Kurzy vo východnej Európe sú pre ´Západ´ finančne výhodné
Už od začiatku tohto týždňa spolupracuje orchester Štátnej filharmónie Košice (ŠFK) s desiatimi dirigentmi z celého sveta, ktorí sa v našom meste zišli na dirigentskom kurze pod vedením anglického dirigenta Kirka Trevora. Všetci desiati sa predstavia na záver kurzu - 13. januára - na koncerte v Dome umenia a uplatnia tak to, čo sa v priebehu dvoch týždňov naučia.
K. Trevor pôsobí v USA, na Slovensku i Česku a patrí medzi zakladateľov medzinárodných dirigentský kurzov. Každoročne usporadúva takýto workshop v lete v Zlíne, kde počas šiestich týždňov pracuje na zlepšení svojich dirigentských schopností takmer 20 umelcov. "Mám skúsenosti s kurzami po celom svete, no je dôležité, aby sme robili aj kurzy menšieho rozsahu, s menej študentami. Minulého roku som sa s riaditeľom ŠFK dohodol, že ak bude orchester začiatkom januára voľný, skúsime usporiadať malý workshop v tomto meste. Tento orchester je mi totiž veľmi sympatický a mám z neho dobrý pocit a ak sa nám tohtoročná spolupráca osvedčí, možno sa dohodneme na ďalšej spolupráci," prezradil nám K. Trevor. Počas workshopov, na ktorom je menší počet študentov, si pochvaľuje najmä fakt, že na každého účastníka kurzu má viac času a môže sa mu osobne venovať.
V Košiciach sa v pondelok zišli dirigenti z USA, Japonska, Brazílie, Veľkej Británie a Nemecka. "Sú to profesionáli, pre ktorých je dobré, že môžu pracovať s veľkým orchestrom. Pred 15 rokmi som začal usporadúvavať takéto kurzy s orchestrami vo východnej Európe, lebo sú finančne neporovnateľne východnejšie... Neučíme sa však iba techniku dirigovania, študenti zbierajú skúsenosti, rozprávame sa o kultúre, o tom, aké diela je potrebné mať v repertoári, o tom, že treba zbližovať populárnu a klasickú hudbu..." Zaujímavým rozdielom pre umelcov zo západnej Európy či USA je fakt, že v našich pomeroch predchádza každému koncertu minimálne osem skúšok. "Na ´západe´ je tomu inak, tam často musí stačiť len jedna či dve skúšky. Je však trend - aj vzhľadom na existenciu Európskej únie - prispôsobovať sa práve systému fungujúcemu v západnej Európe," naznačil K. Trevor.
Desiati dirigenti teda v týchto dňoch zbierajú skúsenosti, aby sa o necelý týždeň predstavili košickému publiku. Každý z nich bude mať dirigentskú paličku k dispozícii počas koncertu iba na desať minút. Publikum tak bude môcť ohodnotiť jednotlivé výkony. "Orchester je zvyknutý pracovať každý týždeň s iným dirigentom, naši hráči sú teda veľmi flexibilní," prezradil nám riaditeľ ŠFK Július Klein. "Je síce pravda, že je oveľa zložitejšie prispôsobiť sa desiatim rozličným dirigentským koncepciám v priebehu jedného dňa, no orechester vie, že jeho práca na takomto kurze je servisom pre dirigentov. Ak by tento kurz neznamenal ekonomický prínos pre našu inštitúciu, nerobili by sme to. Na druhej strane je to pre nás dobrá skúsenosť a možno sa niektorý z účastníkov ukáže ako talentovaný dirigent a nám sa podarí získať si ho pre ďalšiu spoluprácu."
Navyše, takéto dirigentské kurzy zvyšujú kredit ŠFK vo svete. "Košice sú malým mestom a každá takáto aktivita pomôže miestnemu orchestru. Všetko sa totiž mení a o desať rokov možno nebude pre mnohé orechestre jednoduché nadviazať podobnú spoluprácu," dodal K. Trevor, pre ktorého je dôležité na dirigentských kurzoch najmä to, že mu umožnia vychovávať novú generáciu.
kid
Autor: Prvým bábätkom Sára
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári