komunikácie R4 Košice-Milhosť v stanovenom termíne ohrozuje slovenská strana. Kým doteraz boli skôr obavy o to, aby sme nedopadli tak ako v Bratislave, že diaľnica na Slovensku bola dokončená a Rakúšania s jej výstavbou začali len nedávno, nie je to príliš optimistické tvrdenie. Všetko nasvedčovalo tomu, že sú to práve Maďari, ktorí sa neponáhľajú.
Prípravy na začatie výstavby sú v plnom prúde, dôležitosť tejto komunikácie podčiarkuje aj avizovaný príchod automobilky Ford na Slovensko a jeho investície do Kechneca i ďalších potenciálnych investorov, ale podľa ministra máme veľké resty. Nie je vydané ani jedno územné rozhodnutie od obcí na celom 17-kilometrovom úseku od Košíc po maďarskú hranicu v Milhosti, čo brzdí prípravu projektovej dokumentácie. Rušivým momentom sú aj pochybnosti o vhodnosti trasy, ale aj o umiestnení priechodu.
Termín ukončenia stavby bol stanovený na koniec roka 2008, ale zmeny, ktoré navrhuje obec Kechnec, situáciu komplikujú. Maďari zatiaľ nedali súhlas ani na posun hraničného priechodu o dva kilometre. Kým u našich susedov sa robia len úpravy v niektorých úsekoch jestvujúcej komunikácie a budujú sa obchvaty obcí, u nás sa uvažuje s komfortnejším riešením. Nevyhnutnosť prepojenia regiónu na transeurópsku diaľničnú sieť si uvedomujú nielen na ministerstve, ale aj predstavitelia samosprávneho kraja, mesta, ale aj samotný investor - Slovenská správa ciest, ktorí vlani podpísali memorandum o spolupráci, aby urýchlili prípravu.
Pôvodne sa rátalo s prepojením slovensko-maďarských rýchlych ciest až v roku 2011, ale postupnými krokmi sa podarilo termín začatia výstavby posunúť na koniec roka 2007. "Príprava stavby pokračuje podľa postupov prijatých v predchádzajúcich rokoch a potvrdených na začiatku roku 2004, kedy bola vypracovaná aj správa o hodnotení vplyvov na životné prostredie. Dotknuté obce ju verejne prerokovali a svoje stanoviská odstúpili ministerstvu životného prostredia, ktoré na základe posudku vydalo záverečné stanovisko. Slovenská správa ciest následne vypísala v decembri verejnú súťaž na vypracovanie stavebného zámeru a dokumentácie na územné rozhodnutie," uviedol riaditeľ SSC v Košiciach Ing. Jozef Fabian.
Územné rozhodnutie si SSC vyžiada od desiatich obcí až po dodaní dokumentácie a jej prerokovaní na rozhraní rokov 2005 - 2006. Doterajšiu spoluprácu s nimi hodnotí riaditeľ ako dobrú a plynulú. Termín začatia stavby v sľúbenom termíne je stále reálny. SSC urobila všetky opatrenia, aby bol aj splnený.
"Predprojektová príprava je proces, ktorý možno nazvať aj vyhľadávaním trasy. Počas prerokovania došlo k modifikácii v obci Haniska a Kechneci, kde sme z podnetu obce preskúmali viaceré alternatívy. Zmeny trasy sú navrhované v prospech tamojších obyvateľov a sú v súlade s vydaným záverečným stanoviskom ministerstva životného prostredia," povedal J. Fabian.
Dodal, že oficiálne stanovisko maďarskej strany k posunutiu hranice o 2 kilometre je na úrovni ministerstiev dohodnuté začiatkom druhého polroka 2005. V prípade, že s tým súhlasiť nebude, stále zostáva v platnosti územný plán Košického samosprávneho kraja, čo umožňuje návrat k zelenej alternatíve.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári