Vodohospodári tvrdia, že im starosta Budimíra bráni v činnosti
Košice - Závod Povodia Hornádu a Bodvy Slovenského vodohospodárskeho podniku Košice nemá povinnosť pri plánovanom výrube porastu v okolí vodného toku
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
zisťovať majiteľa pozemku. Ako štátny podnik si musí plniť zákonom dané povinnosti a v tejto súvislosti si riaditeľ spomínaného závodu Ing. Jozef Prosba myslí, že starosta obce Budimír bráni vodohospodárom v ich práci. Práve v tejto obci vznikol pred niekoľkými dňami problém, o ktorom sme čitateľov informovali. Pilčíci sa vybrali zrezať 22 topoľov a obyvatelia obce im v práci začali brániť.
Starosta obce Radovan Čarný sa pre Korzár vyjadril: "Predpokladáme, že sa nám stromy podarí týmto malým bojkotom zachrániť. Aj keď nám bolo povedané, že na výrub dal súhlas obvodný úrad životného prostredia, stromy ležia na súkromných pozemkoch. Ich majiteľom nikto neoznámil, že sa ich ktosi chystá zrezať. Ani mňa ako starostu o tom nikto neinformoval."
Riaditeľ vodohospodárskeho podniku však nesúhlasí. "Nepáči sa nám reakcia starostu Budimíra. My sme zaslali na obecný úrad ešte minulý rok list, kde sme ich oboznámili, že budeme riešiť výrub porastu. Práce mali pozostávať z vyťahovania porastov s narušeným koreňovým systémom. Ich súčasťou bolo odstránenie topoľov a starostovi sme oznámili, že by malo ísť o výrub 46 topoľov. K samotnému výrubu malo dôjsť od decembra 2003 - do decembra 2004 v čase vegetačného pokoja," vysvetľuje Ing. Prosba.
Korešpondencia prebiehala medzi vodohospodárskym podnikom a obcou ešte podľa starého vodného zákona. Od polovice roka 2004 však platí nový zákon o vodách. Ten správcovi tokov v paragrafe 49 ukladá:
"V záujme starostlivosti o koryto odstraňovať alebo novovysádzať stromy a kry na pobrežných pozemkoch."
O tom, čo sú to pobrežné pozemky, píše druhý odstavec: "Pobrežnými pozemkami v závislosti od druhu opevnenia brehu a druhu vegetácie pri vodohospodársky významnom vodnom toku sú pozemky do 10 metrov od brehovej čiary a pri drobných vodných tokoch do päť metrov od brehovej čiary."
Znamená to teda, že vodohospodári sa podľa zákona musia starať o korytá i porast okolo nich. "Tieto práce vykonávame bežne na mnohých miestach nami zvereného regiónu Povodia Hornádu a Bodvy. Aj v prípade Budimíra sme požiadali Obvodný úrad životného prostredia Košice-okolie o stanovisko. Nový zákon o vodách nám totiž ukladá povinnosť požiadať o výrub životné prostredie, a nie obec. Žiadali sme ich o výrub 46 topoľov. Dostali sme však rozhodnutie, v ktorom nám po posúdení pracovníčkou životného prostredia odpovedali, že je vhodné vyrúbať len 22 stromov. A to sme rešpektovali."
Obvodný úrad životného prostredia vodohospodárov zaviazal vykonať náhradnú výsadbu päťdesiatich kusov stromčekov. "Aj to sme rešpektovali. Na výrub topoľov máme spracovaný aj znalecký posudok na cenu dreva. Je v ňom konštatovaná aj kvalita dreva. Znalec sa jasne vyjadril, že stromy sú prestarnuté, choré a odumierajú. My vlastníka pozemkov nezisťujeme, nie je to naša povinnosť, napriek tomu tak činíme. Podľa zákona máme právo vstúpiť na takýto pozemok. Oznámili sme plánovaný výrub starostovi, ten však tvrdí niečo iné. Chcem však všetkých ubezpečiť, že ako štátna organizácia musíme postupovať výlučne v zmysle zákona," vraví Ing. J. Prosba a ukazuje list, ktorý zasielali obci ešte pred rokom.
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári