200. Uznané im boli vo výške 152 miliónov korún. Správca konkurznej podstaty im poprel nároky za 72,5 milióna korún. V novembri, dokedy si mohli dať poškodení klienti prihlášky do konkurzného konania, sa mala uskutočniť aj schôdza veriteľov, ale tá sa pre nízky počet nekonala, pretože by nebola uznášaniaschopná.
Keďže zákonný termín na prihlásenie pohľadávok uplynul, mnoho veriteľov zostalo bez nároku získať späť aspoň časť vložených peňazí do tejto nebankovky. Sú rozhorčení, že neboli informovaní o konaní schôdze ani prieskumného pojednávania. Cítia sa druhýkrát poškodení a oklamaní. Prvýkrát krachom firmy, za ktorým nasledoval z ich pohľadu podraz zo strany súdu i správcu. Podľa nich porušili zákon. Keďže stratili nárok na odškodnenie, podávajú na Krajskú prokuratúru sťažnosť.
Krajský súd v Košiciach nezvolal prvú schôdzu konkurzných veriteľov do 80 dní ako to ukladá zákon o konkurze a vyrovnaní. Až po 194 dňoch od vyhlásenia konkurzu zvolal prieskumné pojednávanie a následne schôdzu veriteľov, ktorá mu mala predchádzať.
"Poškodení veritelia Sporoinvestu považujú tento posup za podvod na veriteľoch, nakoľko správca konkurznej podstaty JUDr. Ján Pirč na prieskumnom pojednávaní priznal, že robí detektíva a nemá k dispozícii databázu všetkých veriteľov ani kompletnú účtovnú agendu okrem jedného CD. Účtovné stavy nezodpovedajú skutočnosti a sú značne skreslené," píše sa v sťažnosti.
Ako sa v nej ďalej uvádza, na Krajskom úrade boja proti korupcii v Košiciach je doteraz evidovaných 9-tisíc poškodených veriteľov, ktorí si cestou trestného konania na konateľov Sporoinvestu uplatňujú náhradu škody. Preto žiadajú prokuratúru vydať opatrenie, aby konkurzné oddelenie KS na základe tejto databázy vyzvalo poškodených veriteľov na podanie prihlášok do konkurzu v predĺženej lehote do 28. februára 2005, pretože povinnosť písomného oznámenia veriteľom je daná zákonom.
Poškodení upozorňujú aj na skutočnosti, že vôbec nefunguje spolupráca orgánov činných v trestnom konaní a justície. Nechápu, prečo nebola databáza veriteľov Sporoinvestu prevzatá od finančnej polície, ktorá ju má k dispozícii viac než rok, keď ju úpadca neodovzdal na súde pred vyhlásením konkurzu. Keďže sú všetci veritelia koncsionármi Slovenskej televízie i rozhlasu, žiadajú, aby KS vyzval v týchto médiach formou opakovanej výzvy poškodených veriteľov na podanie prihlášok. Až po termíne 28. február žiadajú zvolať schôdzu veriteľov, na ktorej bude zvolený veriteľský výbor a schvaľovať plán speňažovania majetku.
Sťažnosť chcú podložiť podpismi nespokojných veriteľov. Domnievajú sa, že takmer 8 000 poškodených nemôže zostať bez náhrady škody len z toho dôvodu, že si nepodali v termíne prihlášky do konkurzného konania. Chýbali im informácie o konaní prieskumného konania. Veria, že sa im termín podarí predĺžiť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári