spred vyše dvoch rokov, ktorého sa mal dopustiť v hypermarkete Carrefour Slovakia, a. s. Košice.
Podľa obžaloby prokurátora Vojenskej obvodnej prokuratúry v Prešove, v oddelení "domáci majster" Radoslav Dz. odlepoval nálepky s čiarovými kódmi z tovaru, ktorý mal nižšiu nominálnu hodnotu. Následne ich technicky upravil a v štyroch prípadoch nalepil na tovar toho istého druhu, ibaže cenovo drahší. Dopustil sa tak konania, ktorým sa obohatil na úkor iného a uviedol ho do omylu.
Desiateho septembra 2002 uvedeným spôsobom údajne kúpil sadu kľúčov zn. Tona-Drive v hodnote 2 950 a uhlovú brúsku za 2 790 korún. Okolo 16.50 hod. však pri pokladni č. 9 za uvedený tovar zaplatil len 339 a 735 korún. O dva dni neskôr kupoval opäť kľúče "gola" v tej istej cene a jednu násadu na nich. Týmto nákupom mal spôsobiť hypermarketu najmenej trojtisícovú škodu.
Nasledujúci deň si ho zopakoval a pri zmenenom množstve tovaru činila spôsobená škoda 3 883 korún. Lacno nakúpil aj 15. septembra, keď za 10 kusov brúsnych kotúčov a pílu Black and Becker zaplatil namiesto 3 925 len 878 korún.
Celková škoda, ktorú mal, v tom čase ešte nadporučík, Radoslav Dz. spôsobiť Carrefouru, je podľa obžaloby 14 607 korún. Obžalovaný bol trestným rozkazom uznaný vinným z trestného činu podvodu, za ktorý mu súd uložil 6 mesiacov s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu jedného roka. Na základe ´odporu´ ktorý podal, samosudca vytýčil pojednávanie.
Obžalovaný sa k spáchaniu žalovaného skutku nepriznal. Tak v prípravnom konaní, ako aj na pojednávaní využil právo nevypovedať.
Pred súd zatiaľ predstúpili traja svedkovia, pracovníci Carrefouru. Prvý dostal slovo zástupca vedúceho bezpečnostného oddelenia Maroš D., ktorý uviedol, že chod hypermarketu zabezpečujú monitorovacie kamery rozmiestnené po celom objekte. Pätnásteho septembra 2002 asi o 10.30 hod. kamerový systém zaznamenal pohyb podozrivo sa správajúcej osoby. Muž, ktorým má byť obžalovaný, zobral do rúk zabalenú sadu brúsnych kotúčov, roztrhol igelitový obal a manipuloval s tovarom.
"V obale je umiestnený čiarový kód, on ho v dlani skrčil a papier s čiarovým kódom odhodil. Potom na brúsne kotúče pravdepodobne nalepil nový čiarový kód a podobne postupoval aj v prípade píly, s ktorou manipuloval. S tovarom šiel k pokladni a zaplatil. Správal sa podozrivo, v súvislosti s manipuláciou s čiarovými kódmi ho po zaplatení kontrolovali pracovníci bezpečnostnej služby," uviedol svedok.
Kontrola ukázala, že kupujúci zaplatil za tovar menej, ako mal a že čiarové kódy "nesedia". Po tomto zistení privolali políciu. Skôr, než muži zákona prišli, Radoslav Dz. sa k prelepovaniu čiarových kódov priznal, ale neskôr to poprel. A to nielen ku konkrétnemu prípadu, ale aj k ďalším trom z predchádzajúcich dní, ktoré boli takisto zaznamenané na videozázname, čo spätne prehrali.
Výpoveď uvedeného svedka korešponduje s výpoveďami jeho dvoch kolegov. Jeden z nich správanie sa podozrivého podrobne opísal, druhý ho natáčal. Obžalovaný dobrovoľne vydal policajtom veci pochádzajúce z trestnej činnosti.
Zástupca hypermarketu vydal pre účel trestného konania veci z posledného nákupu - 10 kusov brúsnych kotúčov a priamočiaru pílu. Čiarové kódy na nich mali nižšiu nominálnu hodnotu, čo nasvedčuje tomu, že boli prelepené, alebo vymenené.
Čo viedlo dnes už len bývalého policajta k takémuto konaniu, zatiaľ zrejmé nie je. Faktom však je, že pracovné povinnosti si plnil dobre a v mieste bydliska má dobrú povesť. Jeho register trestov je zatiaľ takisto čistý ako slza.
Pojednávanie bolo odročené na marec. Súd ešte musí vypočuť svedkov a premietnuť videozáznam, ktorý spolu s pokladničnými dokladmi, má usvedčovať obžalovaného z podvodu podľa paragrafu 250 ods. 1, Trestného zákona.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári