alokačného plánu SR o 14 percent vyjadrili včera v Košiciach zástupcovia 17 najväčších výrobných spoločností, ktoré reprezentujú 9 priemyselných odvetví a tvoria kostru priemyselnej výroby na Slovensku.
Aj keď dopad drastickej redukcie kvót na slovenskú ekonomiku sa nedá ešte presne určiť, výrobcovia majú vážne obavy, že ohrozí konkurencieschopnosť našich priemyselných podnikov. Podľa ich názoru sa rozhodnutie komisie môže negatívne prejaviť na znížení objemu výroby, a teda aj zamestnanosti, a na ďalšom zvýšení cien niektorých produktov.
Branislav Mihálik zo Slovenských elektrární považuje za "strategickú chybu" že ministerstvo životného prostredia pri príprave alokačného plánu nespolupracovalo s ministerstvom hospodárstva a financií. Rokovania s Európskou komisiou si podľa jeho názoru zaslúžili väčšiu pozornosť celej slovenskej vlády. Rozhodnutie komisie vníma ako "nie celkom korektné" a je presvedčený, že nie na každú krajinu mala rovnaký meter. "Tento problém sa netýka len U: S: Steel či Slovenských elektrární, ale celej slovenskej ekonomiky," upozornil.
Ján Košťálik zo Slovnaftu zdôraznil, že žiadna zo zúčastnených spoločností nemienila obchodovať s kvótami. "Pri tvorbe svojich plánov emisií sme vychádzali z reálnych výrobných potrieb."
"Rozhodnutie Európskej komisie vnímame ako diskriminačné a pre Slovensko neprijateľné," povedal prezident Republikovej únie zamestnancov Anton Jura.
Podľa zástupcu Slovenského plynárenského priemyslu by zníženie kvóty o 14 percent by zákonite viedlo k ďalšiemu zvyšovaniu investícií do technológií, čo by sa premietlo do zdražovania energie a v niektorých prípadoch aj do znižovania zamestnanosti. Ako uviedol, pôvodne navrhnuté hodnoty emisií, ktoré Európska komisia zamietla, vysoko prekračujú limity stanovené Kjótskym protokolom.
Ako uviedol prezident U. S. Steel Košice Christopher Navetta, hostiteľ predstaviteľov "prestížnej skupiny firiem", ktoré produkujú približne 78 percent emisií oxidu uhličitého na Slovensku, cieľom stretnutia bola výmena názorov a návrh ďalšieho spoločného postupu na dosiahnutie pôvodne požadovaných kvót, ktoré umožnia zúčastneným spoločnostiam zabezpečiť plánovaný objem výroby. "Pre nás je prijateľné len nulové zníženie kvót," zdôraznil Navetta.
Zástupcovia priemyselných podnikov podporili právne kroky spoločnosti U. S. Steel, ktorá sa už obrátila v tejto záležitosti na Súd prvej inštancie. Zároveň vyzývajú vládu, aby razantnejšie presadzovala záujmy Slovenskej republiky. "Veríme, že vláda si uvedomí vážnosť situácie a urobí adekvátne kroky," povedal Navetta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári