následného lacného výpredaju mestského majetku.
Podľa slov primátora Zdenka Trebuľu mesto dosiahlo na rokovaniach s bankármi zníženie úrokových sadzieb, čo v praxi znamená úsporu nákladov - len na úrokoch ide o 38 miliónov ročne. Zo znížením úrokovej sadzby o jedno percento súhlasila aj vláda, ktorá svojho času poskytla Košiciam úver v objeme pol miliardy. Ušetrí sa tak ďalších 5 miliónov.
Zadlženosť mesta Košice sa na prahu roku 2005 pohybuje vo výške cca 1,392 miliardy korún, ročne musí na splátkach úverov z čias primátorovania Rudolfa Schustera zaplatiť cca 120 miliónov korún z mestského rozpočtu.
Tieto peniaze by mesto mohlo využiť na investície pre občanov, keby ich nemuselo dávať ďalších dvadsať rokov do bánk. "Mesto je zadlžené, ale už nie je na špičke najzadĺženejších miest Slovenska. Nachádzame sa niekde uprostred," hovorí Trebuľa, ktorý chce presvedčiť poslancov, aby sa snažili radšej odpredať časť majetku mesta a jednorázovo splatiť dlh. Za dvadsať rokov splácania sa totiž aj pri relatívne nízkych úrokoch preplatí dlh aj dvojnásobne.
"Prioritou mesta je priemyselný park Pereš. Rokujeme s viacerými významnými investormi, existuje významná šanca, že sa dohodneme a oni naozaj prídu do Košíc. Rokujeme so Slovenským pozemkovým fondom, snažíme sa získať 32 hektárov pre investorov, vybavujeme stavebné povolenia pre inžinierske siete, hovoríme s plynármi, elektrárňami, vodárňami. Verím, že Košice budú úspešné," dúfa primátor.
V roku 2005 mesto poteší aj motoristov, v spolupráci so súkromným sektorom a bankami zrealizuje plošnú opravu najzničenejších ciest na šiestich uliciach za cca 120 miliónov korún.
Na rozhraní rokov 2005/06 by sa malo začať s výstavbou spoločensko-obchodného centra Aupark na Námestí Osloboditeľov. Investori vypísali na jeho vizáž medzinárodnú architektonickú súťaž, Aupark zmení aj dopravu v tomto uzle - zo Štúrovej sa stane štvorprúdovka , ktorá sa rozdelí za pomníkom padlým vojakov. "Druhou prioritou po priemyselnom parku je príprava nového zákona o meste, ktorý by sa na jeseň 2005 mohol dať na rokovanie parlamentu. Vytvorili sme pracovný tím, zložený zo starostov, právnikov, ekonómov, zástupcov magistrátu a poslancov. Viem, že to nebude ľahký proces, do poslednej chvíle to bude zaiste boj rôznych záujmových skupín. Verím, že na konci bude košická samospráva jednoduchšia, efektívnejšia, lacnejšia, s menej budovami, ktorých prevádzka stojí obrovské peniaze," dodal ešte primátor Trebuľa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári