Príjmová stránka rozpočtu kraja totiž "po novom" pozostáva z vlastných prímov z podielových daní, dotácií od štátu na prenesené kompetencie a cestnej dane. Podľa predsedov samosprávnych krajov však vzorce výpočtu podielových daní a takisto aj cestnej dane nezohľadňujú skutočné potreby ich rozpočtov, na čom sa zhodli počas utorkového stretnutia s predsedom NR SR P. Hrušovským v Bratislave.
Ako nám po návrate povedal predseda košického samosprávneho kraja (KSK) Rudolf Bauer (KDH), keďže finančná situácia je vďaka fiškálnej decentralizácii okrem Bratislavského napätá vo všetkých samosprávnych krajoch na Slovensku, župani chystajú ďalšiu ofenzívu. Ešte tento týždeň chcú o súčasnom nelichotivom stave diskutovať na rokovaní Rady vlády pre verejnú správu a taktiež majú naplánované stretnutie s ministrom financií Ivanom Miklošom (SDKÚ). "Na tomto rokovaní chceme prezentovať spoločné stanovisko predsedov samosprávnych krajov. Pánovi Miklošovi by sme taktiež chceli podrobne vysvetliť naše výhrady k fiškálnej decentralizácii, aby videl spätnú väzbu zo všetkých krajov. Konkrétne mu uvediem aj príklady, čo spôsobili spomínané zákony najmä v kapitálovom rozpočte nášho kraja, ktorý klesol oproti minulému roku o 200 miliónov. Našou prioritou je, aby sa zákony o fiškálnej decentralizácii ešte v priebehu tohto roka novelizovali," tvrdí R. Bauer.
Ten očakáva, že sa im ministra podarí presvedčiť o tom, že je povinnosťou ministerstva financií a všeobecne centrálnych orgánov, aby pri rozdeľovaní finančných zdrojov postupovali spravodlivo. "Všade na Slovensku je rovnako potrebné zabezpečiť fungovanie samosprávy. Nevidím však dôvod na to, aby niekam prúdilo viac peňazí a inde menej, keď sa jedná o porovnateľné regióny, v ktorých pre štát zabezpečujeme tie isté prenesené kompetencie v oblasti sociálneho zabezpečenia, kultúry a ďalších oblastí. Žiaľ, najviac na fiškálnu decentralizáciu doplatili najmenej rozvinuté regióny, medzi ktoré patrí aj KSK. Toto sa musí zmeniť, lebo regionálne rozdiely medzi západom a východom budú stále iba narastať, čo určite nechce nikto z nás," dodal R. Bauer.