si podali žiadosť o odkúpenie bytu. V prípade, že by sa našlo viac ako 50 percent záujemcov, zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov umožňuje odpredať aj byty v domoch osobitného určenia.
Mnohí na túto iniciatívu, s ktorou v žiadnom prípade mesto súhlasiť nemôže, doslova "naleteli" a žiadosť si na magistrát podali. Iní majú strach, že keď si byt neodkúpia, urobí tak niekto iný a bez váhania ich vyhodí na ulicu. Peniaze nemajú, a tak sa dostali do bezvýchodiskovej situácie. Niektorí už oľutovali, že sa dali nahovoriť a obávajú sa o svoju budúcnosť v čase, keď už naozaj takéto problémy nepotrebujú riešiť. Byty, v ktorých predtým bývali, odstúpili svojim príbuzným a nasťahovali sa do malometrážnych. Strechu nad hlavou im poskytlo mesto.
Nie je nič jednoduchšie, ako presvedčiť starkých, že je to pre nich výhodné a opäť môžu uspokojiť tentokrát svojich vnukov, aby mali kde bývať. Čo bude s nimi a aj s ďalšími starými ľuďmi, ktorí čakajú práve na takýto byt, to už nikoho nezaujíma. Ani to, z čoho by si budúci vlastníci bytov mali zaplatiť napríklad opravu strechy. Sú to všetko dôchodcovia a myslieť si, že si dokážu vytvoriť dostatočné množstvo prostriedkov na fonde opráv a údržby alebo, že im v ich veku poskytne úver banka, je naozaj utópiou.
Na organizovanie takejto kampane nikto z mesta nikoho nepoveril. Ako by sa vedelo potom postarať o starých ľudí, keby sa tieto byty naozaj predali? Nové sa nestavajú a iné k dispozícii nemá. Novela zákona síce takúto možnosť dáva, ale aby nedopadli tak ako ľudia na Mlynárskej, ktorí sa ocitli na ulici. Určite nie je účelné tieto byty predávať.
Bytový podnik mesta Košice ako správca pripravuje zateplenie blokov - striech a suterénov, výmenu okien, čím sa znížia náklady na teplo až o 30 percent. V prípade, že by naozaj bol dostatočný záujem o odkúpenie bytov do osobného vlastníctva, boli by to zbytočne vyhodené peniaze a určite by do toho neinvestoval.
Mesto malometrážne byty predávať nechce a nebude
To, čo sa deje v domoch s malometrážnymi bytmi, nenecháva magistrát bez povšimnutia. Preto podnikol kroky, aby k naplneniu katastrofického scénara nedošlo. "Novela zákona o správcovstve bytov a nebytových priestorov prináša zásadnú zmenu a stanovuje mestu povinnosť uzavrieť zmluvu o prevode vlastníctva s nájomníkmi domu do dvoch rokov, keď najmenej 50 percent nájomníkov požiada o odkúpenie. Vzťahuje sa to na nájom na dobu neurčitú. Preto mesto začalo s úpravou zmlúv, aby sa takému problému vyhlo. Dva roky je dosť času na to, aby zabránilo nezmyselnému odpredaju týchto bytov," uviedol vedúci oddelenia sociálnych vecí a kultúry Mgr. Matúš Háber (na snímke).
Vychádzajúc z projektovej a technickej dokumentácie sú domy s malomtrážnymi bytmi zaradené medzi nebytové objekty. Dispozične sú riešené tak, že okrem bývania sú v nich priestory pre sociálne pracovníčky, čakárne pre návštevy, sklady a lôžkový výťah. Podľa M. Hábera, aj keď došlo k zmene zákonov v oblasti sociálnej politiky a používajú sa iné pojmy ako v predchádzajúcom zákone o sociálnej pomoci, účel sa nezmenil. Stále je to pre potreby týchto obyvateľov. Našli sa uznesenia Rady Miestneho národného výboru, ktorými bola schválená výstavba týchto domov s opatrovateľskou službou. Zmenou pojmu nedošlo k preklasifikovaniu týchto bytov.
"Mesto má záujem naďalej zachovať charakter týchto domov na účel, pre ktorý boli postavené s následným rozvojom sociálnych služieb pre občanov - seniorov. Oddelenie sociálnych vecí a kultúry pripravuje celý rad projektov rozvoja sociálnych služieb v tomto prostredí. V týchto domoch sa zavedie opatrovateľská služba, chystáme zriadenie informačného strediska, ktoré bude slúžiť nájomníkom lepšie sa orientovať v prostredí štátnej a verejnej správy. V spolupráci s Psychosociálnym centrom chceme týmto ľuďom poskytovať psychologické poradenstvo špeciálne pre túto komunitu. BPMK má zdroje na to, aby zlepšil kvalitu bývania. Má sa vytvoriť komplex, poskytujúci kvalitné služby a kvalitné bývanie," vysvetlil vedúci oddelenia.
Obyvateľov malometrážnych bytov nepochybne presvedčí o starostlivosti o nich aj zavedenie jednorázového príspevku, ktorý má slúžiť na estetizáciu interiéru obytného domu podľa ich požiadaviek. Pracovníci sociálneho oddelenia sa zúčastnili na schôdzi, ktorú organizovali iniciátori odkupovania bytov. Nájomníci jednoznačne potvrdili vôľu zostať v týchto bytoch bez nároku na ich odkúpenie. Keby došlo k odpredaju, celý systém sociálnej politiky mesta by sa zrútil.
Priemerný vek 750 nájomníkov, ktorí bývajú v 648 malometrážnych bytoch je 70 rokov. Prevažne sú to ľudia, ktorí prišli o svojich partnerov. Sú ranení touto skutočnosťou a potrebujú skôr starostlivosť ako rozmýšľať o tom, ako si kúpiť byt. Od roku 2003 do roku 2004 mesto pridelilo takýto byt 132 dôchodcom a uskutočnilo 15 výmen. Keďže prenechali byty svojim príbuzným, vyriešili tak bytový problém 132 rodinám, čo nie je málo.
"Mesto urobí všetko pre to, aby sa zachoval charakter tohto bývania pod jeho gesciou. Zhromaždili sme potrebnú technickú dokumentáciu, ktorá postačuje na to, aby sa predišlo odpredaju. Chceme upokojiť týchto nájomníkov, aby si užívali starobu a prisľúbiť im, že rozvoj sociálnych služieb bude v najbližšom čase citeľný. Zateplením domov a znížením energetickej náročnosti im poklesnú náklady na bývanie. Oddelenie majetku bude odpovedať všetkým žiadateľom o odkúpenie v zmysle zistených skutočností. Informuje ich o tom, že mesto predávať tieto byty nebude. Postavené boli na iný účel," zaujal stanovisko M. Háber.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári