Korzár logo Korzár Košice

Čo sa stalo 20. januára?

1612 - vo Viedni zomrel rímsko-nemecký cisár, český a uhorský kráľ Rudolf II. Habsburský. Syn Maximiliána II. V r. 1583 sa stala Praha jeho sídelným

mestom. Rozšíril Pražský hrad, kde zhromaždil rozsiahle umelecké zbierky výtvarného umenia. Venoval sa alchýmii a astrológii, bol mecenášom vedcov a umelcov. Jeho dvornými matematikmi a astronómami boli Tycho de Brahe a Johannes Kepler. Bojoval s Turkami (15-ročná vojna s Osmanskou ríšou) a v r. 1604-06 čelil Bočkaiovmu povstaniu. Narodil sa 18. júla 1552.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1775 - v Lyone sa narodil francúzsky fyzik a matematik André-Marie Ampére, člen Francúzskej akadémie vied. Profesor na Collége de France, položil základy elektromagnetizmu, autor Teórie elektrodynamických javov, formuloval dôležité zákony - Ampérov zákon, Ampérovo pravidlo. Zomrel 10. júna 1836 v Marseille.

SkryťVypnúť reklamu

1858 - narodila sa švédska prozaička Selma Lagerlöfová, najoriginálnejšia predstaviteľka švédskeho novoromantizmu, členka Švédskej akadémie. Preslávila sa románom: Gösta Berling a rozprávkovou knihou: Zázračná cesta Nilsa Holgerssona s divými husami po Švédsku. Po ceste do Palestíny napísala veľký vysťahovalecký román Jeruzalem. Slávne sú jej sfilmované mystické, strašidelné novely, napr.: Poklad pána Arna. Nasledovala rodová trilógia na tému viny a pomsty: Charlotte Löwensöldová, Löwensköldov prsteň, Anna Swärdová. Ako prvá žena dostala Nobelovu cenu za literatúru (1909). Zomrela 16. marca 1940.

1873 - narodil sa dánsky prozaik Johannes Vilhelm Jensen, ústredná osobnosť dánskej literatúry 20. stor. Prvé obdobie uzatvoril svojím vrcholným dielom, románom: Kráľov pád. Po ceste do Ameriky veril technickému pokroku a modernej civilizácii. V románovom cykle: Dlhá cesta rozvinul svoju teóriu-mýtus o sťahovaní národov a civilizácie zo severnej Európy. Poviedky z Himmerlandu patria medzi vrcholy jutskej regionálnej literatúry. Autor historických štúdií a esejí. Nositeľ Nobelovej za literatúru (1944). Zomrel 26. novembra 1950 v Kodani.

SkryťVypnúť reklamu

1920 - v Rimini sa narodil taliansky filmový režisér a scenárista Federico Fellini, klasik svetovej kinematografie. Manžel herečky Giulietty Masini. Do kinematografie vstúpil s vlnou neorealizmu (spoluautor filmu Rím, otvorené mesto, réžia R. Rossellini). Za filmy Cesta, Cabiriine noci, Amarcord a autobiograficky ladený film 8 1/2 získal Oscarov. Silná spätosť Felliniho s Rímom sa prejavila vo filmoch Sladký život, Satyrikon a Roma. Ďalšie filmy: Giulietta a duchovia, Casanova, Mesto žien, A loď pláva, Ginger a Fred, Hlas Mesiaca, Interview. V r. 1993 dostal Oscara za celoživotné dielo. Zomrel v Ríme 31. októbra 1993.

1922 - v meste Boržomi, Gruzínsko, sa narodil slovenský letecký stíhač, dôstojník Otto Smik. Patril medzi piatich najlepších československých letcov vo Veľkej Británii - zostrelil 9 lietadiel a zneškodnil 3 riadené strely V-1. Bol veliteľom perute Royal Air Force (RAF). Nositeľ najvyššieho britského leteckého vyznamenania DFC, čs. vojenských vyznamenaní a francúzskeho vyznamenania Croix de Guerre (in memoriam). 28. novembra 1944 zahynul v Ittersume v

SkryťVypnúť reklamu

Holandsku.

1927 - v Hriňovej sa narodil choreograf a tanečník Štefan Nosáľ, dlhoročný umelecký vedúci tanca a choreograf súboru Lúčnica, priekopník v oblasti scénickej štylizácie ľudového tanca. Od r. 1949 sólista súboru Lúčnica, od r. 1951 choreograf a vedúci Lúčnice. V r. 1953 absolvoval Stavebnú fakultu v Bratislave, v r. 1957 Vysokú školu múzických umení v Bratislave. Od r. 1968 pedagóg na VŠMU, v r. 1972-92 vedúci Katedry tanečnej tvorby, 1980 profesor na VŠMU. Vydal vysokoškolskú učebnicu: Choreografia ľudového tanca a tiež spomienkovú knihu: Môj život Lúčnica. Vytvoril vyše stovky choreografických diel. Najvýznamnejšie tanečné programy: Vitaj naša jar, Hra a práca, Putovanie za pesničkou, Pieseň a práca, To je Lúčnica, Elán a Lúčnica, Karpaty, Lúčnica a jej deti, Lúčnica na Križíkovej fontáne (Praha), 50 rokov krásy, Pieseň a hra. Tvoril tiež vo filme, televízii: Rok na dedine. Choreograficky spolupracoval so Slovenským národným divadlom v Bratislave: Krútňava, Beg Bajazid, Jánošík, Ej, husári, Na skle maľované, so SĽUK-om a mnohými zahraničnými súbormi. Režisér programov folklórnych festivalov vo Východnej, Detve i v Strážnici. Za svoju prácu získal mnohé ocenenia medzinárodné a najvyššie domáce, v r. 1989 mu bol udelený titul Národný umelec, v r. 1997 Rád Ľudovíta Štúra. Vychoval niekoľko desiatok choreografov a vedúcich profesionálnych i amatérskych súborov. V jeho šľapajach idú stovky súborových odchovancov.

1930 - narodil sa český filozof, prozaik, básnik a publicista, prekladateľ, profesor na FF UK v Bratislave Egon Bondy, vlastným menom Zbyněk Fišer. Až do r. 1990 jeho básnické a prozaické diela vychádzali v samizdate alebo v exile. V poézii vystúpil zač. 50. rokov s programom totálneho realizmu, ovplyvnený surrealizmom. Jeho básne boli zhudobnené rockovou skupinou The Plastic People of the Universe. Z diela: Útěcha z ontologie, Buddha, Poznámky k dějinám filosofie, Kratés, Filosofické eseje, Básnické dílo Egona Bondyho, Nepovídka.

1930 - narodil sa americký kozmonaut Edwin Eugene Aldrin, druhý človek, ktorý vstúpil 20. júla 1969 spolu s N. A. Armstrongom z trojčlennej posádky Apollo 11 na Mesiac.

1993 - v Tolochenaz vo Švajčiarsku zomrela britská a americká herečka belgického pôvodu Audrey Hepburnová, vl. m. Edda H. van Heemstra. V mladosti sa v Londýne intenzívne venovala baletu a zároveň dostávala prvé drobné javiskové roly. Francúzska filmová kritička a spisovateľka Colette si ju vybrala do divadelnej verzie svojho románu Gigi. Predstavenie malo premiéru na Broadwayi koncom r. 1951 a malo výnimočný úspech. Za herecký výkon vo svojom prvom americkom filme Prázdniny v Ríme, kde hrala s Gregory Peckom, dostala A. Hepburnová Oscara (1953). V 50. a 60. rokoch vytvorila hlavné úlohy vo filmoch: Sabrina, Vojna a mier, Príbeh mníšky, Raňajky u Tiffanyho, My Fair Lady, Ako ukradnúť Venušu, Láska medzi zlodejmi. Neskôr sa venovala najmä humanitárnej činnosti pre UNICEF. Cestovala medzi Somálskom, Etiópiou, Bangladéšom a Thajskom. Narodila sa 4. mája 1929 v Bruseli.

1994 - v Chicagu zomrel slovenský letec, gen. Ján Ambruš. V r. 1940-41 veliteľ 312. bombardovacej perute britského letectva, 1943-45 čs. vojenský atašé v Kanade, po vojne veliteľ letectva 4. vojenskej oblasti, poslanec SNR za DS. V r. 1948 emigroval do USA. Narodil sa 19. mája 1899 v Gornej Mitropoliji v Bulharsku.

1994 - v Bratislave zomrel astronóm a astrofyzik Ľubor Kresák. V r. 1979-85 viceprezident Medzinárodnej astronomickej únie. Objavil dve kométy, jeho meno nesie asteroid č. 1849. Narodil sa 23. augusta 1927 v Topoľčanoch.

1997 - v Bratislave zomrel grafik a ilustrátor Albín Brunovský, Študoval na VŠVU v Bratislave u prof. Vincenta Hložníka, od r. 1967 pôsobil na VŠVU ako pedagóg. Patril k najvýznamnejším slovenským grafikom a ilustrátorom konca 20. stor. V tvorbe rozvinul poetiku imaginatívneho realizmu. Zaoberal sa maľbou na drevo miniaturistickou technikou, často používal techniku farebného leptu a akvatinty. Ilustroval knihy pre dospelých i pre deti. Nositeľ mnohých domácich i zahraničných ocenení. Narodil sa 25. decembra 1935 v Zohore.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 876
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 539
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 643
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 498
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 275
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 213
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 996
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 055
  1. Anton Kovalčík: Vatikán a iné štáty v Druhej svetovej. Nemecko a Rakúsko. Druhá časť.
  2. Peter Slamenik: Černák
  3. František Kukura: Vízia upadnutia Slovenska do bezvýznamnosti
  4. Ján Chomík: Blázni
  5. Jozef Foltýn: Netanjahu je vojnový zločinec, terorista a fašista v jednej osobe
  6. Anna Miľanová: Myslím, mladí ľudia myslia kriticky, ale sú nepochopení, neakceptovaní
  7. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  8. Jaroslav Furman: Ospravedlnenie
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 19 169
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 170
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 835
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 264
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 835
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 479
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 994
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 495
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Anton Kovalčík: Vatikán a iné štáty v Druhej svetovej. Nemecko a Rakúsko. Druhá časť.
  2. Peter Slamenik: Černák
  3. František Kukura: Vízia upadnutia Slovenska do bezvýznamnosti
  4. Ján Chomík: Blázni
  5. Jozef Foltýn: Netanjahu je vojnový zločinec, terorista a fašista v jednej osobe
  6. Anna Miľanová: Myslím, mladí ľudia myslia kriticky, ale sú nepochopení, neakceptovaní
  7. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  8. Jaroslav Furman: Ospravedlnenie
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 19 169
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 170
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 835
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 264
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 835
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 479
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 994
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 495
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu