Bieleho domu. Mestu Košice by bol za to odpustený dlh, ktorý má ešte od čias primátorovania R. Schustera voči štátu. Koordináciou presťahovania štátnej správy do Bieleho domu bol premiérom M. Dzurindom poverený prednosta Krajského úradu Ján Dolný (SDKÚ).
"Dostal som požiadavku od pána premiéra, že ak to chceme uskutočniť, potrebuje na stôl dostať všetky potrebné informácie a potom by to mohol posunúť ďalej na rokovanie vlády. Získali sme už podklady od mesta a naše majetkové oddelenie v týchto dňoch finišuje zo sumarizovaním poskytnutých dokumentov. Už teraz však môžem s veľkou pravdepodobnosťou povedať, že z toho nič nebude. Sú viaceré dôvody, prečo sa to nezrealizuje, no definitívne celú záležitosť uzavrieme v najbližších dňoch s predstaviteľmi mesta," informoval nás J. Dolný (na snímke).
Ako nám povedal, po zvážení všetkých pre a proti nakoniec prevážili argumenty, ktoré poukazovali na nedostatočné priestorové kapacity pre štátnu správu. "Celkovo by sme pre všetkých našich zamestnancov miestnej a špecializovanej štátnej správy potrebovali zhruba okolo 630 miest a teraz sme podľa podkladov z magistrátu zistili, žeby sa do Bieleho domu nevošli. Možno my sme tu na Komenského 52 asi viac stiesnení, ináč si to neviem vysvetliť, lebo opticky Biely dom vyzerá byť obrovský. Pre potreby štátnej správy to žiaľ nie je vyhovujúce. Sú tam zasadačky možno aj pre 500 ľudí, ale my tam kancelárie nevopcháme. Paradoxne v budove na Komenského 52 máme väčšie kapacity ako v Bielom dome," tvrdí krajský prednosta.
Ďalším problémom boli zvýšené náklady na vykurovanie. Tie by ešte v "socialisticky" vyprojektovanom Bielom dome boli o dosť vyššie než tie súčasné. To je skutočnosť, o ktorej predtým J. Dolný nevedel, čo je podstatné najmä pri fakte, že ceny za vykurovanie sa každým rokom zvyšujú. "Navyše tie rozdiely by sa ešte zvýraznili po tom, čo sme v našich terajších priestoroch na Komenského ulici urobili komplexnú výmenu okien. Stálo nás takmer 6 miliónov, ale máme tu aj omnoho teplejšie a zatiaľ nám to vychádza, že už tento rok by sme mohli ušetriť až 30 percent z tých nákladov, ktoré sme po iné roky platili za vykurovanie. Podľa našich prepočtov by sa nám tak celá investícia mala vrátiť už za tri roky. Na druhej strane, keby sme sa presťahovali do Bieleho domu, neviem, kde by sme našli vnútorné rezervy na ešte vyššie platby za vykurovanie, aké máme teraz," dodáva J. Dolný.
Podľa riaditeľa košického magistrátu Ondreja Bernátha prejavilo mesto o túto transakciu vážny záujem už pred dvoma rokmi. Momentálne je však skôr pesimistom v tom, že mestskí a "štátni" úradníci budú úradovať na tom istom mieste. "Štátnej správe sme dali projekty a náčrty ako si predstavujeme využitie Bieleho domu. Lenže ako viem, tak štátna správa momentálne rekonštruuje svoje súčasné budovy, a tak zrejme ani nemajú záujem sa k nám sťahovať. Uznávam, že naša budova je energeticky náročná. Problémom by bolo aj to, že ešte minulý rok sme si dali urobiť odhad a vyšlo nám, že na sťahovanie je potrebných zhruba 60 miliónov korún a k tomu by sa pridružili aj ďalšie náklady."
Aj napriek krachu vzájomných rokovaní vidí O. Bernát ešte stále päťpercentnú pravdepodobnosť, že štátna správa a samospráva by mohli niekedy "bývať" spolu. Hoci sú tam veľké chodby, obrovské kancelárie a hliníkové okná, magistrátny šéf je presvedčený, že Biely dom je stále najlepšia administratívna budova v Košiciach. "Bolo by ale doň potrebné investovať. Je tu prístup autobusom, trolejbusom, električkami a veľké parkovisko. Je to ideálne miesto pre občanov. Ak by sme sa sťahovali, úrad môže kľudne zostať na magistráte a na historickú radnicu by odišlo len vedenie mesta," dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári