V podstate je ale najmenej náročný, preto sa hodí aj do rúk chovateľského začiatočníka. Živí sa hlavne lezúcim hmyzom /muchami, cvrčkami, červami/, v zajatí má túto potravu dopĺňanú minerálnymi prípravkami.
Chameleóny patria k najčudnejším jašterom a plazom. Asi 85 druhov žije v Afrike a na Madagaskare, jeden druh sa vyskytuje v južnom Španielsku a v Palestíne, jeden v Indii a na Cejlóne, dva druhy na Arabskom poloostrove. Najväčší /60 cm/ a najmenší /4 cm/ druh žije na Madagaskare.
Pravé chameleóny sú schopné meniť farbu od zelenej cez hnedú, žltú, bielu, červenú až po čiernu. Vedia však meniť aj kresbu. Majú veľmi pohyblivé guľovité oči, dlhý a lapavý jazyk, na prichytávanie prispôsobený chvosť. Sú málo pohyblivé. Niekedy stoja celé dni na jednom mieste a čakajú na korisť, ktorú im privedie náhoda. Ani pri chytaní koristi sa nepohnú, a to vďaka silnému chvostu, ktorým sa pevne pridŕžajú. Okrem toho majú zrastené prsty, tri na jednom boku nohy a dva na druhom, takže môžu pevne zovrieť konárik stromu, liany alebo kríkov, na ktorých zväčša žijú.
lia
Foto: Terézia Vysocká
Autor: Chameleón jemenský
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári