väčšiny autobusových dopravných spoločností na Slovensku štát.
V Slovenskej autobusovej doprave - Košickej dopravnej spoločnosti (SAD - KDS) vlastní zvyšných 49 percent akcií od mája 2002 spoločnosť Bustrans. Tá patrí do skupiny Tempus, ktorá s 1 200 zamestnancami v rámci celého Slovenska dosahuje ročné obraty na úrovni 2,5 miliardy korún.
"Radi by sme využili predkupné právo na ďalších 17 percent akcií firmy," hovorí podpredseda predstavenstva SAD-KDS Martin Sojka. Ako dodal, o doprivatizácii sa má rozhodnúť začiatkom tohto roka.
Od januára sa presúva regulácia cien vo verejnej autobusovej doprave z ministerstva financií na samosprávne kraje. Práve tu je pes zakopaný, pretože SAD-ky koncom minulého roka hrozili, že ak nebude na prímestské spoje viac peňazí, začnú ich rušiť. Ak však má samosprávny kraj pod svojím "palcom" viacero chudobnjších regiónov, môžu nastať problémy. V tejto súvislosti sa predseda Košického samosprávneho kraja Rudolf Bauer vyjadril, že KSK má záujm o akcie SAD.
"Bol síce schválený väčší objem peňazí na dopravu, ale obávam sa, že napriek tomu ich nemusí byť dosť. Preto je potrebné v spolupráci s ministerstvom dopravy hľadať kroky, ako situáciu vyriešiť. Napĺňa sa síce systém samosprávnosti, no KSK chce mať na dopravu vplyv nielen finančným vkladom. Chceme sa stať 34-percentným akcionárom spoločnosti. Tak budeme vedieť riešiť dopravu v prospech ľudí transparentnejšie. Chceme hovoriť do efektívneho využívania verejných prostriedkov, ako aj kvality služby," vysvetľuje R. Bauer.
Podľa generálneho riaditeľa SAD Ľubomíra Geršiho bude dôležité, koľko poskytne na výkony vo verejnom záujme objednávateľ dopravy, teda KSK. "V minulom roku sme dostali na prevádzku liniek prímestskej dopravy 83 miliónov korún, tnto rok budeme potrebovať minimálne dvakrát viac," vraví Ľ. Gerši.
Podľa schváleného rozpočtu by mal dať Košický samosprávny kraj v roku 2005 na autobusovú dopravu vyše 181 miliónov korún.
"Nevieme, či to bude dosť na vykrývanie strát z výkonov vo verejnom záujme a poskytovanie zliav. Kraj nie je tak ekonomicky silný, ako niektoré na západe Slovenska. Aj preto potrebujeme kvalitný informačný systém a samozrejme chceme byť akcionármi SAD."
Primátor Zdenko Trebuľa vidí dopravu v meste, čo sa týka financií, dosť zle, veď len Dopravný podnik mesta Košice príde v tomto roku o 400 miliónov korún.
"Cestou by mohol byť Košický integrovaný dopravný systém. Dopravcovia, teda DPMK, SAD, či železnice by sa mali spojiť a robiť dopravu lacnejšie. Budúcnosť vidím v jednom silnom podniku, aby bol pre ľudí efekt čo najväčší," povedal primátor.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári