otvoriť v piatok 28. januára. Opäť však ide o predbežný termín, pretože koncoročná verejná zbierka dosiahla veľmi slabý výsledok.
"Do dnešného dňa máme na účte 500 korún od poslanca Rovinského a 3 tisíc korún od Cirkvi bratskej. V posledných dňoch sa nám ešte ozvala Evanjelická cirkev s tým, že chce tento projekt podporiť. Všetky silácke reči, ktoré v súvislosti s pomocou pre útulok bezdomovcov zazneli, jasne ukazujú, že so zbierkami, ale aj s riešením problému bezdomovcov to vôbec nie je také jednoduché," uviedol na včerajšej tlačovej besede riaditeľ Arcidiecéznej charity Košice Ján Dečo.
Na konci roka v predvianočnom čase sa problémom ľudí bez strechy nad hlavou venoval aj Košický občiansky kruh, prispieť na útulok vyzval poslancov miestnych i mestského zastupiteľstva poslanec DS Ladislav Rovinský, ktorý chcel, aby z mimoriadnych a štedrých odmien, ktoré si schválili v niektorých mestských častiach, aspoň po 500 SK venovali na túto potrebnú vec pre druhé najväčšie mesto na Slovensku.
"Na ulici je totiž v Košiciach podľa prieskumu Mestskej polície cca 300 ľudí, pričom alarmujúce je, že tretinu tvoria deti,"uviedol Dečo, ktorý ocenil aktivitu námestníkov primátora za to, že na účet charity prišlo na útulok 300 tisíc korún z mesta. Charite chýba na realizáciu celého projektu ešte 250 tisíc. Prispieť môžete na číslo účtu v ČSOB 513026193/7500 var. symbol 1062.
Projekt "Bosáková", ktorý realizuje charita pritom pre mesto ponúka komplexné a účinné riešenie problému bezdomovectva a to nielen poskytnutím nocľahu, ale aj zriadením záchytného strediska a centra pre ľudí v núdzi, ktoré by účinne a efektívne poskytovalo pomoc a poradenstvo s primernaou kapacitou a koncetráciou sociálnych služieb.
"Útulky, ktoré boli doteraz prevádzkované štátom, alebo inými organizáciami v Košiciach už ukončili svoju činnosť. V súčasnosti funguje v Košiciach len jediný útulok pre dospelých a mladistvých ľudí bez prístrešia, útulok Emauzy na Fialkovej ulici, ktorý prevádzkujeme, no má kapacitu len 26 lôžok, čo je pre také veľké mesto úplne nedostatočné," dodal Dečo.
Objekt útulku na Bosákovej sa nachádza ideálne mimo obytných zón mesta, je oplotený a jeho súčasťou je areál, ktorý sa dá využiť na resocializačné účely. Ak by celková kapacita bola cca 80 lôžok, sústredili by sa na jednom mieste v Košiciach nocľaháreň, ale aj útulok s 24 hodinovou prevádzkou.
"Ten by mohol byť využívaný ako 'dom prechodu' pre ľudí, ktorí majú napr. zamestnanie, ale vinou okolností sa ocitli po vypovedaní nájmu bez bytu alebo po prepustení z výkonu trestu. Zároveň by tam bol aj denný stacionár vo forme charitatívno-sociálneho centra, v ktorom by bolo poradenstvo, výdaj šatstva, polievok a možnosť hygienickej očisty. Zariadenie by poskytovalo aj útočište klientov v akútnom stave pre krízové prípady," dodal ešte riaditeľ charity, ktorá v Košiciach prevádzkuje ešte Krízové centrum na Alejovej, slúžiace hlavne pre matky s deťmi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári