sa žena, uverejnený v našom denníku, padol na úrodnú pôdu.
Okamžite a veľmi striktne naň zareagovalo nielen vedenie Magistrátu mesta Košice, ale aj Správy mestskej zelene (SMZ), ktorá má parčík i sochu, vedenú v majetku mesta, v správe. Riaditeľ SMZ Ing. František Tampl sa včera ráno vybral na obhliadku sochy a pri pohľade na stopy dokazujúce, že sa ju ktosi pokúšal vypáčiť z podstavca, nariadil jej okamžitú demontáž a uloženie v sklade SMZ. Pri odstraňovaní sochy asistoval nielen jej autor Ján Mathé, ale aj košický historik umenia Gabriel Kladek.
"Pána Tampla nebolo vôbec potrebné presviedčať o tom, aby dal úradovanie bokom a že musí zasiahnuť," povedal nám G. Kladek. "Sochu odviezli a považujem to za jediné správne riešenie, ako ochrániť takéto umelecké diela pred odcudzením. Socha je vzácna nielen svojou fiančnou hodnotou, veď iba jej odliatie vyšlo asi na milión korún, ale aj tým, ako sa do parčíka dostala. Pán Mathé prežil úplnú apokalypsu, kým sa mu podarilo predsadiť umiestnenie takéhoto typu sochy v meste, kde iba o kúsok ďalej, na Letnej, stál zvečnený Josef Visarionovič Stalin. Bolo to v tej dobe také malé víťazstvo Jána Mathého."
Podľa G. Kladka, jedným z riešení, ako zabrániť kradnutiu originálov umeleckých diel a ich následnému predaju do zberných surovín či zbierok zbohatlíkom, ktorí si krádež objednali, by mohla byť ich náhrada epoxidovými replikami. Napríklad, v susednom Maďarsku to robia už dávno (aj keď nejde o lacnú záležitosť) a na každý podstavec ešte aj umiestňujú tabuľky s nápismi: Zberné suroviny tento druh materiálu nevykupujú.
Ten istý spôsob záchrany ako sochu Česúca sa žena, prípadne ochrana monitorovacím kamerovým systémom údajne čaká v krátkom čase ďalších 18 najviac ohrozených sôch, plastík a iných umeleckých artefaktov, umiestnených v košických uliciach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári