neprišlo na dopravné inšpektoráty, aby si vybavilo tabuľky s evidenčnými číslami. V praxi to znamená, že v kraji bude dokopy vyradených takmer 50-tisíc vozidiel.
"V Košickom kraji bolo evidovaných vyše 255-tisíc automobilov, tento počet však výrazne poklesne. Polícia v minulom roku vymenila v rámci Slovenska štátne poznávacie značky u takmer 400 000 vozidiel. Aj napriek tomu si všetci značky vymeniť neprišli,"
dozvedeli sme sa od pracovníka tlačového odboru ministerstva vnútra npor. Vladimíra Gemelu.
Pätina automobilovv kraji teda čoskoro skončí svoju životnú púť. Hoci je celkom možné, že mnohé z týchto áut už dávno po cestách nejazdia. "Zrejme ide aj o vozidlá starších ročníkov výroby, ktoré fyzicky neexistujú. Sú rozobrané na náhradné diely, veľa z nich je na vrakoviskách alebo v zberných surovinách."
Štatistikou nie je nadšený ani riaditeľ Krajského dopravného inšpektorátu KR PZ v Košiciach JUDr. František Lukačko. "My sme ľudí upozorňovali na potrebu výmeny značiek a majitelia vozidiel mali na tento úkon dostatok času. Nápor sme zvládli a nemôžeme za to, že ľudia neprišli. Tento počet by som však nebral veľmi vážne, pretože veľa áut už možno ani neexistuje. Na druhej strane sme jeden z najchudobnjších krajov a je možné, že ľudia už jednoducho za staré autá platiť nechcú," vysvetľuje riaditeľ KDI a dodáva, že na cestách by sa malo pohybovať viac áut, ktoré spĺňajú technickú spôsobilosť.
"Vozidiel by malo byť menej, hoci sa ešte môže stať, že sa nejaký vodič vyberie na cestu aj s autom, ktoré značky vymenené nemá."
Že to tak bude je zrejmé aj podľa toho, že v kraji je dosť vodičov, ktorí sa na cestu vyberú s autom aj bez značiek. Je síce pravda, že veľa držiteľov vozidiel využilo zákonnú možnosť a neodhlásili svoje auto, pretože v takomto prípade nemuseli podstúpiť administratívne úkony na polícii. Autá, ktorých majitelia si do konca roka nevymenili staré štátne poznávacie značky, budú totiž automaticky vyradené z evidencie. Držiteľ vyradeného vozidla teda nemusí navštíviť okresný dopravný inšpektorát a o vyradenie požiadať.
"Budeme to robiť v súvislosti so všetkými vozidlami, ktoré nemajú značky vymenené. Ak však niekto bude jazdiť na starých ešpézetkach, dopustí sa priestupku. Môže dostať blokovú pokutu až do výšky 10 -tisíc korún v správnom konaní. Odoberieme mu staré značky, zadržíme osvedčnie. Zároveň dostane zákaz viesť vozidlo a musí si ho dať odtiahnuť. Na cestách sa už zameriavame aj na takéto prípady a pri kontrolách sme sa už stretli aj s nevôľou vodičov," vysvetlil JUDr. Lukačko.
Za odtiahnutie vozidiel, ktoré zostali na parkoviskách pri obytných domoch je zodpovedný správca komunikácie a odtiahnutie ide na náklady držiteľa vozidla, ovšem ak je známy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári