zaspávajú s cigaretou v ústach
V rámci zásahovej činnosti jednotka Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru Košice /OR HZZZ/ mala vlani 1428 výjazdov. Z toho 647 k požiarom, priamo v meste bolo 633 výjazdov, 575 k technickým zásahom a 65 k ekologickým zásahom, teda pri úniku ropných produkov alebo pri podozrení z antraxu. Ostatok /59 výjazdov/ bolo falošných alebo to boli ich vlastné cvičenia.
"Pri porovnaní vlaňajška s rokom 2003 sa počet výjazdov o 60 znížil. Čiastočne má na tom podiel upršaná jar, lebo bolo menej vypaľovaní trávy. Priame škody pri požiaroch presiahli hodnotu 26 miliónov Sk, nami uchránené hodnoty viac ako 194 miliónov Sk. Pri požiaroch dve osoby zomreli /požiar na diskotéke v Arzenále a smrť bezdomovca/, 4 ľudia utrpeli zranenia," uviedol základné štatistické údaje riaditeľ OR HZZZ pplk. Ing. Jozef Bodnár.
Na prvom mieste vo vlaňajšej nelichotivej bilancii boli požiare v kontajneroch a na skládkach odpadov /226-krát/, na druhom mieste vypaľovanie trávy /128 prípadov/. Špecifikom Košíc sú požiare bytového fondu /88 požiarov/. Na dopravných prostriedkoch bolo 42 požiarov. Technickú pomoc poskytovali hasiči v 575 prípadoch, čo je viac ako 40 percent všetkých zásahov. Hlavne išlo o dopravné nehody /164 prípadov/.
"Poskytovali sme aj výškovú pomoc buď mobilnou technikou alebo prostredníctvom lezeckej skupiny. Tu bolo 22 zásahov. V 8 prípadoch evidujeme povodňové práce. Špecifikom mesta je tiež otváranie bytov na žiadosť polície alebo ak ide o ohrozenie. Predtým sme chodili aj vtedy, ak sa občan zabuchol a nevedel z bytu dnu alebo von. Dnes túto ´kľúčovú´ službu už neposkytujeme."
V Košiciach dosť veľké číslo dosahujú požiare, ktoré boli založené úmyseľne /82/. Veľké percento príčin tvorí obsluha tepelného spotrebiča, teda napríklad varenie obeda či večere, pričom sa ´kuchárovi´ zabuchnú dvere a on ostane stáť zvonku pred nimi. Prípadne si na pár minút hodí šlofíka a zobudí sa na dym, smrad, plamene. Elektrický skrat bol dôvodom horenia v 34 prípadov a fajčenie pri 23 požiaroch.
"Naši príslušníci robia aj štátny požiarny dozor, ktorý spočíva vo vykonávaní požiarnych kontrol v objektoch právnickych i fyzických osôb. Vlani sme urobili 230 komplexných kontrol, 227 následných a 43 tematických, čo je spolu 500 previerok. Zistili sme pri nich 7023 nedostatkov." Najčastejšie sa podľa J. Bodnára týkali požiarno-technických zariadení, teda hydrantov, hasiacich prístrojov a podobne, ktoré by mali byť v pohotovostnom stave. Aká je realita, napríklad v blokoch, všetci ale dobre vieme. Buď sú vykradnuté alebo staré, nefunkčné. "Zistili sme tiež zatarasené alebo nepriechodné únikové východy a cesty. Práve na to správcov často upozorňujeme. Pokiaľ si po dobrom nedajú povedať, k slovu musia prísť i pokuty. Vlani sme uložili 20 pokút právnickým osobám. Postih ale môžu dostať aj bežní občania, ak sa zistí, že niečo také poškodili alebo porušili predpisy." Hasiči, ako dodal riaditeľ J. Bodnár, posudzujú tiež projektovú dokumentáciu pri stavbách a sú aj pri kolaudáciach.
Alžbeta LINHARDOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári