Korzár logo Korzár Košice

Čo sa stalo 20. januára?

1612 - vo Viedni zomrel rímsko-nemecký cisár, český a uhorský kráľ Rudolf II. Habsburský. Syn Maximiliána II. V r. 1583 sa stala Praha jeho sídelným

mestom. Rozšíril Pražský hrad, kde zhromaždil rozsiahle umelecké zbierky výtvarného umenia. Venoval sa alchýmii a astrológii, bol mecenášom vedcov a umelcov. Jeho dvornými matematikmi a astronómami boli Tycho de Brahe a Johannes Kepler. Bojoval s Turkami (15-ročná vojna s Osmanskou ríšou) a v r. 1604-06 čelil Bočkaiovmu povstaniu. Narodil sa 18. júla 1552.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1775 - v Lyone sa narodil francúzsky fyzik a matematik André-Marie Ampére, člen Francúzskej akadémie vied. Profesor na Collége de France, položil základy elektromagnetizmu, autor Teórie elektrodynamických javov, formuloval dôležité zákony - Ampérov zákon, Ampérovo pravidlo. Zomrel 10. júna 1836 v Marseille.

SkryťVypnúť reklamu

1858 - narodila sa švédska prozaička Selma Lagerlöfová, najoriginálnejšia predstaviteľka švédskeho novoromantizmu, členka Švédskej akadémie. Preslávila sa románom: Gösta Berling a rozprávkovou knihou: Zázračná cesta Nilsa Holgerssona s divými husami po Švédsku. Po ceste do Palestíny napísala veľký vysťahovalecký román Jeruzalem. Slávne sú jej sfilmované mystické, strašidelné novely, napr.: Poklad pána Arna. Nasledovala rodová trilógia na tému viny a pomsty: Charlotte Löwensöldová, Löwensköldov prsteň, Anna Swärdová. Ako prvá žena dostala Nobelovu cenu za literatúru (1909). Zomrela 16. marca 1940.

1873 - narodil sa dánsky prozaik Johannes Vilhelm Jensen, ústredná osobnosť dánskej literatúry 20. stor. Prvé obdobie uzatvoril svojím vrcholným dielom, románom: Kráľov pád. Po ceste do Ameriky veril technickému pokroku a modernej civilizácii. V románovom cykle: Dlhá cesta rozvinul svoju teóriu-mýtus o sťahovaní národov a civilizácie zo severnej Európy. Poviedky z Himmerlandu patria medzi vrcholy jutskej regionálnej literatúry. Autor historických štúdií a esejí. Nositeľ Nobelovej za literatúru (1944). Zomrel 26. novembra 1950 v Kodani.

SkryťVypnúť reklamu

1920 - v Rimini sa narodil taliansky filmový režisér a scenárista Federico Fellini, klasik svetovej kinematografie. Manžel herečky Giulietty Masini. Do kinematografie vstúpil s vlnou neorealizmu (spoluautor filmu Rím, otvorené mesto, réžia R. Rossellini). Za filmy Cesta, Cabiriine noci, Amarcord a autobiograficky ladený film 8 1/2 získal Oscarov. Silná spätosť Felliniho s Rímom sa prejavila vo filmoch Sladký život, Satyrikon a Roma. Ďalšie filmy: Giulietta a duchovia, Casanova, Mesto žien, A loď pláva, Ginger a Fred, Hlas Mesiaca, Interview. V r. 1993 dostal Oscara za celoživotné dielo. Zomrel v Ríme 31. októbra 1993.

1922 - v meste Boržomi, Gruzínsko, sa narodil slovenský letecký stíhač, dôstojník Otto Smik. Patril medzi piatich najlepších československých letcov vo Veľkej Británii - zostrelil 9 lietadiel a zneškodnil 3 riadené strely V-1. Bol veliteľom perute Royal Air Force (RAF). Nositeľ najvyššieho britského leteckého vyznamenania DFC, čs. vojenských vyznamenaní a francúzskeho vyznamenania Croix de Guerre (in memoriam). 28. novembra 1944 zahynul v Ittersume v

SkryťVypnúť reklamu

Holandsku.

1927 - v Hriňovej sa narodil choreograf a tanečník Štefan Nosáľ, dlhoročný umelecký vedúci tanca a choreograf súboru Lúčnica, priekopník v oblasti scénickej štylizácie ľudového tanca. Od r. 1949 sólista súboru Lúčnica, od r. 1951 choreograf a vedúci Lúčnice. V r. 1953 absolvoval Stavebnú fakultu v Bratislave, v r. 1957 Vysokú školu múzických umení v Bratislave. Od r. 1968 pedagóg na VŠMU, v r. 1972-92 vedúci Katedry tanečnej tvorby, 1980 profesor na VŠMU. Vydal vysokoškolskú učebnicu: Choreografia ľudového tanca a tiež spomienkovú knihu: Môj život Lúčnica. Vytvoril vyše stovky choreografických diel. Najvýznamnejšie tanečné programy: Vitaj naša jar, Hra a práca, Putovanie za pesničkou, Pieseň a práca, To je Lúčnica, Elán a Lúčnica, Karpaty, Lúčnica a jej deti, Lúčnica na Križíkovej fontáne (Praha), 50 rokov krásy, Pieseň a hra. Tvoril tiež vo filme, televízii: Rok na dedine. Choreograficky spolupracoval so Slovenským národným divadlom v Bratislave: Krútňava, Beg Bajazid, Jánošík, Ej, husári, Na skle maľované, so SĽUK-om a mnohými zahraničnými súbormi. Režisér programov folklórnych festivalov vo Východnej, Detve i v Strážnici. Za svoju prácu získal mnohé ocenenia medzinárodné a najvyššie domáce, v r. 1989 mu bol udelený titul Národný umelec, v r. 1997 Rád Ľudovíta Štúra. Vychoval niekoľko desiatok choreografov a vedúcich profesionálnych i amatérskych súborov. V jeho šľapajach idú stovky súborových odchovancov.

1930 - narodil sa český filozof, prozaik, básnik a publicista, prekladateľ, profesor na FF UK v Bratislave Egon Bondy, vlastným menom Zbyněk Fišer. Až do r. 1990 jeho básnické a prozaické diela vychádzali v samizdate alebo v exile. V poézii vystúpil zač. 50. rokov s programom totálneho realizmu, ovplyvnený surrealizmom. Jeho básne boli zhudobnené rockovou skupinou The Plastic People of the Universe. Z diela: Útěcha z ontologie, Buddha, Poznámky k dějinám filosofie, Kratés, Filosofické eseje, Básnické dílo Egona Bondyho, Nepovídka.

1930 - narodil sa americký kozmonaut Edwin Eugene Aldrin, druhý človek, ktorý vstúpil 20. júla 1969 spolu s N. A. Armstrongom z trojčlennej posádky Apollo 11 na Mesiac.

1993 - v Tolochenaz vo Švajčiarsku zomrela britská a americká herečka belgického pôvodu Audrey Hepburnová, vl. m. Edda H. van Heemstra. V mladosti sa v Londýne intenzívne venovala baletu a zároveň dostávala prvé drobné javiskové roly. Francúzska filmová kritička a spisovateľka Colette si ju vybrala do divadelnej verzie svojho románu Gigi. Predstavenie malo premiéru na Broadwayi koncom r. 1951 a malo výnimočný úspech. Za herecký výkon vo svojom prvom americkom filme Prázdniny v Ríme, kde hrala s Gregory Peckom, dostala A. Hepburnová Oscara (1953). V 50. a 60. rokoch vytvorila hlavné úlohy vo filmoch: Sabrina, Vojna a mier, Príbeh mníšky, Raňajky u Tiffanyho, My Fair Lady, Ako ukradnúť Venušu, Láska medzi zlodejmi. Neskôr sa venovala najmä humanitárnej činnosti pre UNICEF. Cestovala medzi Somálskom, Etiópiou, Bangladéšom a Thajskom. Narodila sa 4. mája 1929 v Bruseli.

1994 - v Chicagu zomrel slovenský letec, gen. Ján Ambruš. V r. 1940-41 veliteľ 312. bombardovacej perute britského letectva, 1943-45 čs. vojenský atašé v Kanade, po vojne veliteľ letectva 4. vojenskej oblasti, poslanec SNR za DS. V r. 1948 emigroval do USA. Narodil sa 19. mája 1899 v Gornej Mitropoliji v Bulharsku.

1994 - v Bratislave zomrel astronóm a astrofyzik Ľubor Kresák. V r. 1979-85 viceprezident Medzinárodnej astronomickej únie. Objavil dve kométy, jeho meno nesie asteroid č. 1849. Narodil sa 23. augusta 1927 v Topoľčanoch.

1997 - v Bratislave zomrel grafik a ilustrátor Albín Brunovský, Študoval na VŠVU v Bratislave u prof. Vincenta Hložníka, od r. 1967 pôsobil na VŠVU ako pedagóg. Patril k najvýznamnejším slovenským grafikom a ilustrátorom konca 20. stor. V tvorbe rozvinul poetiku imaginatívneho realizmu. Zaoberal sa maľbou na drevo miniaturistickou technikou, často používal techniku farebného leptu a akvatinty. Ilustroval knihy pre dospelých i pre deti. Nositeľ mnohých domácich i zahraničných ocenení. Narodil sa 25. decembra 1935 v Zohore.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 767
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 752
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 536
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 375
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 324
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 778
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 297
  8. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 131
  1. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  2. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  5. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  7. Samuel Ivančák: Anton "Toník" Jaro: Keď k tomu pristupuješ srdcom, tak to nemôže byť zlé
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 928
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 68 975
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 861
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 23 913
  5. Rado Surovka: Raši dostal padáka 22 021
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 002
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 004
  8. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 10 254
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  2. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  5. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  7. Samuel Ivančák: Anton "Toník" Jaro: Keď k tomu pristupuješ srdcom, tak to nemôže byť zlé
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 928
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 68 975
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 861
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 23 913
  5. Rado Surovka: Raši dostal padáka 22 021
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 002
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 004
  8. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 10 254
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu