Fiškálna decentralizácia nepomáha prosperovať menej rozvinutým regiónom
Uplynulé tri roky existencie Košického samosprávneho kraja /KSK/ boli podľa bilancovania predsedu Rudolfa Bauera, ktoré urobil na prelome starého a nového roku, úspešné. Podarilo sa vybudovať samosprávu, vytvoriť základy jej dobrého fungovania, prevziať zo štátnej správy viaceré kompetencie a nastaviť trendy v jednotlivých oblastiach tak, že už sa dá hodnotiť aj kvalita poskytovaných služieb napríklad v sociálnej oblasti. V regionálnom rozvoji zase KSK pripravil vlastnými silami projekty za takmer 2 milióny korún, ktoré sú už podané.
"Nezanedbateľným je aj fakt, že pod KSK prešli cesty II. a III. triedy. Je to takmer 2-tisíc kilometrov, pre ktoré je pripravený model zlepšenia a skvalitnenia majetku. V tomto roku by sa mali na tých najhorších úsekoch opraviť komunikácie v sume takmer pol miliardy korún," konkretizoval najbližšie plány R. Bauer. V oblasti zdravotníctva, kde sa od štátu zdedili poriadne zadĺžené nemocnice, tiež sa už takmer podarilo vyrovnať s dlhmi a nový rok začať s vyrovnaným hospodárením a pritom bez znižovania kvality poskytovaných služieb. "V oblasti interregionálnej spolupráce sme sa dostali na mapu európskych regiónov aj vďaka kancelárii v Bruseli, ako aj projektom. S doterajšími výsledkami som spokojný. Čo sa zatiaľ celkom nepodarilo, je fiškálna decentralizácia, ktorá nemá najlepší dopad na menej rozvinuté regióny a zakladá väčšie rozdiely," tvrdí predseda KSK, podľa ktorého v tomto roku bude chýbať viac ako 500 miliónov Sk. "Zatiaľ to vyzerá tak, že viac rozvinuté regióny nemajú finančné problémy a menej rozvinuté, ktoré by potrebovali povzbudiť, ich naopak majú a aj budú mať menej. I preto si myslím, že zákony, ktoré založili fiškálnu decentralizáciu, by bolo treba korigovať. V súčasnej podobe sú nespravodlivé."
KSK čaká v tomto roku okrem opráv ciest II. a III. triedy v oblasti zdravotníctva prechod zdravotníckych zariadení z príspevkových na akciové spoločnosti, implementácia projektov, pokračovanie v trende sociálnych služieb, prechod zariadení na menšie, rodinnejšie, ako aj budovanie chráneného bývania. V oblasti školstva zase ďalšia optimalizácia školských zariadení ich zlučovaním, združovaním, aj rušením, ale tak, že sa vytvárajú aj nové školy, ktoré lepšie reagujú na potreby trhu.
"Pozornosť venujeme tiež nezamestnanosti, ktorá je práve na východe veľká. Konkrétne ešte nemôžem hovoriť o investoroch, ale určite môžem potvrdiť, že prichádzajú a vďaka tomu sa budú vytvárať tisícky pracovných miest. Niečo v Košiciach, ostatok v menších mestách a obciach kraja," doplnil Rudolf Bauer, ktorý netají, že chce kandidovať na miesto župana i v najbližšom období. "Osobne si myslím, že šance mám, lebo už mám skúsenosti z práce v samospráve, aj vo verejnom sektore, kde pôsobím od roku 1990," uviedol. R. Bauer sa v minulom období stal predsedom KSK spomedzi 24 kandidátov.
Alžbeta LINHARDOVÁ
Autor: Deti kreslili šťastnú rodinu
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári