Poplatky sa pohybujú od 4500 Sk do 6000 Sk za jeden mesiac
(bri, kla)
Na položené otázky týkajúce sa domovov sociálnych služieb a domovov dôchodcov nám odpovedala vedúca odboru sociálnych vecí KSK Eva Dudová.
Je nejaký rozdiel medzi samosprávnymi a súkromnými zariadeniami?
- V spôsobe poskytovania a v kvalite sociálnych služieb poskytovaných zariadeniami v našej zriaďovateľskej pôsobnosti a mimovládnymi organizáciami neexistujú rozdiely, nakoľko štandardy kvality sú rovnaké pre oba typy zariadení. Zásadný rozdiel je v spôsobe financovania činnosti zariadení, ktorý sa odráža aj v platení úhrad. Kým zariadenia v zriaďovateľskej pôsobnosti poskytujú sociálne služby za úhrady podľa Všeobecne záväzného nariadenia, neštátne subjekty si tieto úhrady určujú samé. Zásadné rozdiely vo výške úhrad sme však nezistili, o čom svedčí aj skutočnosť, že stúpa záujem aj o poskytovanie sociálnych služieb mimovládnymi organizáciami a čakacie doby v zariadeniach sa vyrovnávajú.
Aké sú poplatky za stravovanie a bývanie, prípadne aké sú poplatky za iné služby poskytované v zariadeniach v zriaďovateľskej pôsobnosti KSK?
- Poplatky sú určené všeobecne záväzným nariadeným nariadením KSK. V úhrne sa pohybujú v rozmedzí od 4500 Sk do 6000 Sk za jeden mesiac pobytu z zariadení. Výpočet sa odvíja od toho, aké priestory občan obýva, koľkých má spolubývajúcich, aké zaopatrenie potrebuje vzhľadom na jeho zdravotný stav (či je občan mobilný, imobilný, prípadne inkontinetný alebo vyžaduje zvýšený psychiatrický dohľad). Konkrétne sumy sú súčasťou opatrenia predsedu KSK, ktoré je súčasťou VZN.
Mohli by ste priblížiť podmienky pre prijatie do takéhoto typu zariadenia?
- Podmienky pre prijatie do zariadenia sú rovnaké pre rozpočtové aj mimovládne organizácie. To znamená, že občan musí byť odkázaný na tento druh sociálnej služby - teda, že poskytovanie opatrovateľskej služby v domácnosti sociálnu situáciu občana nerieši (vyžaduje si riadnu celodennú starostlivosť, ktorú mu rodina nedokáže zabezpečiť).
a.)kto tam môže byť umiestnený:
- Ak máme na mysli výlučne sociálne služby pre seniorov, tak do domova dôchodcov môže byť umiestnený každý poberateľ dôchodku, ktorý spĺňa podmienku horeuvedenú a potrebuje zabezpečiť poskytovanie sociálnych služieb dlhodobo, prípadne na trvalo. Ak rodina takéhoto občana z dôvodu pobytu v zahraničí, prípadne počas liečenia potrebuje zabezpečiť starostlivosť o svojho príbuzného na dobu určitú, odporúčame využiť poskytovanie sociálnych služieb v zariadeniach opatrovateľskej služby, ktorých zriaďovateľom je obec.
b.)aké doklady musí záujemca predložiť, respektíve vyplniť a kde ich získa
- Všetky informácie o podmienkach prijatia získa občan priamo v zariadeniach sociálnych služieb, kde mu odovzdajú aj štandardizované tlačivo - žiadosť o prijatie ...., ktorú občan vyplní a dá potvrdiť lekárom. Okrem žiadosti a vyjadrenia lekára sa vyžaduje potvrdenie o výške dôchodku, vyjadrenie občana o majetkových pomeroch, v prípade potreby aj vyjadrenie obecného úradu. Všetky náležitosti skontrolujú pracovníci zariadenia a súčasne vykonajú aj sociálne šetrenie priamo v domácnosti žiadateľa.
Predpokladáme, že záujem o tieto zariadenia je vyšší ako kapacitné možnosti. Preto nás zaujíma, podľa akého kľúča sa postupuje pri umiestňovaní - existuje poradovník, alebo sa berú do úvahy iné kritériá... Sú poradovníky verejné, ak áno, kde sú k nahliadnutiu?
- Najvyšší záujem je o poskytovanie sociálnych služieb v meste Košice, kde je aj najdlhšia čakacia doba (viac ako jeden rok). Priamo zákon počíta so skutočnosťou, že dopyt je vyšší ako možnosti, preto v prvej etape zariadenie rozhoduje o zapísaní žiadateľa do zoznamu občanov, ktorí čakajú na poskytnutie sociálnej služby. Už v tejto etape sa skúma, či je občan odkázaný na poskytovanie konkrétnej sociálnej služby. Občania sa do zoznamu zapisujú podľa toho, v akom poradí bola zariadeniu doručená žiadosť. Zoznamy sú vzhľadom na ochranu osobných údajov neverejné občan si však môže zistiť aktuálny stav osobne priamo v zariadení.
Zhruba aká je v priemere čakacia doba na umiestnenie do týchto zariadení?
- Čakacia doba sa odvíja od konkrétneho miesta, v meste Košice je to viac ako rok, mimo mesta menej a niektoré zariadenia vedia prijať občana okamžite.
Kto rozhoduje o umiestnení?
Keďže sú zariadenia samostatné právne subjekty o prijatí rozhoduje komisia menovaná riaditeľom zariadenia. Odporúčame informácie získať priamo v zariadení.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári