Korzár logo Korzár Košice
Štvrtok, 27. január, 2022 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

AKO ICH NEPOZNÁTE

Riaditeľ divadla Ján Hanzo má najradšej filmKamila HRABČÁKOVÁSám o sebe povedal, že je skôr "suchý". Teda, že tak ho zrejme vnímajú ľudia, s

Riaditeľ divadla Ján Hanzo má najradšej film

Kamila HRABČÁKOVÁ

Sám o sebe povedal, že je skôr "suchý". Teda, že tak ho zrejme vnímajú ľudia, s ktorými vedie bežný rozhovor. Kto s ním však prehodí viac, ako len zopár zdvorilostných viet, zistí, že je to človek rozhľadený, príjemný spoločník, s darom humoru a správne mierenej irónie, z ktorej nevynechá ani seba. Hovoríme o riaditeľovi Divadla Jonáša Záborského v Prešove a poslancovi Mestského zastupiteľstva v Hanušovciach nad Topľou Jánovi Hanzovi.

Skryť Vypnúť reklamu

Vždy upravený, v obleku a možno trochu prísne pôsobiacich okuliaroch vyzerá omnoho staršie, oproti tomu, aký "starý" naozaj je. Aký je jeho vek, to si necháva ako tajomstvo. Prezradiť však môžeme, že nemá štyridsať a tridsať mu už minulo.

Absolvent Filozofickej fakulty vtedajšej UPJŠ v Prešove v odbore filozofia - dejepis pôsobil od roku 1999 ako vedúci odboru kultúry na Krajskom úrade v Prešove. "Keď bol odvolaný riaditeľ DJZ pán Kovaľ na zastupiteľstve 22. júna 2004, vyvstala otázka, ako posunúť divadlo ďalej. Padla úvaha, že na istú dobu by to mal prebrať človek z úradu, ktorý má prehľad o fungovaní divadla, ale vie aj to, ako funguje úrad a môže sa tá komunikácia a vzťahy dostať do takého stavu, aby si konečne zriaďovateľ uplatnil svoje práva. A zároveň divadlo by poskytlo cestu ďalšieho fungovania. To bol prvý moment, prečo som prácu riaditeľa divadla zobral. Keď som pracoval na odbore kultúry, tak nepoviem nie. No potom, keď som prišiel do divadla, s tými vedomosťami, ktoré som mal, tak som povedal, aké možnosti vidím, s tým, že poznám názory samosprávneho kraja. Spracovala sa koncepcia, poslanci ju schválili. A to už bolo pre mňa úplne jasné. Keď sa niečom spolupodieľate, tak potom je otázka, že ak ste povedali "a", tak povedzte aj "b", že to budete robiť. Takže som tu."

Skryť Vypnúť reklamu

Hanušovským poslancom je prvé volebné obdobie. A prečo sa rozhodol kandidovať? "Myslím si, že ľudia by sa mali angažovať vo veciach verejných. Vždy ma zaujímala politika, politické systémy, politická filozofia. A nie som iba človek teórie, chcel som vyskúšať, ako to funguje v skutočnom živote," konštatuje J. Hanzo. Jeho očakávania v komunálnej politike sa vraj splnili: "Som realista. Nerozmýšľam nad osobným prospechom, lebo žijem v malých pomeroch. Tam, aj keby človek chcel, tak by sa to nedalo. Mal som aj iné možnosti a nikdy som sa nechcel obohatiť. Takže v tom problém nie je. Ale, ak niekde žijete a chcete, aby sa veci menili a fungovali, je potrebné zobrať na seba zodpovednosť a povedať, ako by sa to malo robiť a vplývať na to. Veľa ľudí má tendenciu posudzovať, ale nedajú do toho žiaden osobný vklad. Nechcú riskovať a ja sa im nečudujem, lebo táto práca je aj určitým rizikom, nie je to len honor. Ja však chcem, aby sa veci vyvíjali a som ochotný do toho vstúpiť aj sám." Pripustil, že ak by mu to práca riaditeľa umožnila, dal by ponuku voličom na svoju osobu i v ďalšom volebnom období.

Skryť Vypnúť reklamu

Vyberať si, ktorá z dvoch funkcií je pre neho dôležitejšia, či ktorá ho viac obohacuje, považuje za neadekvátne: "Keby som bol poslancom NR SR, tak by táto otázka bola legitímna. Ale poslanec samosprávy, ešte v tri a pol tisícovom meste, to nie je funkcia platená, na celý úväzok. Nie je to výraz profesijného života. Je to angažovanie občana v mimopracovnom čase. Samozrejme s tou výhodou, že keď je zastupiteľstvo, tak má právo, aby ho zamestnávateľ uvoľnil na ten čas, ale to je asi tak všetko." Tvrdí, že sú to dva paralelné svety: "Poslanec v takomto mestečku, to je záležitosť riešenia miestnych problémov a riaditeľ divadla, to je otázka profesionálneho pracovného života." Obohacuje ho jedno, aj druhé: "Sú to odlišné oblasti. Keby som sa upäl iba na to, že som poslancom v Hanušovciach, tak jednak z čoho by som žil, ale nie je tam ani tých problémov toľko, aby som ich mal riešiť ja ako poslanec, to by ma nenapĺňalo. Je tam predsa úrad, primátor. Potrebujem prácu, v ktorej môžem niečo dokázať aj profesionálne, a to je zase v divadle. Aj keď nie som umelec, čo môžem považovať za handicap, niektorí hovoria, že je to aj výhoda, ale divadlo beriem ako živý organizmus. Je potrebné v ňom utvárať vzťahy, odborné zázemie a zabezpečovať umeleckú tvorbu i financie. Je to riadenie, ako v iných organizáciách, ale človek musí mať aj istý rozmer, ktorý mu umožní pochopiť divadelnú kultúru, ktorá je svojská a stáročiami definovaná. Myslím si, že nie je nutné, aby bol človek národným umelcom na riadenie divadla. Skôr by to byť dobrý manažér, ktorý má vzťah k tejto oblasti."

Pradoxne, keďže vedie divadlo, najbližší z umenia mu je film. "Potom hudba, tá už je bližšie k divadlu a niekde na okraji je výtvarné umenie. Keď som v detstve absolvoval prípravku vo vtedajšej ľudovej škole umenia a totálne som vyhorel, tak odvtedy som zanevrel na výtvarnú...(smiech). Ale, ja mám rád umenie, ktoré prezentuje istý príbeh. Možno je to aj tým, že som študoval históriu, ktorá je plná príbehov. Divadlo spĺňa aj túto podmienku. Áno, tiež ma zaujíma."

Ako odchovanec prešovského filmového klubu tvrdí, že tam videl všelijaké "divočiny". Má rád nezávislé a európske filmy, "ale aj z amerických filmov sa dá niečo vybrať. A samozrejme české filmy. Obecní škola, na to môžem pozerať vždy. Videl som to možno desaťkrát, ale keď to ide v televízii, tak si to vždy pozriem."

V hudbe ho ako mladého človeka priťahuje najmä moderná hudba, uprednostňuje britskú produkciu. Oslovilo ho niekoľko skladieb britskej kapely Radio Head, tvrdí, že ich album bol najlepší v 90. rokoch. Zo starších má rád napríklad U2. "Snažím sa pochopiť aj oveľa staršiu hudbu, až ku gregoriánskym choralom, ale to by som nepovedal, že som odborník v tejto oblasti." Syndróm tridsiatnikov, ktorí s nostalgiou spomínajú na 80. roky v hudbe nemá. Dokumentuje to so smiechom: "Mne sa Elán ani vtedy nepáčil. Ale keď počujem Duran Duran a spomeniem si na mladé roky, tak áno, chytá ma ten syndróm."

J. Hanzo vraví, že v živote nemá rád veľké gestá a emocionálnosť vie najlepšie prejaviť doma: "Som emocionálnejší ako manželka." Otec štvorročnej Pavlínky si v rodinnom kruhu aj najlepšie oddýchne. A čo ho najviac doma baví? "V lete rád pracujem na dvore. Vlani som toho veľa nestihol, ale urobil som aspoň pieskovisko pre dcéru. No nie úplne sám. Základ mi pripravil stolár, ja som to zmontoval a navozil piesok." Považuje sa za zručného muža, no "zďaleka nie tak, ako môj otec. Keďže som nedosahoval jeho schopnosti, to ma motivovalo, aby som sa snažil. Takže som zabŕdol do všetkých možných oblastí." Dokáže opraviť žiarovku, ale vodovod, "odkedy sú tie pákové batérie, tak to už je problém... (smiech), to sa nedá rozobrať. Ale keby sa to dalo, tak by som sa o to pokúsil. Nevolám ku každej veci odborníka a riešim problémy, viac - menej úspešne."

Domáce práce a jeho vzťah k nim kategorizuje. "Nepokúšam sa umývať okná. Neovládam práčku, ani žehličku." A čo keby nutne potreboval čistú košeľu a žiadna by nebola vyžehlená? "Keď som to potreboval na internáte, tak sa vždy nejaká kamarátka našla, ktorá mi košeľu vyžehlila. Teraz mám vždy zásobu košieľ pripravenú."

Na druhej strane priznáva, že celkom rád varí. "Je to možno také mužské varenie, lebo viac sa orientujem na prípravu mäsa, čo už je moja doména. Najradšej ho rýchlo opečiem, ako minútku, ale pripravujem aj mäso pečené v rúre alebo dusené. Ochucovanie orientujem k balkánskej, nemeckej i našej kuchyni. Používam bravčové a hydinové mäso, po BSE u nás hovädzina vyšla z módy. Asi to nie je spravodlivé, ale zostal tu nejaký blok. Sem tam si ho však dáme, ale nechcem tým rodinu sýtiť. Ja by som to riziko na seba zobral, ale pre rodinu nie. Pri varení sa viem aj vynervovať. Keď to nejde tak, ako som si to naplánoval, prípadne to nestíham."

A ešte rád umýva riad. "Je to práca, ktorá má rýchly koniec. Riad pekne naukladám, aby držal pokope. Potom niekto príde, drgne do toho a všetko spadne. Ale mňa to baví, pekne riad vystavať. Manželka by potrebovala ešte aspoň dve plochy, ja to dám všetko naraz."

Najväčším relaxom je pre neho čítanie. "Ale teraz, klamal by som, kedy so povedal, že za posledné obdobie som niečo súvislo čítal. Od puberty som sa orientoval od beletrie skôr k prácam, ktoré sa týkajú historických dejov a skutočností. No za posledné dva roky som rozčítal možno šesť kníh a ani jednu nedočítal. Prestal som to vnímať. Prečítam stranu a zamyslím sa, že vlastne neviem, o čom som čítal. Možno po čase, keď trochu zostarnem, tak sa mi vráti schopnosť vnímať čítaný text. Teraz som veľmi vtiahnutý do vizuálneho sveta a deja, zmien, rôznych situácií, je tu rodina, práca... Často to potom skončí tým, že si doma sadnem a prepínam satelitné programy."

Veľmi rád chodí to Tatier. "Teraz sa trochu zmenili, ale to na veci nič nemení. My sme vždy chodili skôr do vyšších polôh. Alebo v lete zoberieme dcérku Pavlínku do Pavloviec, kde majú ranč. Tam som po prvýkrát sedel na koni, hneď aj s ňou. Až keď som na koňa vyliezol, pochopil som, že je to veľké riziko, ja v premiére a dvojročné dieťa pri mne."

J. Hanzo má zaujímavú životnú filozofiu: "Keďže som si vedomý, že nositeľom Nobelovej ceny nebudem, tak sa pokúsim prežiť normálny život ako sa len najlepšie dá. So všetkým, čo k tomu patrí. Aj s takými vecami, ktoré sa považujú za materiálne alebo nepodstatné, ale patria k normálnemu životu, ako vlastný dom s dvorom, samozrejme mať manželku, deti, prácu, ktorá je zaujímavá, ale človeka neodtrhne od rodiny. Myslím si, že nikto by od nikoho ani nemal chcieť, aby obetoval život s rodinou na úkor celospoločenského záujmu a podobne. Nedá sa prežiť život v zlosti alebo nenaplnenosti. Ja som v mnohých okamihoch svojho života veľmi spokojný. Beriem to tak, že som dosiahol, čo som potreboval a čo bude ďalej, uvidíme. Nechcem však žiť v premanentnom emocionálnom deficite."

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti?
 2. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu
 3. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie
 4. Predplaťte si SME.sk vo vašej firme
 5. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať
 6. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť
 7. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 8. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 9. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 10. Mecom ide na zelenú
 1. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie
 2. Vianočné dovolenky sa vrátili na čísla pred pandémiou
 3. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 4. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať
 5. Predplaťte si SME.sk vo vašej firme
 6. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 7. Vedeli ste, že šport a podnikanie majú veľa spoločného?
 8. Slovensko uvažuje! Video so ŠOKOM má už vyše 900-tisíc videní
 9. Developer Mint Investments získal prvenstvo v CIJ Awards 2021
 10. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 1. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti? 7 057
 2. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny 4 569
 3. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom 4 123
 4. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty 3 674
 5. Slovensko uvažuje! Video so ŠOKOM má už vyše 900-tisíc videní 3 570
 6. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 2 901
 7. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť 2 494
 8. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami? 2 279
 9. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 2 226
 10. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať 2 131

Blogy SME

 1. Ľubomír Maretta: Pár
 2. Miroslav Lukáč: Atómové kočíky, nukleárne maminky, geniálne miminka. Úvaha.
 3. Anna Milanová: Šťastie 1,2 ... 2022
 4. Tereza Krajčová: Anglický denník: Epilóg – Zbohom, Anglicko
 5. Natália Šepitková: Pandémia v Dánsku už možno čoskoro skončí
 6. Lucia Žárska: Investovať do PayPal práve teraz?
 7. Rudolfa Vallová: Zamerané na verejnú správu
 8. Tomáš Harustiak: Ako vznikol mýtus o Ježišovi
 1. Pavel Macko: Vodka a cigary? 12 797
 2. Simona Kyselicová: Ako sa testuje na Covid v Nórsku. P.S.: Som pozitívna 9 251
 3. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 6 038
 4. Martin Ondráš: Keď sa podvod a klamstvo tvári ako etalón morálky 5 422
 5. Monika Nagyova: Vzťahové okienko. Páry, ktoré sa medzi sebou nerozprávajú. 4 608
 6. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: V roku 2022 pôjdu do dôchodku tisícky ľudí. Ste pripravené a pripravení? 4 063
 7. Tomáš Harustiak: Je na Slovensku 56% katolíkov ? Ale kdeže ! 3 932
 8. Martin Sústrik: Lesk a bieda vedy 3 812
 1. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 2. Jiří Ščobák: Proč má akvarista začátečník dlouho čekat, než vloží do akvária ryby? (v rostlinných akváriích se substrátem)
 3. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 4. Jiří Ščobák: Připravované důchodové reformy na Slovensku: V 3. pilíři se neudělá mnoho, 2. vypadá optimističtěji
 5. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 6. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 7. Jiří Ščobák: Jsou poplatky v slovenských bankách vysoké? Dá se jim vyhnout? Které jsou skryté?
 8. Jiří Ščobák: Novak Djoković pravděpodobně pozitivní test neměl. Oslava poštovní známky a akce s dětmi to dokazují
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Očkovanie detí proti covidu.

Slovensko, tak ako Rakúsko, na vlastnú päsť povolí doočkovať tínedžerov


6 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Omikron zvyšuje počty nakazených.


a 2 ďalší 4 h

Blogy SME

 1. Ľubomír Maretta: Pár
 2. Miroslav Lukáč: Atómové kočíky, nukleárne maminky, geniálne miminka. Úvaha.
 3. Anna Milanová: Šťastie 1,2 ... 2022
 4. Tereza Krajčová: Anglický denník: Epilóg – Zbohom, Anglicko
 5. Natália Šepitková: Pandémia v Dánsku už možno čoskoro skončí
 6. Lucia Žárska: Investovať do PayPal práve teraz?
 7. Rudolfa Vallová: Zamerané na verejnú správu
 8. Tomáš Harustiak: Ako vznikol mýtus o Ježišovi
 1. Pavel Macko: Vodka a cigary? 12 797
 2. Simona Kyselicová: Ako sa testuje na Covid v Nórsku. P.S.: Som pozitívna 9 251
 3. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 6 038
 4. Martin Ondráš: Keď sa podvod a klamstvo tvári ako etalón morálky 5 422
 5. Monika Nagyova: Vzťahové okienko. Páry, ktoré sa medzi sebou nerozprávajú. 4 608
 6. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: V roku 2022 pôjdu do dôchodku tisícky ľudí. Ste pripravené a pripravení? 4 063
 7. Tomáš Harustiak: Je na Slovensku 56% katolíkov ? Ale kdeže ! 3 932
 8. Martin Sústrik: Lesk a bieda vedy 3 812
 1. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 2. Jiří Ščobák: Proč má akvarista začátečník dlouho čekat, než vloží do akvária ryby? (v rostlinných akváriích se substrátem)
 3. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 4. Jiří Ščobák: Připravované důchodové reformy na Slovensku: V 3. pilíři se neudělá mnoho, 2. vypadá optimističtěji
 5. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 6. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 7. Jiří Ščobák: Jsou poplatky v slovenských bankách vysoké? Dá se jim vyhnout? Které jsou skryté?
 8. Jiří Ščobák: Novak Djoković pravděpodobně pozitivní test neměl. Oslava poštovní známky a akce s dětmi to dokazují

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu