príspevková organizácia Miestna správa bytov v Šaci už permanentne dostáva do zlej finančnej situácie. Nič to nemení na skutočnosti, že si musí plniť záväzky voči dodávateľom médií. Pretože sú nekompromisní a za omeškanie platieb si účtujú vysoké penále, správca požiadal mestskú časť o nenávratný príspevok vo výške 4,8 milióna korún, aby uhradil svoje dlhy firmám Raden, TEHO a Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti a zbytočne nenavyšoval už aj tak vysoké čiastky.
Poslanci miestneho zastupiteľstva si síce uvedomujú vážnosť situácie v Miestnej správe bytov, ale sú toho názoru, že táto spoločnosť sústavne odčerpáva prostriedky z rozpočtu, pravidelne sa vykrývajú jej straty a zo strany správcu sa nerobia dostatočné opatrenia na vymáhanie dlžôb od neplatičov. Aj preto na poslednom minuloročnom zastupiteľstve takúto žiadosť nepodporili. Priklonili sa k alternatíve pomôcť, ale formou návratnej bezúročnej pôžičky, ktorú musí splatiť do štyroch rokov. MSB sa vytvorí časový priestor na to, aby zintenzívnil tlak na dlžníkov a získal prostriedky, ktoré organizácii v súčasnosti vďaka nim chýbajú. Svoje pohľadávky voči neplatičom a následne záväzky voči iným subjektom bude musieť riešiť inak a nie na úkor mestskej časti.
Deficit prostriedkov na účte príspevkovej organizácie je dlhodobým problémom Šace. Celková výška nedoplatkov a penále neplatičov nájomného a inkasa presahuje desať miliónov korún. Napriek prijatým opatreniam na zamedzenie narastaniu dlhov, pravidelným technickým kontrolám zameraných aj na počet zdržiavajúcich sa osôb v bytoch, výpovediam z nájmu i vysťahovávaniu rodín sa nepodarilo tento trend zastaviť. Pristúpilo sa už aj k výberu predpísaných platieb na pošte v termínoch vyplácania sociálnych dávok, ale len s veľmi malým efektom.
"Napriek tomu, že sa mnohým zdá ako príliš drastické robiť previerky v bytových domoch na Námestí oceliarov v skorých ranných hodinách, od svojich zámerov neustúpime. Potrebujeme mať reálny prehľad o počte zdržujúcich sa ľudí v bytoch, musíme kontrolovať suterény, ktoré sa zmenili na nocľahárne a sklady kradnutých vecí. Či sa to niekomu páči alebo nie, kontroly budeme robiť ešte častejšie ako doteraz. Neustúpime ani pod tlakom, že obyvatelia týchto bytov spísali petíciu za moje odvolanie z funkcie a neprestaneme s tým, kým nenastane poriadok," uviedol starosta Šace Rudolf Reštei.
Vedenie úradu i správcovskej organizácie registruje zvýšený pohyb cudzích osôb v mestskej časti, rozmáha sa aj šačanský šport "európska turistika". Cestovatelia byty prenajímajú, ale aj predávajú a tieto negatíva podľa starostu musia potláčať. Rovnako nebudú tolerovať rodiny z iných mestských častí a okolitých obcí, ktoré sa tam snažia udomácniť. "Počas previerok sme našli v bytoch namiesto 6 ľudí aj 14 či 18. Budeme postupovať intenzívnejšie. V januári začneme uplatňovať inštitút osobitného príjemcu a riešiť neplatičov. Nedoplatky sa nám nepodarilo zastaviť, ale sa zvyšujú. V budúcom roku pristúpime ku nekompromisným opatreniam a sťahovaniu," zdôraznil starosta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári