známych osobností majú spoločné dve veci. Po prvé, boli vyrobené z bronzu. A po druhé, neznámi vandali ich ukradli a pravdepodobne speňažili v zberných surovinách. Slovíčko pravdepodobne je na mieste, lebo v ostatnom čase sa najmä v susednom Maďarsku množia prípady krádeží umeleckých artefaktov na objednávku. Práve toho sa obáva aj MUDr. Eva Mathéová, manželka jedného z najznámejších košických umelcov akademického sochára Jána Mathého.
V pondelok 21. júna 2004 podala na polícii trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Mala totiž obavy, že sa ktosi chystá z parku pred Poliklinikou Sever na Komenského ulici ukradnúť dielo jej manžela, nazvané Češúca sa žena. K tomuto presvedčeniu dospela E. Mathéová po zistení, že ktosi navŕtal do podstavca sochy dieru s priemerom a hĺbkou asi jeden centimeter. Aby zistil, z akého materiálu bola socha vyrobená. Vlani Češúca sa žena ostala na svojom mieste. Ak však kompetetntní z mestského magistrátu (socha je vedená v evidencii ako majetok mesta) nespravia kroky na jej ochranu, onedlho to už nemusí byť pravda. Nedávno sa totiž niekto pokúsil bronzovú plastiku nevyčísliteľnej hodnoty, vyrobenej v roku 1965, za ktorú dostal J. Mathé Cenu mesta Košice vypáčiť z podstavca. A určite nie preto, aby skontroloval, či sa v jej vnútri nezahniezdili myši.
"Ešte koncom roka som videl na vlastné oči stopy v snehu vedúce k soche," povedal nám Róbert Helebrand, ktorý chodí okolo sochy pri prechádzkach so psom. "Myslím si, že už vtedy si ktosi pripravoval pôdu na to, aby neskôr sochu ukradol."
Po navŕtaní podstavca sochy hliadkovali pri nej policajti celú noc, ale "remeselníka" pracujúceho s vŕtačkou nechytili. Podľa autorského zákona, musí každé umelecké dielo ostať v neporušenom stave. "Je to priam neskutočné," zareagovala na správu o pokuse ukradnúť sochu E. Mathéová. "Čo mám teraz robiť? Neostane mi nič iné, ako zaktivizovať každého, kto by mohol pomôcť sochu ochrániť. Možno by sa dal problém krádeží umeleckých diel vyriešiť umiestnením vzácnych sôch v depozitári a ich nahradením replikami."
Pretože v prípade Česúcej sa ženy ide aj o majetok mesta, E. Mathéová požiadala hneď po navŕtaní podstavca o pomoc vedúcu kancelárie primátora mesta Košice JUDr. Evu Dancákovú. "Sľúbila, že zabezpečia ľudí, ktorí nielen sochu môjho manžela ale aj iné pamiatky budú strážiť a chrániť," dodala E. Mathéová.
V súvislosti s množiacimi sa krádežami artefaktov sme sa opýtali na magistráte, čo s tým chcú robiť. "Majú to na starosti mestskí policajti, ale sú obmedzení financiami a tak nemôžeme zvýšiť ich počty," povedala nám hovorkyňa magistrátu Mgr. Zuzana Bobríková "V súvislosti s rozmáhajúcim sa nešvárom kradnutia umeleckých predmetov boli upozornení, aby venovali ich ochrane zvýšenú pozornosť. Myslím si však, že ochrana pred zlodejmi, či vandalmi, je aj vecou občanov, ktorí by mali každú podozrivú vec týkajúcu sa pamiatok nahlásiť okamžite polícii."
Možno je to skutočne tak. Ale ľudia predsa nemôžu suplovať štátne inštitúcie a ochrancov kultúrnych či historických pamiatok. Pritom by mohlo pomôcť, aspoň pri tých najvzácnejších artefaktoch, nainštalovanie kamier, ktoré by boli napojené na monitorovací systém mestskej polície.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári