o 78 miliónov menej. Minulý rok dostal DPMK cca 450 miliónov, ale z toho 387 miliónov od štátu, ktorý tento rok na košickú mestskú verejnú dopravu nedá v dôsledku fiškálnej decentralizácie ani korunu.
"Výdavky na DPMK sú však stále o 20 miliónov nižšie ako vlani a zároveň chceme, aby DPMK tento rok dosiahol o 20 miliónov lepší hospodársky výsledok ako v roku 2004," vyjadril sa predseda poslaneckého klubu KDH-DS Emil Kočiš.
Primátor Zdenko Trebuľa to vidí inak: "Je to navýšenie bežných výdavkov na DPMK oproti minulému roku o takmer štvrtinu (z 270 na 332 miliónov - pozn. red.). Som zvedavý, ako nové vedenie DPMK obháji tvrdenie (predsedu finančnej komisie a poslanca za KDH Petra Cengela - pozn. red.) spred štyroch mesiacov, že DPMK môže usporiť 200 až 250 miliónov."
Kočiš zdôvodňuje navyšujúci pozmeňujúci návrh koalície tým, že nechceli, aby DPMK musel zvyšovať ceny lístka: "Košičanom sme už zvýšili o 100 percent daň z nehnuteľností, nechceme, aby platili viac aj na MHD. Našou prioritou je zavedenie tarifného čipového systému a realizácia trolejbusovej trate z Námestia maratóna mieru na KVP."
Vďaka koaličnému návrhu mesto prispeje veľkým mestským častiam (MČ) namiesto magistrátom navrhovaných 555 Sk na obyvateľa sumou 650 korún, ale Luniku IX na základe návrhu opozičnej poslankyne Kataríny Dudíkovej (ANO) namiesto pôvodne navrhovaných 2166 Sk na obyvateľa len 1500, z toho voľné zdroje sú v rozsahu dotácie pre veľké MČ (teda 650 korún), zvyšok je viazaný na rozvojové projekty. Malé MČ budú mať 3200 Sk na obyvateľa tak, ako navrhoval magistrát.
Bežné príjmy mesta v roku 2005 budú 1,8 miliardy, z toho 1,2 miliardy príde od štátu z výnosu dane z príjmov fyzických osôb, očakávané príjmy mesta z miestnych daní predstavujú cca 600 miliónov (daň z nehnuteľností 350 miliónov, ostatné dane 258 miliónov) Prebytok bežného rozpočtu je 80 miliónov.
Kapitálové príjmy sú 118 miliónov, kapitálové výdavky 268 miliónov, celkové príjmy 2,087 miliardy a celkové výdavky 2,082 miliardy.
Schvaľovanie rozpočtu však bolo nervózne, lebo koalícia až v priebehu zasadnutia doručila opozičným poslancom a primátorovi svoje pozmeňujúce návrhy, aj to len tabuľkovú časť. Uznesenie o rozpočte pritom zahŕňalo aj viaceré úlohy pre magistrát, ako napríklad včlenenie útvaru hlavného architekta pod magistrát, či prepracovanie organizačného poriadku magistrátu alebo smerníc verejného obstarávania.
Trebuľa to označil za zlomyseľnosť a nekorektnosť koalície a po hlasovaní krútil hlavou: "Ostal som šokovaný, čo predseda návrhovej komisie čítal, nikdy predtým som tie návrhy nepočul ani nevidel, zrejme ani opoziční poslanci. Musím sa na to pozrieť a dať to pracovníkom magistrátu na analýzu, čo vlastne bolo schválené..."
Primátor ešte nevie, či uznesenie o rozpočte podpíše. "Zamontovali tam veľa momentov, ktoré s rozpočtom nesúvisia, ako likvidácia útvaru hlavného architekta v čase, keď konečne očakávame príchod investorov. Dokonca sú tam veci možno aj v rozpore so zákonom, napríklad organizačné zmeny bez predchádzajúceho prerokovania s odborovými organizáciami," povedal.
Predseda poslaneckého klubu SDKÚ-OKS Igor Laskovský si to nemyslí: "Z tých úloh je 80 percent rovnakých ako pri minuloročnom rozpočte."
Podľa Kočiša je právom poslanca podať pozmeňujúce návrhy a úlohy zadané magistrátu považuje za mäkšie ako tie, ktoré schválili vlani.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári