ulice na Terase. Potom, čo boli Rómovia nútení opustiť chatrče v asanačnom pásme, vzniká teraz nová osada na spôsob stanového tábora. Okolie je doslova zamorené fekáliami, močom a odpadom. K dispozícii nie je ani voda, ani WC. V týchto podmienkach žije spolu 25 Rómov, z toho najmenej 16 detí vo veku od 3 mesiacov do 14 rokov.
"Jediné riešenie, ktoré úradníci na miestnom úrade vidia je deportácia týchto ľudí na Lunik IX. Informovali ma, že požiadavku na ubytovanie dali, ale byty nie sú. Dali požiadavku aj na umiestnenie detí do detských domovov, ale miesta v nich niet, takže sa vlastne nič nedá robiť," hovorí poslanec mestskej časti Západ Ladislav Rovinský (na snímke), ktorý sa aktívne zapája do riešenia problému neprispôsobivých občanov a bezdomovcov v meste Košice.
Najväčším problémom mesta Košice je skutočnosť, že na problém neustáleho pribúdania sociálne dokázaných občanov, ktorí nezvládajú transformáciu spoločnosti po roku 1989, vôbec nie je pripravené.
"Na Fialkovej ulici žijú ľudia, ktorí vôbec nie sú zachytení v sociálnej sieti. Absolútna väčšina z nich nepoberá dávky, pretože si ich nevie vybaviť, nemá trvalé bydlisko. Potrebujú pomoc, pretože sú to ľudia, ktorí sa absolútne nevedia orientovať. Samozrejme, netreba im dať peniaze do ruky celé a naraz, treba využiť inštitút osobitného príjemcu a prostredníctvom toho potom nakupovať potraviny a ošatenie v pravidelných intervaloch, učiť ich rozdeliť si peniaze. Chýbajú nám terénni sociálni pracovníci, pretože hoci je podľa štatútu mesta povinnosťou mesta starať sa o sociálne slabých a asociálnych občanov, na úradoch máme len úradníkov a tí to nerobia," kritizuje Rovinský.
Poslanec upozorňuje, že postupná deportácia všetkých problémových ľudí z celého mesta na Lunik IX problém nevyrieši, pretože nie je možné vytvoriť ghetto, s ktorým si už nebude vedieť poradiť ani tamojšia samospráva. "Problémy by sa mali riešiť v mestských častiach, tam, kde vzniknú. V štatúte mesta je jasne napísané, že mestské časti poskytujú pomoc maloletým v naliehavých prípadoch, najmä ak je život alebo zdravie maloletého v doterajšom prostredí vážne ohrozené. Mestské časti majú podľa štatútu poskytovať východvnú starostlivosť rodinám, v ktorých je vážne ohrozená alebo vážne narušená výchova dieťaťa a vývoj dieťaťa. Takže to máme napísané aj schválené v štatúte, ale väčšina mestských častí to nerobí," dodáva Rovinský s tým, že ako psychológ je proti násilnému odtrhnutiu detí od matky, pokiaľ im tá vyložene neubližuje, len jej treba pomôcť, aby sa o nich mohla lepšie postarať. "Rok dieťaťa v detskom domove nás stojí 200-tisíc korún, keď ich má päť, je to milión. Nebolo by lepšie použiť tieto peniaze na kvalitnú sociálnu prácu v teréne?"
Pripomína, že mesto Košice nemá ani prístrešky, kde by sa mohli ukryť bezdomovci v treskúcich mrazoch.
"Nemôžeme sa predsa v situácii vrcholnej núdze pozerať na to, či je niekto nafetovaný, alebo si vypil, musí dostať šancu na prežitie. Naša pomoc nemôže stáť na tom, že raz v roku na Vianoce im prispejeme. Slovensko podpísalo Chartu ľudských práv, podľa ktorej má spoločnosť povinnosť poskytnúť jedno teplé jedlo denne a prístrešie ľuďom v krajnej núdzi. Aj preto, aby sa situácia zlepšila sme sa spolu s poslancom Michalom Kravčíkom rozhodli vyzvať poslancov mestských častí a mesta, aby zo svojich odmien prispeli sumou 500 korún na spojazdnenie útulku na Bosákovej ulici," dodal Ladislav Rovinský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári