nadšenia dvoch rodín, ktoré sa rozhodli poskytnúť teplo rodinného krbu opusteným a týraným deťom z detských domovov. Kým prvá pestúnska rodina sa už dlhšiu dobu teší z novej dcéry, druhá rodina si na nového synčeka musela trocha počkať. No zdá sa, že trištvrťročné čakanie sa vyplatilo a trojica detí manželov Alexandra a Gabiky Kleinovcov získala nového bračeka, dvojročného Miška z detského domova Mlynky - Biele vody.
"Hoci má Miško iba dva roky, už má za sebou niekoľko nepríjemných chvíľ. Má troch vlastných súrodencov, ale rodičia sa o neho nestarali. Bol zanedbaným a týraným dieťaťom. Keď k nám prišiel nevedel chodiť, ani komunikovať. Dnes to zvláda bez problémov a hovorí už aj prvé slová. Je veľmi zvedavý a hravý a prejavuje sa už aj jeho temperament," približuje Miškova nová mamička Gabika, ktorá sa spolu s manželom Alexandrom už dávno rozhodli pomáhať práve takým deťom, ako je Miško. "Keď sme prechádzali detskými domovmi, zistili sme, že tieto deti tam majú naozaj všetko čo pre život potrebujú. Strechu nad hlavou, teplo, kopec hračiek, ale nemajú to najpodstatnejšie, lásku a blízkosť druhého človeka," zdôrazňuje Alexander.
Podľa jeho slov, rozhodnúť sa pre jedno dieťa, bolo naozaj veľmi ťažké, zvlášť, keď pri každej návšteve detského domova krompašskí pestúni videli mnoho opustených detí, no všetkým pomôcť nemohli. "Predtým, ako sme sa rozhodli vziať si nejaké dieťa z detského domova do pestúnskej starostlivosti, vedeli sme iba jedno, že chceme malé dieťa. A hoci sme sa troška rozhodovali, Miška sme chceli hneď, ako sme ho uvideli. Menšie dieťa je ľahšie vychovávateľné. Staršie deti už majú na svet vlastný názor a istý nános výchovy si nesú z vlastných rodín či detských domovov. Miško je naše slniečko a je to naozaj dobrý pocit, keď môžete pomôcť aspoň jednému malému človiečiku. Detičky z detských domovov sú mnohokrát citovo prázdne, ale na druhej strane potrebujú mnoho lásky a pochopenia. Z Miška chceme vychovať človeka, ktorý vie lásku nielen prijímať, ale ju aj rozdávať," myslí si Gabika.
Tá spolu s manželom však nemá otvorené srdce iba pre jedno dieťa. Ako nám ešte pred niekoľkými mesiacmi A. Klein prezradil, nezisková organizácia Pocit chce v Krompachoch vybudovať pestúnskej zariadenie rodinného typu pre opustené, ohrozené a znevýhodnené deti z detských domovov. A i keď odvtedy ubehol takmer rok, ich snaha sa zatiaľ nenaplnila. "Máme záujem o budovu bývalého daňového úradu. V nej by bolo ideálne prostredie na vybudovanie pestúnskeho zariadenia. Keďže ide o majetok štátu podali sme si žiadosť na príslušnom ministerstve a uvidíme, ako to dopadne. Chceme pomôcť predovšetkým deťom, ktoré nie z vlastnej viny nemajú rodinu. Tým, ktoré si v živote užili viac poníženia, bitky, pokory a strachu ako my dospelí," zdôrazňuje A. Klein. I keď na pestúnske zariadenie si budú musieť krompašskí pestúni ešte počkať, už teraz však nezaháľajú. Ako nám prezradil pán Alexander, spolupracujú s ostatnými pestúnskymi rodinami v spišskonovoveskom okrese a organizujú rôzne podujatia pre ich deti. Naposledy to bol Mikuláš. "Ľudia veľmi málo vedia o zariadenia pestúnskej starostlivosti, o opustených deťoch. Niektorí by možno aj mali záujem o pestúnstvo, ale majú málo informácií. Keďže sme však neziskovou organizáciou musíme sa spoliehať iba na dobrosrdečnosť iných ľudí. Práve ich láskavosť môže pomôcť tým najslabším a najnevinnejším deťom. Práve preto sme sa rozhodli, že ich budeme o pestúnstve, ako aj o našej neziskovej organizácii informovať. Preto sa uchádzame o 2% z daní, ktoré poslúžia aj na organizovanie rekreačných pobytov pre deti v pestúnskych rodinách," dodáva na záver A. Klein.
V súčasnosti na Slovensku pôsobí osemdesiat detských domov. Ich zriaďovateľmi sú v drvivej väčšine krajské úrady, iba nepatrné percento má iného zriaďovateľa. Stretávame sa však aj z tzv. náhradnou rodinnou starostlivosťou akou je aj pestúnska. Tá môže byť individuálna v bežnom rodinnom prostredí a skupinová v špeciálnych zariadeniach. V správe Slovenskej republiky k Dohovoru o právach dieťaťa sa uvádza, že nie je vybratý a pripravený dostatočný počet pestúnskych rodín.
Umiestnenie dieťaťa do ústavu má nepochybne vplyv na jeho psychický a duševný vývoj a poznamenáva ho na celý život. Dlhodobý pobyt v ústavnom zariadení súčasne znamená, že mladý človek nie je pripravený na svoju budúcu rodičovskú rolu. Z tohto dôvodu v nej veľmi často zlyháva. Pestúnskych zariadení je na našom území necelá dvadsiatka. Tie zriadili ešte okresné úrady. Viac ako stovke detí sa tak okrem materiálnych vecí dostáva aj lásky a pochopenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári