Po návrate z postihnutých oblastí musíte na vyšetrenie
Košice Zdravotnej prehliadke by sa mal podrobiť každý, kto navštívil v ostatnom čase prírodnou katastrofou postihnutú časť Ázie. Nariadil to hlavný
Jaroslava Gajdošová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
hygienik SR. Absolvovať musíte vyšetrenia, ktoré vylúčia alebo potvrdia prípadné ochorenie, pretože z postihnutých krajín si môžte priniesť nielen rozličné hnačkové ochorenia, ale i maláriu, brušný týfus, choleru, japonskú encefalitídu či dengue infekciu.
"Vyšetrenia je vhodné absolvovať najprv u praktického lekára, alebo v prípade nejakých problémov u nás, v Ambulancii pre cudzokrajné choroby. Za účelom vylúčenia infekcie nás vyhľadalo už asi desať ľudí, ktorým sme urobili skríningové vyšetrenia. Treba si uvedomiť, že každá choroba má svoju inkubačnú dobu a môže prepuknúť až neskôr po návrate," hovorí MUDr. Milota Kopčová (na snímke) z Kliniky pre infekčné choroby FN L. Pasteura, podľa ktorej môže byť jedným prejavom importovaných ochorení objavenie sa teplôt, hnačiek či vyrážok na tele.
"Juhovýchodná Ázia sa epidemicky líši od našich podmienok. Ktokoľvek sa vyberie do tejto časti sveta, bez ohľadu na to, či cestuje služobne alebo na dovolenku, mal by nás najprv navštíviť a informovať sa o tamojšej epidemickej situácii a potrebe očkovania," poznamenáva Milota Kopčová.
Podľa jej kolegyne Eleny Adamkovičovej, ľudia, ktorí chcú v tejto situácii vycestovať, by mali byť ešte obozretnejší ako inokedy. Treba myslieť na to, že v postihnutých oblastiach sú pod troskami stále mŕtve telá, vážne problémy môže spôsobiť aj nedostatok pitnej vody. Hrozí tiež rozšírenie komárov, ktoré prenášajú maláriu, ale aj iné infekčné choroby.
Ako sme sa dozvedeli, pracovníci Oddelenia pre cudzokrajné choroby robia zo zdrojov Svetovej zdravotníckej organizácie denný monitoring epidemickej situácie. Potešujúce je, že zaznamenali iba sporadický výskyt nebezpečných chorôb, žiadne epidémie dosiaľ neprepukli. Už sa ale objavili prvé prípady cholery, brušného týfusu, malárie, tetanu a dengue horúčky. Najčastejšie sú samozrejme rôzne črevné ťažkosti a objavujú sa tiež ranové infekcie.
"Uplynul iba krátky čas od katastrofy, situácia sa vykryštalizuje v priebehu mesiaca-dvoch. Naozaj je tu reálna hrozba epidémií. Zvýšené epidemické riziko nehrozí iba v bezprostredne postihnutých oblastiach, nesie ho so sebou samotné cestovanie," zdôrazňujú lekárky.
Ak sa teda chystáte do juhovýchodnej Ázie, mali by ste dostatočne včas myslieť na očkovanie, aby si váš organizmus stihol vytvoriť potrebné protilátky. Preto pred plánovaným odchodom treba čo najskôr navštíviť Ambulanciu pre cudzokrajné choroby a informovať sa o vhodnosti očkovania. Ale pozor, to je vhodné absolvovať aspoň mesiac pred odchodom, takže si návštevu lekára nenechajte na poslednú chvíľu!
"Cestujúcich do týchto oblastí bežne očkujeme proti žltačke typu A a B, brušnému týfusu a niekedy aj proti japonskej encefalitíde. Teraz je však veľmi aktuálne aj očkovanie proti cholere a vhodné je aj preventívne užívanie antimalarík. Nie voči všetkým chorobám existuje očkovacia látka, okrem malárie sa napríklad nedá očkovať ani voči dengue horúčke. V tomto prípade vieme ľuďom iba poradiť, ako sa správať," dodáva Milota Kopčová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári