vidieku. Stanovisko závodného výboru Štátneho divadla Košice, Slovenského odborového zväzu kultúry a divadla nám tlmočil jeho predseda Jozef Horváth.
"Nie sme proti výstavbe novej budovy, ale mala by byť oddelená od rozpočtu ministerstva kultúry, lebo ide o investíciu štátu. Nemali by ju stavať z peňazí určených na divadelnú tvorbu a prevádzku všetkých divadiel Slovenska. Aby tým neochudobnili mimobratislavské divadlá, ktoré aj tak nemajú ľahkú situáciu. Aj mimo Bratislavy chcú ľudia vidieť kvalitné divadlo, ale nedá sa to takto rozlišovať. Napríklad aj naše divadlo je v dezolátnom stave, v Prešove zrušili z úsporných dôvodov operetu. Dovolím si tvrdiť, že všetko, čo sa investuje v Bratislave na dostavbu SND, ide na úkor obmedzenia rozpočtu a režijných nákladov umeleckej tvorby ostatných divadiel," uvádza sa v stanovisku.
Ako zdôrazňujú, nie sú proti dokončeniu novej budovy Národného divadla, ale nesmie to podľa nich ohroziť rozpočet iných divadiel. Obávajú sa totiž, že to tak bude.
"Aj košické divadlo je rovnako ako ND trojsúborové a pracuje s nepomerne menšou dotáciou ako bratislavské. Kým my dostaneme ročne na prevádzku približne 70 miliónov, ND dostane 300 miliónov. Je to obrovský rozdiel. Ak sa majú mladí umelci uplatniť na scénach po ukončení štúdia, je nutné, aby aj v mimobratislavských divadlách boli vytvorené adekvátne podmienky na ich rast a to tým, že rozpočty a financovanie divadiel bude vykonávané podľa určitých rozpočtových pravidiel.
Štátne divadlo Košice bolo stále považované za druhú scénu slovenského divadelníctva. A preto sa plne stotožňujeme s názorom ministrov P. Ruska a I. Mikloša. Divadelníctvo, ako i kultúra by mali prejsť rozsiahlou transformáciou," tvrdí Jozef Horváth.
S výzvou košického divadla v podstate súhlasí aj riaditeľ Divadla Jonáša Záborského v Prešove Ján Hanzo.
"Je tu však jeden rozdiel. Divadlá ako naše, ktoré nie sú v pôsobnosti priamo ministerstva kultúry, si istý proces transformácie zažili a už teraz sú odkázané nielen na štátne peniaze, ale na peniaze zo samosprávnych krajov. Čiže keď v budúcnosti štát naozaj chce nejako časom podporiť divadelnú kultúru a nielen Národné divadlo a divadlá v Bratislave, tak nestačí iba posliniť rozpočet ministerstva kultúry a zasa podporovať iba štátne zariadenia. Ale treba nájsť reálny spôsob ako dostať peniaze do iných divadiel. Pretože po fiškálnej decentralizácii sme odkázaní len na peniaze zo samosprávneho kraja z cestnej dane a z daní fyzických osôb. A kto chce vedieť, aká bude zlá situácia, nech príde do Prešova. Pretože tu v roku 1990 odovzdali najväčšiu divadelnú scénu na Slovensku, a ešte aj je, kým nebude Národné divadlo dostavané, a tento skutok viedol k tomu, že väčšinu našich finančných prostriedkov dávame na prevádzku a nemáme na tvorbu," tvrdí Ján Hanzo.
Riadteľ Spišského divadla Štefan Fejko sa nazdáva, že budovu Národného divadla treba dostavať a mala by slúžiť na divadelné účely.
"Treba, aby tam jednoznačne pôsobili tri súbory. Peniaze na dostavbu sú predsa rozdelené z iných tokov a určite nie z prostriedkov určených pre regionálne divadlá. To sa nedá takto posudzovať. A to tvrdím napriek tomu, že som po skončení Vysokej školy múzických umení nastúpil do Národného divadla a dobrovoľne odtiaľ odišiel do Košíc. Jednoznačne si myslím, že ND treba dobudovať a že to má obrovský zmysel pre celú slovenskú kultúru - nemožno to len tak ľahko zahrať do autu," konštatuje Štefan Fejko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári