je, že zima má byť vtedy, kedy je jej čas - ak sa tak nestane, ľudia to pocítia aj na zdraví. V studených hmlách a sychravostiach číha na nás popri iných pliagach napríklad aj obávaná chrípka. Napokon, iná deduškovská múdrosť naznačuje, že nielen človek, ale aj zviera vie, kedy sa patrí byť zime najtuhšou, keď hovorí: Pýtali sa vlka, kedy je najväčší mráz - odpovedal, keď sa slnko rodí. Pravdou je aj iná skúsenosť: Ak rastie deň, rastie aj mráz.
Január nám prináša niekoľko časových úsekov relatívne veľmi tuhej zimy a ako úľavu i pár dní možného prívetivého oteplenia.
Rok obyčajne začína novoročnou zimou. Prichádza najčastejšie na prelome rokov a zrejme nie nadarmo sa vraví: Na Nový rok do zimy skok. Tento mrazivý poryv oziabaní, snehu a fujavíc však nebýva dlhý - obyčajne ho strieda trojkráľové oteplenie, ustanovujúce sa okolo 6. januára. Potvrdzuje to aj pranostika: Na Tri krále mäkko máme a tiež dávny poznatok: Traja králi púšťajú vodu na polia. Ako to už v zime býva, teplejšia poľahoda nemáva dlhé trvanie. Trojkráľové oteplenie striedajú po 10. januári s toleranciou pár dní veľmi obávané studené psie dni. Tie nielen podľa ľudových pranostikov, patria k prejavom skutočne nefalšovanej zimy, ktorej sa mnohí veľmi boja. V starých kalendároch mával 11. 1. meniny Hyginus a o jeho dni pranostika vraví: Na svätého Hygina, pravá zima začína. Po studených psích dňoch síce občas nadíde krátkodobé oteplenie okolo 17. 1., kožucha sa však púšťať neradno, pretože dávnejší oslávenec dvadsiateho januárového dňa svätý Fabián prináša ďalšiu zimnú pohromu, veľmi obávanú fabiánsku zimu. O nej sa popri inom hovorí, že okolo dňa svätého Fabiána vždy niekto od zimy zamrzne. Predkovia o tom vedeli svoje, keď majú zaznačené: na svätých Fabiána a Šebastiána začína skutočná zima. A radia: Od Fabiána, bez kožucha ani rana, pretože Zima až páli a cesta pod nohami zvoní ľadom.
Januárová zima, ako sme konštatovali už na začiatku, nemá rozmaznávať ani súčasníka.Dávni gazdovia varovali:Ak je teplý január, zľutuj sa, Bože, nad nami, bieda príde.
Alebo: V januári voda, to je večná škoda. Mali poznatky, že teplý prvý mesiac v roku sa premietol do vysokých cien obilia a inej neúrody, čo ilustruje prípoviedka: Lepší je v januári vlk vo dvore ako sedliak pri pluhu. Naopak, studený január býva hospodármi vítaný. Hovoria: V januári silný ľad, v máji bujný kvet. Alebo: Ako vysoko v januári siaha sneh, tak vysoko vyrastie tráva. Pretože: Ak je v januári zem otvorená, ľudí sužujú rôzne choroby.
Aby sme však, ak by mrazivé studené lomcováky skutočne prišli, predsa len úplne nezamrzli, koncom mesiaca nás môže zohriať hromničné oteplenie. To sa niekedy rodí v posledných dňoch januára a presahuje do prvých februárových dní. Je známe: Fabián - zimy pán, svätého Pavla obrátenie (25. 1.) zimy odvrátenie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári