vlakom do Žiliny. Pracovníčka železníc predávajúca cestovné lístky od Košičana neprijala tisíckorunáčku, lebo sa jej akosi nepozdávala. Podozrenie potvrdila mladá žena sediaca v kabínke zmenárne v budove železničnej stanice.
"Tieto peniaze vyzerajú čudne," povedala prekvapenému Jánovi. "Všetky ochranné znaky sa mi zdajú byť v poriadku, ale bankovka je akási priveľmi fialová."
Košičan, ktorému mal o chvíľu odísť vlak, tvrdil, že peniaze dostal od syna. Nemal pri sebe viac peňazí a tak vybratým spojom neodcestoval.
"Neviem, čo teraz urobím, asi mi neostane nič iné, iba cestovať neskôr," reagoval Ján, nechápavo krútiac hlavou. Aj keď mu žena v zmenárni odporučila, aby išiel pravosť bankovky overiť do najbližšej banky, očividne na to nemal chuť. Neskôr telefonoval príbuzným, nech mu donesú peniaze, aby sa do Žiliny vôbec dostal.
Ako sme sa z polície dozvedeli, v poslednom čase zaevidovali niekoľko podobných prípadov. V pondelok pri platení v obchodnom dome Tesco 55-ročná Košičanka predložila pri platení bankovku v hodnote 50 Sk, ktorá vykazovala znaky falzifikátu.
Falošnú tisíckorunáčku odhalila v ten istý deň aj pokladníčka v obchodnom centre Balla na Pekinskej, ktorou chcela zaplatiť 43-ročná žena. "Obidve bankovky boli zaistené a zaslané k expertíznemu skúmaniu do Národnej banky Slovenska," informovala o prípadoch hovorkyňa Krajského riaditeľstva PZ v Košiciach mjr. Jana Demjanovičová.
Pravosť sa nezisťuje iba pri peniazoch, ktoré
vyrobili faľšovatelia, ale do skúšobne sú zasielané aj tie bankovky, ktoré boli poškodené a tým sa znehodnotil niektorý z ochranných znakov. K takémuto znehodnoteniu môže dôjsť, keď papierové peniaze zabudnuté v odeve vyperiete.
Slovenskými falšovateľmi sú často študenti, zabávajúci sa s počítačom a skenerom, no kvalita vyrobených falzifikátov je veľmi nízka. Policajti naposledy odhalili 21-ročného muža z Lipian v okrese Sabinov, ktorý takto vyrobil tisíckorunáčku a zaplatil ňou v bare.
Tresty za obstaranie, držanie a falšovanie peňazí alebo cenných papierov sú prísne. Páchateľom tohto trestného činu hrozí odňatie slobody podľa závažnosti skutku od dvoch až do pätnástich rokov.
Autor: sam&tnt
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári