alkoholom. Ide najmä o ťažké stavy spojené s poruchami vedomia. Takíto pacienti musia byť starostlivo monitorovaní a liečení infúziami. Liečba je finančne náročná a podľa nového zákona sa na nej budú podieľať aj rodičia. Tak to bolo i v prípade 16-ročnej dievčiny, ktorá ležala v nemocnici s otravou alkoholom na Nový rok.
"Pacientku k nám priviezli poldruha hodiny po polnoci. Mala závažnú poruchu vedomia a toxikologickým vyšetrením bola u nej zistená hladina alkoholu v krvi 1,98 promile. Po infúznej liečbe sa po niekoľkých hodinách stav vedomia natoľko zlepšil, že mohla byť o pol jedenástej predpoludním prepustená domov. V zmysle zákona musel otec pri jej prepustení zaplatiť za hospitalizáciu 5315 korún," informoval nás MUDr. Juraj Bazár.
Mesačne sa podľa neho objavia asi jeden až dva takéto prípady. Najčastejšie ide o tínedžerov, ale na oddelení ležali aj mladšie deti s otravou alkoholom. Najmenšie malo iba desať rokov. Väčšinou sú to závažne stavy, ľahšie otravy sa do nemocnice obyčajne nedostanú.
"Prichádzajú k nám pacienti s rôzne ťažkou poruchou vedomia, vždy však ide o vážny stav. Po prijatí u nich zisťujeme nielen prítomnosť alkoholu, ale i ďalších omamných látok v tele. Začíname s infúznou liečbu soľnými roztokmi, pričom vzhľadom na poruchu vedomia je potrebné monitorovať životné funkcie pacienta. Tiež sa musí predísť prípadnému vdýchnutiu zvratkov a podobne. Náklady na takýto intenzívny monitoring sú vysoké. Počas prvého dňa ide rozhodne o niekoľkotisícovú položku, spomínaná suma je stanovená zákonom. Povinnosť zaplatiť za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti pri intoxikácii alkoholom stanovil od prvého januára zákon," vysvetlil nám MUDr. Bazár.
Pacient potrebuje zvyčajne iba niekoľkohodinovú hospitalizáciu, tá zriedkakedy presiahne 48 hodín. Zaujímavé je, že pracovníci oddelenia intenzívnej medicíny nebadajú veľký súvis s ročným obdobím. Otravy alkoholom sú skôr viazané na dni v týždni výrazne viac ich je počas víkendu, kedy prebiehajú zábavy a diskotéky. Takisto sa nedá povedať, že by to bol problém iba nižších sociálnych vrstiev, s otravou alkoholom majú svoje skúsenosti aj deti z tzv. dobrých rodín. A čo môže alkohol u detí spôsobiť?
"Azda najväčšou hrozbou je zadusenie sa vlastnými zvratkami, ale dieťa ležiace v bezvedomí v zime niekde vonku môže i zamrznúť. Samozrejme, život ohrozujúcim stavom je aj samotná ťažká otrava alkoholom. Žiaľ, je bežné, že sa deťom nalievajú v reštauračných zariadeniach alkoholické nápoje, rozhodne by sa to malo viac kontrolovať," poznamenal lekár, podľa ktorého deti do nemocnice obyčajne donesie niekto, kto bol s nimi v jednej spoločnosti, teda kamaráti. Stáva sa, že ich dovezie záchranka, ak boli nájdené niekde vonku, zriedkavejšie sú to rodičia. Tí sa však o alkoholovom dobrodružstve zakaždým dozvedia, pretože musia byť pri prepustení dieťaťa z nemocnice. (Pacienta pod osemnásť rokov nemožno prepustiť bez vedomia jeho zákonného zástupcu). Nuž a odteraz nepríjemnú patáliu podčiarkne aj finančný efekt, pretože niekoľko tisícok už každá peňaženka pocíti.
Mimochodom, nová legislatíva sa netýka iba detí. Aj dospelý pacient si pri hospitalizácii kvôli otrave alkoholom musí za pobyt v nemocnici zaplatiť a to vo výške 100 percent nákladov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári