okienkami. Aj taký bol dôsledok niekoľkohodinového meškania vlakov v Košiciach v pondelok 3. januára. Príčinou bolo trolejové vedenie, strhnuté rýchlikom v časti od ťahanovského tunela smerom na Kysak. Poškodenie bolo také rozsiahle, že si vyžiadalo odstavenie premávky vlakov v oboch smeroch, železničiari spojazdnili jednu koľaj až po ôsmich hodinách. Za ten čas sa v budove košickej železničnej stanice zhromaždili stovky ľudí, niektorým prerušená doprava spôsobila veľké nepríjemnosti. Tak ako dcére Košičana Bohumila Kamana Silvii. Práve v osudný pondelok musela nutne odcestovať do Viedne, odtiaľ do Zürichu a ďalej do Bazileja, kde študuje.
"Medzinárodný rýchlik do Viedne s odchodom z Košíc meškal vtedy asi tri hodiny," povedal nám B. Kaman. "Nemôžem zvaliť vinu na železnice, ale dosť nemilo ma prekvapil laxný prístup železničiarov. Až po hodine a pol od prerušenia premávky sme sa dozvedeli, že cestujúcich prevezú autobusy do Kostolian (predtým Družstevnej) pri Hornáde a odtiaľ ďalej do Kysaku, kde bude pristavený rýchlik. Najhoršie bolo to, že dcéra mala kúpený zľavnený lístok z Viedne do Zürichu a do Bazileja v rámci akcie švajčiarskych železníc. Je veľký rozdiel, ak niekto zaplatí za lístok 47, alebo 120 švajčiarkych frankov a platnosť lístka končila 4. januára. Dcéra mala dohodnuté termíny prednášok, preto musela odcestovať práve tretieho. Mnohí by mohli argumentovať, prečo nešla skôr, ale my sme sa spoliehali na to, že ak ide o medzinárodný rýchlik, pôjde načas. Keď sa po polhodine čakania pýtala vlakvedúceho, čo má robiť, odpovedal, že si má zohnať auto, a tak cestovať do Bratislavy."
Kamanovcom, keď žiadali, aby im preplatili kvôli meškaniu vlaku cestovné, železničiari, ktorí vraj oboch doslova pingpongovali z jednej kancelárie do druhej, povedali, aby si to vybavili so Švajčiarmi. Keď jeho dcéra s jednodňovým oneskorením pricestovala do Viedne, musela si do Zürichu kúpiť riadny lístok. Stál ju 57 eur a zvýhodené cestovné švajčiarskych železníc prepadlo.
Ako sa pre náš denník vyjadril riaditeľ odboru komunikácie ZSSK Miloš Čikovský, nárok na odškodnenie má cestujúci iba vtedy, ak príde do cieľovej stanice medzinárodným denným vlakom s hodinovým a pri jazde nočným spojom s dvojhodinovým meškaním. Železnice vrátia cestujúcemu 20 percent ceny cestovného lístka.
"Aj to iba vtedy, ak je minimálna cena lístka nad 50 eur," uviedol M. Čikovský. "Cestujúcemu však nepreplatia peniaze v hotovosti, ale môže si odrátať príslušnú sumu pri kúpe ďalšieho lístka."
Odškodné a jeho výška sú však podmienené aj potvrdením o meškaní medzinárodného spoja, ktoré by mal cestujúci dostať v cieľovej stanici od spoločnosti, ktorá meškanie zavinila.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári