porovnateľné kalamity. Najväčšími hrozbami sú podkôrny hmyz a požiare.
Odborníci, ktorí boli včera na zatiaľ najväčšom seminári o záchrane tatranských lesov Lesy v Tatrách, tvrdia, že prvý nálet podkôrnikov bude smerovať na kalamitné drevo. V roku 2006 by však podľa odhadov malo byť napadnutých okolo 7-tisíc hektárov lesa a v ďalších rokoch môže kalamita rásť geometrickým radom. Lesnícky výskumný ústav vo Zvolene preto už pripravil projekt ochrany.
Minister pôdohospodárstva Zsolt Simon včera potvrdil, že hmyz môže napadnúť i stojace stromy a pri prevoze dreva sa škodcovia môžu rozšíriť po celom Slovensku.
Lesníci sa boja aj ďalšieho nebezpečenstva - požiarov. Tatry sú dnes, obrazne povedané, pokryté súvislým 20-centimetrovým kobercom z vysokozápalného materiálu. Podľa Simona sú požiare po kalamitách historicky zadokumentované a riziko v Tatrách je veľmi veľké. Technická univerzita vo Zvolene preto pripravuje projekt ochrany pred požiarmi. Prvá verzia by mala byť známa v marci.
Simon požiadal rektora Technickej univerzity, aby vypísal študentskú súťaž na tému revitalizácia Tatier. Najlepšiu prácu ocení sumou tisíc eur.
Škody spôsobené novembrovou kalamitou vyčíslila vláda na 7,8 miliardy korún a v najbližších týždňoch požiada Európsku komisiu o podporu z európskeho fondu Solidarita. Žiadna krajina zatiaľ nedostala na likvidáciu škôd viac ako šesť percent z vyčíslenej sumy.
Štát sa spolieha na urýchlenú ťažbu kalamitného dreva. Generálny riaditeľ štátneho podniku Lesy SR Karol Vinš tvrdí, že už s prípravou podkladov boli dosť veľké problémy. "V celoslovenskom meradle je spracovanie kalamitného dreva nad možnosti drevospracujúceho priemyslu. Očakávame nedostatok kvalitného dreva a prebytok vlákniny. Drevári sa snažia stlačiť cenu dreva
dole približne o 15 percent."
Po nedávnej smršti v severnej Európe trhy, na ktoré chcelo Slovensko vlákninu vyvážať, najbližšie dva roky naše drevo nebudú potrebovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári