým bude moderovať obľúbené Inkognito. Zábavná relácia, v ktorej sa štvorica slovenských celebrít snaží identifikovať povolanie hosťa, si našla mnoho svojich priaznivcov. "Pravdu povediac, keď sme spúšťali Inkognito, netušili sme, že bude až také úspešné. Samozrejme, pri každej novej relácii tvorcovia dúfajú, že si nájde svojich stabilných divákov. Inkognito však zaujalo nad očakávania a mne to robí veľkú radosť."

Rovnako, ako sa bavia diváci pri jeho sledovaní, baví sa aj štáb pri nakrúcaní... "Zrejme preto táto relácia tak dobre pôsobí na diváka. Nikto sa na nič nehrá, ponúkame bezprostredné reakcie, nikto sa nesnaží byť nasilu vtipný. A zišla sa tám tá správna štvorka, ktorú práve preto len málokedy obmieňame." Na začiatku sa totiž hľadal jeden príjemný zvodca, jeden vtipný intelektuál, jedna distingvovaná pani a jedna ´dračica´. Maroš Kramár, Emil Horváth, Magda Paveleková a Zdena Studenková tieto atribúty spĺňajú. "Oni sú tá najlepšia štvorka. Zaujímavým fenoménom je napríklad to, že Maroš si voči pani Majde môže dovoliť hádam všetko. Môže si uťahovať z jej veku, ale i váhy. Keby som si ja dovolil čo i len desatinu z toho, bol by som dávno po smrti...," podotkol V. Voštinár s úsmevom.

Z postu moderátora nie je jednoduché Inkognito ´ukočírovať´. "Veľmi často sa stáva, že sa nám počas natáčania relácia doslova rozsype, pretože sa všetci začneme neovládateľne smiať. Naštastie sa mi takmer vždy podarí vycítiť chvíľu, keď k tomu prichádza a zastaviť to, aby sme nezapadli kdesi do humoru krčmy štvrtej cenovej skupiny. Potom totiž vznikajú veci, ktoré nemôžeme odvysielať..."

Podobná situácia nastala, keď hostia mali hádať povolanie - inseminátor. Ten im totiž ako indíciu dal do rúk na obzretie svoj pracovný nástroj - pejetu. Pani Majda ju skúmala veľmi pozorne, dokonca ju oňuchávala a mala tendenciu ju i ochutnať... "Vtedy sme sa všetci rehotali. Museli sme väčšinu natočeného materiálu vystrihnúť, v štúdiu sa totiž ozývali len salvy smiechu a trvalo dobrú polhodinku, kým sme boli schopní znovu zapnúť kamery a pokračovať, od smiechu sme všetci mali vyštípané oči..."

Tipov majú na desať rokov

Po svojom boku privítal V. Voštinár už veľké množstvo povolaní, nechýbal medzi nimi napríklad i gigolo či hrobár. "Nebránime sa žiadnemu povolaniu, snažíme sa oživiť vysielanie i tým, že pozývame zaujímavé kombinácie hostí. Tipov od ľudí máme toľko, že Inkognito môžeme natáčať ďalších desať rokov... Samozrejme, nezávisí to odo mňa, ale od diváckeho záujmu, od producentov, od vedenia televízie."

Aby všetko bolo tak, ako má byť, V. Voštinár si spolu s rodinou vždy v pondelok večer sadne pred televízor a pozrie si ´svoju´ reláciu. "Kontrolujem sa, chcem vidieť nedostatky a som rád, ak ma manželka pochváli... Moja rodina sa totiž na Inkognito pozerá ako konzument, ja mám na to iný pohľad, viem, čo všetko sa odohrávalo v štúdiu, čo všetko je vystrihnuté. Názor mojej rodiny je pre mňa dôležitý, ak sa im čosi nepáči, treba sa na to pozrieť, zistiť chybu a zlepšiť to."

Inkognito je úspešné a má vysokú sledovanosť, V. Voštinár odmoderoval mnoho veľkých a zaujímavých projektov, a tak sa mu ťažko hovorí o tom, v čom spočívajú jeho ďalšie moderátorské ambície. "Nerád si dávam otázku - čo ešte by som chcel robiť? Myslím, že ak sa môja práca bude ľuďom páčiť, všetko príde samo... Na Slovensku je nás 5 miliónov, každý má iný vkus a človek musí byť realista. Ja budem rád, ak bude tých ľudí, ktorí majú radi moju prácu, väčšina. To je vlastne moja ambícia..."

K spokojnosti potrebuje V. Voštinár okrem svojich divákov aj pohodu - v práci ale i doma. "Keď je človek ´nervný´ doma, prenáša to do práce a naopak. Treba byť v pohode a potom je všetko v poriadku. Ja si veľmi dobre uvedomuje, že nie vždy môže byť život ´pohodička´, no ak takých dní bude v roku väčšina, bude dobre..."

Slovo pohoda má však široký význam a každý si pod ňou môže predstaviť niečo iné... "Musí to byť taká moja pohoda, pohoda v mojom ponímaní životného štýlu. Viem si ju navodiť aj sám. Ak ma totiž napríklad nikto nepochváli, viem sa pochváliť aj sám... Každé ráno si pred zrkadlom hodím zo tri-štyri komplimenty, potom sa vyberiem do ulíc a je mi dobre... Takto sa oklamem a všetko je v najlepšom poriadku," dodal moderátor.

Dátum narodenia: 11. 02. 1964

Znamenie: Vodnár

Miesto narodenia: Trnava

Rodinný stav: ženatý, dve deti

Relax: potápanie, lyžovanie

Televízne relácie a programy V. Voštinára:

Tipos Bingo (STV)

Labyrint (STV)

Všetko, alebo nič (STV)

Inkognito (JOJ)

IQ test národa (JOJ)

Živijoj (JOJ)

Miss Universe SR 2004 (JOJ)

Dáša KIRAĽVARGOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu
 2. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti?
 3. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie
 4. Predplaťte si SME.sk vo vašej firme
 5. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať
 6. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť
 7. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 8. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 9. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 10. Mecom ide na zelenú
 1. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie
 2. Vianočné dovolenky sa vrátili na čísla pred pandémiou
 3. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 4. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať
 5. Predplaťte si SME.sk vo vašej firme
 6. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 7. Vedeli ste, že šport a podnikanie majú veľa spoločného?
 8. Slovensko uvažuje! Video so ŠOKOM má už vyše 900-tisíc videní
 9. Developer Mint Investments získal prvenstvo v CIJ Awards 2021
 10. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 1. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti? 7 065
 2. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny 4 569
 3. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom 4 120
 4. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty 3 665
 5. Slovensko uvažuje! Video so ŠOKOM má už vyše 900-tisíc videní 3 570
 6. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 2 901
 7. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť 2 497
 8. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami? 2 275
 9. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 2 226
 10. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať 2 131

Blogy SME

 1. Miroslav Lukáč: Atómové kočíky, nukleárne maminky, geniálne miminka. Úvaha.
 2. Ľubomír Maretta: Pár
 3. Tereza Krajčová: Anglický denník: Epilóg – Zbohom, Anglicko
 4. Natália Šepitková: Pandémia v Dánsku už možno čoskoro skončí
 5. Anna Milanová: Šťastie 1,2 ... 2022
 6. Tomáš Harustiak: Ako vznikol mýtus o Ježišovi
 7. Lucia Žárska: Investovať do PayPal práve teraz?
 8. Rudolfa Vallová: Zamerané na verejnú správu
 1. Pavel Macko: Vodka a cigary? 12 799
 2. Simona Kyselicová: Ako sa testuje na Covid v Nórsku. P.S.: Som pozitívna 9 257
 3. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 6 038
 4. Martin Ondráš: Keď sa podvod a klamstvo tvári ako etalón morálky 5 426
 5. Monika Nagyova: Vzťahové okienko. Páry, ktoré sa medzi sebou nerozprávajú. 4 612
 6. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: V roku 2022 pôjdu do dôchodku tisícky ľudí. Ste pripravené a pripravení? 4 063
 7. Tomáš Harustiak: Je na Slovensku 56% katolíkov ? Ale kdeže ! 3 932
 8. Martin Sústrik: Lesk a bieda vedy 3 812
 1. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 2. Jiří Ščobák: Proč má akvarista začátečník dlouho čekat, než vloží do akvária ryby? (v rostlinných akváriích se substrátem)
 3. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 4. Jiří Ščobák: Připravované důchodové reformy na Slovensku: V 3. pilíři se neudělá mnoho, 2. vypadá optimističtěji
 5. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 6. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 7. Jiří Ščobák: Jsou poplatky v slovenských bankách vysoké? Dá se jim vyhnout? Které jsou skryté?
 8. Jiří Ščobák: Novak Djoković pravděpodobně pozitivní test neměl. Oslava poštovní známky a akce s dětmi to dokazují
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Očkovanie detí proti covidu.

Slovensko, tak ako Rakúsko, na vlastnú päsť povolí doočkovať tínedžerov


7 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Omikron zvyšuje počty nakazených.


a 2 ďalší 5 h

Blogy SME

 1. Miroslav Lukáč: Atómové kočíky, nukleárne maminky, geniálne miminka. Úvaha.
 2. Ľubomír Maretta: Pár
 3. Tereza Krajčová: Anglický denník: Epilóg – Zbohom, Anglicko
 4. Natália Šepitková: Pandémia v Dánsku už možno čoskoro skončí
 5. Anna Milanová: Šťastie 1,2 ... 2022
 6. Tomáš Harustiak: Ako vznikol mýtus o Ježišovi
 7. Lucia Žárska: Investovať do PayPal práve teraz?
 8. Rudolfa Vallová: Zamerané na verejnú správu
 1. Pavel Macko: Vodka a cigary? 12 799
 2. Simona Kyselicová: Ako sa testuje na Covid v Nórsku. P.S.: Som pozitívna 9 257
 3. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 6 038
 4. Martin Ondráš: Keď sa podvod a klamstvo tvári ako etalón morálky 5 426
 5. Monika Nagyova: Vzťahové okienko. Páry, ktoré sa medzi sebou nerozprávajú. 4 612
 6. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: V roku 2022 pôjdu do dôchodku tisícky ľudí. Ste pripravené a pripravení? 4 063
 7. Tomáš Harustiak: Je na Slovensku 56% katolíkov ? Ale kdeže ! 3 932
 8. Martin Sústrik: Lesk a bieda vedy 3 812
 1. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 2. Jiří Ščobák: Proč má akvarista začátečník dlouho čekat, než vloží do akvária ryby? (v rostlinných akváriích se substrátem)
 3. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 4. Jiří Ščobák: Připravované důchodové reformy na Slovensku: V 3. pilíři se neudělá mnoho, 2. vypadá optimističtěji
 5. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 6. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 7. Jiří Ščobák: Jsou poplatky v slovenských bankách vysoké? Dá se jim vyhnout? Které jsou skryté?
 8. Jiří Ščobák: Novak Djoković pravděpodobně pozitivní test neměl. Oslava poštovní známky a akce s dětmi to dokazují

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu