kvalitatívne pozoruhodné kolekcie grafických listov sú príkladom neobmedzených tvorivých možností slávneho enfant terrible americkej kultúry druhej polovice 20 storočia, ktorého korene siahajú do dedinky Mikovej v Medzilaborskom okrese. Portfólia vznikli v neskorom období jeho tvorby, kedy sa po atentáte v roku 1968 Warhol opäť triumfálne vracia k výtvarnej a filmovej tvorbe.
Prvá séria rozmerných grafických listov, ktorá stvárňuje Hansa Christiana Andersena, pochádza z roku 1987. Ide o štyri diela z nákladu iba 8 kusov. Druhé unikátne portfólium Ten Portraits of Jews of the twentieth century ( Desať portrétov významných Židov 20.storočia ) z roku 1980 pochádzajú z nákladu 30 kusov. O vzácnosti týchto grafických listov vypovedá certifikát o autenticite od samotného Andyho Warhola. Každý z nich totiž osobne signoval. Cena prvého kompletu sa pohybuje na trhu okolo 25-tisíc amerických dolárov, cena druhého je v relácií od 180-tisíc do 300- tisíc dolárov. Diela zapožičali múzeu súkromní zberatelia na dobu neurčitú. "Sú to ľudia zo Slovenska pohybujúcich sa vo finančníckych kruhoch, ktorí si uvedomujú hodnotu umeleckých predmetov a investujú do nich. Nebyť ich náklonnosti bola by táto vo svete najznámejšia slovenská umelecká inštitúcia aj po dvanástich rokoch existencie poloprázdna, pretože štát na nákup zbierok pre múzeum nemá zdroje," hovorí Michal Bycko, kurátor medzilaborského múzea.
Portfólia grafických listov (screenpprints) vznikajú technikov sieťotlače, kedy sa na plátno alebo papierový kartón pretláčajú farby cez sieť a vytvára sa tak jedinečná kompozícia obrazu. Výsledkom sú obrazy v sériách vo väčších nákladoch. "Ide o listy rovnakej tematickej orientácie, ktoré tvoria celok a z ktorých každý má inú podobu. U iných predstaviteľov pop-artu takéto diela nenájdeme," vysvetľuje Bycko.
Vznik prvého portfólia, ktoré stvárňuje slávneho rozprávkara, vysvetľuje Bycko Warholovou zložitou a tajuplnou emocionálnou štruktúrou. "Andy zostal po celý svoj život dieťaťom, nielen jeho postava bola astenická, ale v istom zmysle aj jeho duša. Vo svojich dielach sa vracal k viacerým rozprávkovým postavičkám," hovorí.
Druhé portfólium dokazuje Warholové intenzívne prežívanie skutočnosti, ktorú videl okolo seba. Medzi desiatimi významnými židovskými postavami nájdeme psychológa Sigmunda Freuda, spisovateľa Franza Kafku, hercov bratov Marxových alebo vedca Alberta Einsteina. Kolekcia vznikla v roku 1980 a podľa Bycka treba vidieť súvislosť týchto grafických listov s udalosťou, ktorá sa stala v tom istom roku izraelský parlament 30. júla 1980 schválili zákon o anexii východného Jeruzalema. "Warhol vždy dokázal pohotovo reagovať na historické udalosti okolo seba, aj keď jeho umenie je prísne apolitické. Týmito listami spečatil aktuálne aktuálnym," myslí si. Táto séria portrétov podľa Bycka narúša zaužívanú tézu o Warholovy, ako o umelcovi, ktorý dokázal povýšiť banalitu na post umenia (obrazy polievkových konzerv, plechoviek Coca-coly).
V priebehu januára 2005 pribudne k takmer 200 exponátom múzea ďalší unikátny kus z tvorby Andyho Warhola Edward Kennedy z roku 1980, zobrazujúci posledného žijúceho príslušníka slávneho amerického rodu. Každý z týchto pätnástich listov je inej farebnej kompozície a bude zapožičaný taktiež zo súkromnej zbierky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári