Košice - Na cigarety sa zamerali kontrolóri počas spoločnej akcie Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI) a Colného úradu v Košiciach.
Vyrazili do mesta a celkovo skontrolovali štrnásť ubytovacích a stravovacích zariadení. Nie všade ich prijali s úsmevom na perách, pretože inšpektori navyše urobili aj kontrolné nákupy. Zisťovalo sa, či sú spotrebiteľské balenia cigariet označené kontrolnou známkou, či nie sú predražované, ako aj spôsob ich nadobudnutia. Na nových kontrolných páskach musí byť uvedená cena a cigarety s dotlačenou cenou sa už predávať nemôžu.
"Vo všetkých prípadoch bola cena cigariet účtovaná správne a podobne tak bola na krabičkách vyznačená cena. Problém však nastal v piatich prípadoch čo sa týka vydania dokladu o kúpe. V dvoch prevádzkach nboli prdložené doklady o nadobudnutí na jedenásť druhov cigariet," vysvetľuje vedúci odboru technickej kontroly výrobkov a ochrany spotrebitľa SOI MVDr. Štefan Papuga.
Ako dodáva, v prevádzkah, kde došlo k pochybniu začne správne konanie o uložení postihu. "Podľa zákona o ochrane spotrebiteľa môžeme uložiť postih do výšky 2 miliónov korún."
Colníci tentoraz úspešní neboli, no ako hovorí námestník riaditeľa Colného úradu v Košiciach Mgr. Adrián Holomani, minulé kontroly porušenie zákona potvrdili.
"Išlo o prvú spoločnú kontrolu so SOI. Veľmi často sa stáva, že pri kontrolách zistíme cigarety s ukrajinskými kontrolnými známkami. V baroch, reštauráciách, či novinových stánkoch sa takéto cigarety predávajú. Len pred pár dňami sme zadržali zásielku 500 kartónov cigariet v okolí Košíc. Práve v meste ide o najčastejšie záchyty pašovaného tovaru," vraví A. Holomani.
V minulom roku zadržali colníci v Košiciach a na okolí takmer 12-tisíc kartónov cigariet. "Skutočne zadržali sme 2,37 milióna cigariet, pričom únik na spotrebnej dani činil 5,6 milióna korún. Väčšinou ide o tabakové výrobky s ukrajinskými kolkami. Ľudia si však neuvedomujú, že colným územím je celé územie SR. Neraz sú prekvapení, keď ich zastavíme. Pokutu 10-tisíc korún však môže dostať aj človek, ktorý má pri sebe len jednu krabičku pašovaných cigariet v prípade, ak nevie dokázať spôsob ich nadobudnutia. Ak si donesie njaké zo služobnej cesty je to v poriadku, no musí to dokladovať," vysvetľuje vedúci stanice Colného úradu v Košiciach Bc. Martin Paška.
Na otázku, či sa častými kontrolami podarí dostať pašovaný tabak z trhu odpovedá, že kde je dopyt, je aj ponuka. "Ekonomická situácia nie je dobrá a kto fajčí a nemá peniaze, kupuje. Pašeráci to dobre vedia a zarábajú. Najčastejšie sa pašovaný tabak vyskytuje na trhoviskách, vieme však, že aj v trafikáh, či pohostinstvách v menších obciach."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári