narodení dňa 6. januára 2002. Sú z nich statní macovia, s ktorými by asi nebolo radno si zahrávať.
Košičania majú ešte stále v živej pamäti dopravnú zápchu v Kavečanoch, keď sa tisícky návštevníkov zoo chcelo 2. júna 2002 zúčastniť prvého verejného predstavenia a zároveň aj krstu medvieďat. Krátko po ňom, keď už chlpáči mali mená: Cindy, Mišo, Ťapík, Bubu a Dazzle sa začali o medvieďatá zaujímť komisári košického klubu AMICE. Tí dohliadajú na rôzne rekordy, aby po splnení istých podmienok mohli byť zapísané do slávnej Guinnessovej knihy rekordov.
Komisári v polovici apríla 2002 vyhlásili, že košické medvedie pätorčatá splnili podmienky a môžu sa uchádzať o zápis do knihy rekordov (neskôr vedenie zoo dostalo aj príslušný certifikát o uznamí rekordu), lebo vraj nie je známe, že by sa niekde inde vo svete narodili medvedie pätorčatá. Iba málo ľudí však vie, že tento rekord, respektíve pokus o zápis do Guinnessovej knihy bol vážne ohrozený.
V košickej Štátnej vedeckej knižnici na Hlavnej sme vďaka pracovníkom študovne našli v štvrtej časti knihy Život zvierat (Savci) od svetoznámeho nemeckého zoológa Alfréda Edmunda Brehma vydanej v roku 1928 článok v znení: "V zime roku 1870 až 1871 som vlastnými rukami v rokytenských bažinách odobral neobyčajne silnej medvedici päť mláďat, čo bol vtedy za posledných päťdesiat rokov druhý známy prípad. Matka neprekročila, usudzujúc podľa zubov, 14. rok života, bola neobyčajne zlá a veľmi poranila niekoľkých ľudí."
To čo sme zistili, prekvapilo aj komisára košickej pobočky AMICE Vladimíra Micenka. Reagoval slovami: "Záleží na tom, či skôr narodené a v Brehmovom Živote zvierat opísané medvieďatá boli vtedy v knihe rekordov zapísané," uviedol. Našťastie neboli.
Napriek tomu, že vedenie zoo dostalo certifikát o uznaní rekordu, košické medvieďatá ešte stále čakajú na zápis do knihy. Rekordov je totiž ako maku a tak sa medvieďatá do nej dostanú možno až o dva či tri roky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári