dôsledku fiškálnej decentralizácie. Novinkou je, že správcom všetkých miestnych daní vrátane dane z nehnuteľností sa stáva centrálne mesto namiesto mestských častí.
"Návrh rozpočtu mesta, ktorý bude prebytkový, máme hotový, bežné príjmy vo výške cca 1,8 miliardy korún, výdavky vo výške 1,75 miliardy. Treba však povedať, že z príjmov máme vykrytých 1,2 miliardy, zvyšok, to znamená cca jedna tretina, je na nás, ako si v meste zorganizujeme daňový systém, aká bude platobná disciplína. Rozpočet je skresaný na minimum, investície takmer žiadne, pustíme sa iba do ciest a svetelnej signalizácie," vysvetlil primátor, ktorý zopakoval, že po zmene financovania samospráv sú Košice na rozdiel od malých obcí na tom horšie - výpadok v príjmoch oproti minulému roku tvorí 203 miliónov korún.
"K tomu musíme prirátať ešte ďalší výpadok vo výške cca 60 miliónov korún, ktoré Košice doteraz priemerne ročne dostávali od štátu na cesty II. a III. triedy ako podiel z cestnej dane. Správcom cestnej dane sa však stali samosprávne kraje a zatiaľ sme nedošli k dohode, aby nám časť z peňazí dali, hoci práve košické cesty 'konzumuje' väčšina aút."
Aj napriek výpadku v príjmoch Trebuľa vyzdvihuje prínos fiškálnej decentralizácie v tom, že by sa inak košická samospráva nezačala chovať efektívnejšie v narábaní s financiami a teraz sa bude musieť naučiť fungovať hospodárnejšie.
"Historické obce - priľahlé dedinské mestské časti, ktoré sa starajú o verejné osvetlenie a zimnú údržbu, budú mať prostriedkov v rozpočte trošku viac, niektoré z väčších mestských častí tiež, naopak doteraz najbohatšie mestské časti ako sú Juh, Šaca, Staré Mesto a Džungľa sa budú musieť uskromniť s tým, že sa mesto bude spolupodieľať na prevádzkovaní niektorých celomestských aktivít, o ktoré sa doteraz starali. Mám na mysli napríklad Relaxačné centrum na Juhu, ktoré prestane byť dostupné len pre obyvateľov Juhu, alebo napríklad krytú plaváreň, či Löfflerovo múzeum v Starom Meste."
Tí zamestnanci, ktorí sa doposiaľ na miestnych úradoch mestských častí zaoberali daňovou agendou, zostanú pôsobiť na starých miestach, ale budú už zamestnancami mesta Košice.
"Vo vestibule magistrátu vznikla Kancelária prvého kontaktu, kde môžu občania tiež podať daňové priznania, poinformovať sa na všetky zmeny, ktoré ich zaujímajú. Kancelária už funguje, občanom odporúčame, aby si svoju povinnosť zaplatiť daň z nehnuteľnosti, či za psa, prišli zaplatiť čo najskôr," doplnil riaditeľ magistrátu Ondrej Bernát.
Rozpočet a prerozdelenie peňazí medzi mestské časti sa bude schvaľovať na budúci týždeň vo štvrtok na zasadnutí mestského zastupiteľstva, v pondelok sa k tomu zíde ešte mimoriadna mestská rada.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári