Juhovýchodná Ázia už desať dní zápasí s následkami jednej z najhorších prírodných katastrof v histórii. Bilancia je otrasná - minimálne 150 tisíc
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
mŕtvych, pol milióna zranených a nevyčísliteľné materiálne straty, pravdepodobne najvyššie, aké boli zaznamenané po akejkoľvek podobnej príhode. Ďalším zápisom do knihy rekordov je rozsah humanitárnej akcie, ktorá je doslova globálna - na účty rôznych pomocných, podporných a charitatívnych fondov boli prevedené už 2 miliardy dolárov. Už dnes je zrejmé, že mimo priamych dosahov na ekonomiku oblasti i sveta ovplyvní táto apokalypsa i pohľady na globalizáciu, infraštruktúru humanitárnych inštitúcií a bohviečo ešte. I zloženie vlád - v niekoľkých západoeurópskych štátoch sa dajú čakať demisie ministrov.
Zatiaľčo svet nevychádza z úžasu nad rozmermi katastrofy, na Slovensku sme prelom rokov trávili ako zvyčajne. Podľa viacerých zdrojov je rozsah našej finančnej podpory postihnutej oblasti úplne mikroskopický. Česká vláda napr. dáva 200 miliónov (Kč), Maďari cez miliardu forintov. Je to dosť pozoruhodný prístup od krajiny, ktorá práve pýta miliardy (Sk) z eurofondov na prírodnú kalamitu nekonečne menšieho významu a dopadu. Lepšie nevyzeráme ani s občianskymi iniciatívami - do stredy vyzbierali tunajšie humanitárne spolky státisíce (Sk), české desiatky miliónov (Kč).
Možno ale Slováci len šetrili posledné finančné prostriedky na novoročné výpredaje. Čisto slovenské tsunami, ktoré sa prevalilo po Carrefouroch, vrátane toho košického, naozaj presahuje ľudské chápanie. Skutočne sme schopní pozabíjať sa kvôli niekoľkým stovkám? A stepovať pred supermarketom od druhej v noci až do otváracej hodiny ráno? Výpredaje existujú všade vo svete a je o ne vždy veľký záujem. Azda sme si nezvykli, ale akúsi minimálnu kultúru a sebaovládanie by to chcelo. Marketingové oddelenia obchodných domov by zase nemali robiť z ľudí bláznov a vymyslieť solídnejšie chytáky na zákazníkov. Napríklad ako v Číne, kde jeden hypermarket predával zlacnené kožuchy tak, že kupujúci(a) sa musel(a) vyzliecť donaha. To by bola zábava.
Najlepšia je v STV. Ale nie tá silvestrovská, či iná programovo našľahaná. Absolútne špičkové je spravodajstvo. Ak existuje nejaký svetový archív televíznych kuriozít, tak Noviny STV tam musia mať raz čestné miesto. Neexistuje verejnoprávna (pravdepodobne ani súkromná) TV na svete, ktorá by v týchto dňoch začínala správy niečím iným, ako Južnou Áziou. Všetky TV majú na tvári miesta vlastných redaktorov. Reportáže priamo z katastrofy tvoria častokrát aj prvých desať, pätnásť minút spravodajstva. Jediná výnimka je - STV. Srí Lanku, Thajsko a spol. radila (až do stredy) zásadne do prostriedku. V nedeľu napr. prvý šot ohlasoval, že nikto nepôjde pred súd za stratené zväzky ŠtB v Tisovej vile. Úžasné - veľká novinka. Z druhého príspevku sme sa dozvedeli, že do 2. piliera by nemali vstupovať tí budúci dôchodcovia, ktorí práve prišli o zamestnanie. Južná Ázia prišla na piatom mieste. Pondelňajšie menu: Hurný, výpredaje, ceny benzínu a - vrchol: 48 chovateľov ošípaných platí pokutu, lebo predávali za kartelové ceny. Až potom išla najväčšia živelná katastrofa za posledných niekoľko desiatok rokov... Zaplatili ste už za január koncesionárske poplatky?