Na závoj pre princeznú postačí aj kus záclony
Január a február sú mesiace plesania, radosti, fašiangov, maškarných karnevalov a plesov, na ktoré sa tešia dospelí i deti. Keďže nejedna mama, ktorá má isté krajčírske vlohy, sa možno rozhodne, že masku pre svoju ratolesť zhotoví sama, povedali sme si, že im trošku pomôžeme. V doprovode riaditeľky Združenej strednej škole odevnej a textilnej na Textilnej ulici RNDr. Dariny Tormovej sme nakukli do dielní, kde sa práve pripravovali masky na maškarný karneval. Pre deti, aj tínedžerov. V rámci umeleckých odborov sa v škole totiž mladí učia okrem iného aj odevnému dizajnu.
Masky a oblečenie, ktoré zhotovia a sú oznámkované, stávajú sa súčasťou požičovne oblečenia. Počet rôznych šiat a šatičiek za spomínaných päť rokov riadne narástol. Potvrdila to aj majsterka praktického vyučovania Bc. Erika Samborová, ktorá ani nevedela, aké karnevalové oblečenie ako vzorky vychystať.
Pri prezeraní ´maškarného šatníka´ podmienkou pritom bolo, že sme nehľadali nóbl róby, ale dobré nápady pre šikovné mamy, ktoré sa rozhodnú, že nejaké oblečenie pre svoje dietko na jeho karneval ´spichnú´ doma samé.
"Máme tu oblečenie už pre detičky od škôlkárskeho či dokonca jasličkárskeho veku. Je to napríklad postavička myšičky," začala vyberať niektoré masky riaditeľka D. Tormová za asistencie E. Samborovej. K tomu sme sa dozvedeli, že toto oblečenie sa dá ľahko vyrobiť. "Pri jeho zhotovení mamke poslúžia trebárs staršie dupačky, na ktoré našije chvost. Urobíme si ho tak, že sa snažíme vytvoriť dlhú, podľa možnosti rovnomennú šúľaničku a tú vyplníme starými vlnami či zvyškami látok. Na detskú čiapku na šnurovanie prišijeme zase uši. Myška ale môže mať aj sukničku či zásterku," dodala E. Samborová.
Masky vznikajú podľa fantázie dievčat - študentiek, ktoré ich pripravia od výkresu cez strih po hotový model. V poslednom čase ožíva hallowen, takže vytrájajú aj rôzne strašidelnosti a odevy pre bosorky a ježibaby. ´Letí´ však aj Spiderman, mačky, tigrík, dokonca pumpár a postavičky z našich klasických rozprávok. Ale ešte vždy chcú byť dievčatká najčastejšie princezničkami s korunkami na hlave a dlhým závojčekom. Toto oblečenie je jednoduché na vytvorenie, lebo k nemu postačia dlhé šaty mamy, kus nepotrebnej záclony a tvrdší papier na korunku.
Výhodou pri maškarných maskách je, že nemusí byť stopercentný každý steh a trošku môže látka mamke aj ujsť. Prípadne sa dá chybička napraviť nejakou farebnou záplatou. Dieťa sa oblečeniu teší predovšetkým preto, že mamka ho sama urobila a podľa nápadu, ktoré si ono vymyslelo.
"Keď kupujeme látku na takéto maškarné oblečenie, netreba ísť do drahého butiku. Postačí doslova niečo bazárové, najlepšie nech je to bavlna, ktorá je najvďačnejším materiálom. Preto je lepšie kúpiť čosi lacnejšie, lebo treba rátať s tým, že pri tancovačke deti zabudnú na všetko," pridala radu zástupkyňa riaditeľky pre praktické vyučovanie Ing. Daniela Kapolková. Preto nie drahý materiál, lebo v návale zábavy sa môže prihodiť, že sa oblečenie poškodí, roztrhne, niečím poleje a mamine netreba viac k hnevu. "Radšej teda látku lacnejšiu a dozdobiť ju rôznymi doplnkami, nech je maska živá. A hlavne bude iná ako tie, v ktorých prišli ostatné deti. Aj gombíky, stužky, mašličky, kamienky sa dajú na spestrenie oblečenia našiť," dodala zástupkyňa. Ani samotné látky by nemalibyť tmavej farby. Maska musí byť veselá, hravá, farebná.
Pokiaľ sa mamka rozhodne napríklad pre masku šaša, nesmie zabudnúť na škrabočku, a samozrejme, na smiešny, najlepšie červený nos. Dá sa urobiť z pingpongovej loptičky alebo z nejakej malej gumenej, ktorá už stratila pružnosť, ktorú rozrežeme na polovicu a prepojíme gumičkou. Čo je ale najpodstatnejšie, oblečenie má byť voľné, nech je možnosť pohybu.
"Ktorá mamka sa pri príprave kostýmčeku rozhodne pre krídla, nemusí sa trápiť s drôteným základným rámom, čo je náročné na silu aj materiál. Dobre poslúži aj starý tvrdý papier /výkres/ ktorý len obtiahneme látkou," pridala ďalšiu radu nad zlato E. Samborová.
Zaujímavým nápadom je aj farba na textil. Má výhodu, že oblečenie, na ktoré touto farbou nanesieme nejakú vzorku alebo kresbu, sa dá prať, a obrazec nepustí. Kresbu však musíme najprv zafixovať. Urobíme to tak, že po rubnej strane prejdeme po vzore žehličkou. Potom sa môže oblečenie pokojne vyprať.
Na vešiaku sme v škole obdivovali aj kostým pripomínajúci nejakého posla z inej planéty. Postačilo k tomu základné oblečenie, najlepšie tmavej farby a to sa dozdobí striebornými pásmi. "Najprv padol návrh, že by sa na to dal využiť alobal. Bol však tenký, rýchlo sa zničil. Dievčatá prišli s ďalším návrhom - použiť materiál z izolácie tepelného potrubia. Osvedčil sa, vyzerá dobre a je aj pevný. A ani nosením sa neničí," doplnila týchto niekoľko užitočných rád pre mamy - krajčírske začiatočníčky - riaditeľka školy D. Tormová.
lia
Autor: Marietta bola aj Romi
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári