znamená to pokojný a bezveterný rok s množstvom plodov, bohatstvom ovocia, slabšou úrodou obilia a hrozbou, že ľudí môžu často trápiť zimnice.
Podľa astrológov až do prvého jarného dňa roku 2005 vládne planéta Venuša, ktorá v marci odovzdá žezlo planéte Merkúr. V ázijských horoskopoch bude ešte v zime momentálne vládnuca vodná Ovca vystriedaná novým šéfom, znamením dreveného Kohúta.
V porovnaní s poverami a astrológiou majú naše deduškovské pranostiky racionálnejšie jadro, pretože nesú pečať skúseností predchádzajúcich generácií. Preto na Nový rok si naozaj hodno všímať, aké prináša počasie. Možno vďaka tomu budeme pripravenejší aj v neskorších častiach roka.
Ľuďom sa stále veľmi páči, ak je novoročná noc svetlá a tichá. Taká potom prináša naozaj vydarený a dobrý rok.
Pekné novoročné počasie nalaďovalo ľudí optimisticky aj preto, lebo to znamená, že možno všeobecne čakať dobrú úrodu, pekné počasie v žatve, ale napríklad aj pohodový mesiac august. Jedna z pôvabných dávnych múdrostí totiž ubezpečuje: Ak na Nový rok zasvieti aspoň toľko slniečka, aby kočiš koníky zapriahol, bude sa žitko pokojne zbierať. Túto pravdu umocňuje iná pranostika: Ak je počas novoročného predpoludnia pekne, bude cez žatvu pekné počasie, ak je pekne popoludní, bude priaznivé počasie aj počas žatvy v horách.
Už od rána boli ľudoví prognostici v pohotovosti. Mnohí totiž dodnes zaznamenávajú hodinu po hodine novoročné počasie. Dvanásť prvých hodín vraj totiž prináša zvesť o počasí v nasledujúcich 12 mesiacoch. Obavy budili červené ranné zore, ktoré vraj znamenajú, že prídu nepohoda, nepríjemnosti a treba sa mať na pozore pred hrozbou požiarov. Jedna z prognóz prvého dňa v roku siaha k Veľkej noci, keď hovorí: Ak je Nový rok tmavý, Veľká noc bude biela.
Je len samozrejmé, že naši predkovia vítali Nový rok aj mnohými zvykmi, napokon na celom svete je veľmi rešpektovaná mágia prvých dní. Nie nadarmo sa vraví: Ako na Nový rok, tak po celý rok. Ľudia oddávna verili, že čo sa komu prisní, to sa aj splní. I v to, že ako sa kto v tento deň správa, taký ostane po celý zvyšok roka. Preto všakovakých škriepnikov, uplakancov, zlostníkov a babrákov varovali, aby sa razom polepšili, lebo oľutujú.
Odporúčalo sa ešte pred rozsvietením svetla privítať novoročné ráno tým, že celá rodina sa poumýva v čerstvej vode, v ktorej bolo namočené zdravé pekné jablko. Potom je vhodné poobliekať sa aspoň do jednej úplne novej časti odevu a po celý deň pri sebe nosiť aj peniaze, aby sa nás držali sa celý rok. Hovorí sa totiž: Čo máš pri sebe na Nový rok, to sa ťa drží po celý zvyšok roka.
Vo vidieckych domácnostiach stále dbajú aj o to, aby na šnúrach v dome nič neviselo, lebo gazdinú by prenasledovali nepríjemnosti, nesmie sa prať ani nič z domu vynášať či požičiavať. Najvítanejším prvým návštevníkom domu býva oddávna malý chlapček - ak príde i s pekným novoročným vinšom, odmena ho nikde neminie.
Jedálny lístok prvého obeda v roku podobne ako silvestrovský, nemá obsahovať jedlá z hydiny, zajaca ani rybu, najlepšie je napapať sa bravčových špecialít, šošovice alebo hrachu. A veľmi dôležité je, aby sme túto hostinku zajedli aj koláčovou klasikou - makovníkom.
Prvý deň v roku prináša dôvod na oslavu aj preto, že už je nezvratnou pravdou - dňa pribúda. Gorali tvrdia, že: Na Nový rok pribudne dňa nie o klasický slepačí krok, ale dokonca o výraznejší baraní skok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári