Korzár logo Korzár Košice
Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

Česká speváčka Hana Zagorová sa vždy vyhýba tomu, aby počas Silvestra pracovala, v ten deň zásadne oddychuje s manželom

"Človek by mal žiť tak, aby si nemusel dávať záväzky"Každoročne trávi istý čas na sklonku roka v Košiciach, aj keď žije v Prahe a je rodáčkou z

"Človek by mal žiť tak, aby si nemusel dávať záväzky"

Každoročne trávi istý čas na sklonku roka v Košiciach, aj keď žije v Prahe a je rodáčkou z Moravy. Česká speváčka, herečka a moderátorka Hana Zagorová si vzala za manžela Košičana - operného speváka Štefana Margitu a už trinásť rokov spolu trávia vianočné sviatky v našom meste. Na Silvestra sa však vyberú do Prahy, aby si užili atmosféru tohto mesta a rozlúčili sa so starým rokom. S H. Zagorovou sme sa príjemne rozprávali o všeličom, nie len o Silvestri...

Skryť Vypnúť reklamu

"Neviem si ani len predstaviť, že by som posledný deň v roku trávila inak ako so Štefanom. Práve preto sa obidvaja vyhýbame ponukám pracovať na Silvestra. Nikdy som sa so starým rokom nelúčila tak, aby som na nejakej akcii spievala. Zásadne v tento deň oddychujem a trávim ho s manželom," prezradila nám H. Zagorová.

Počas posledného dňa v roku jej nesmie chýbať zábava, príjemní ľudia. "Vždy však mám možnosť utiecť... Ak by som sa v nejakej spoločnosti necítila dobre, jednoducho s manželom ujdeme. Ak by nás sklamalo všetko okolo nás, tak si proste urobíme krásny večer aj sami dvaja. Ale chýbať mi nesmie šampanské. To je totiž jediný alkohol, ktorý raz za čas ochutnám a na prichádzajúci Nový rok si treba pripiť. Tohto roku sa poprechádzame po Prahe, občas sa niekde zastavíme na pohárik a určite to bude príjemný Silvester."

Skryť Vypnúť reklamu

Všetkým praje hlavne zdravie

Posledný deň v roku je pre mnohých ideálnym časom na to, aby bilancovali uplynulý rok a hodnotili ho, H. Zagorová však nepatrí medzi tých, ktorí sa obzerajú späť... "Kdeže! To nikdy nerobím. A rovnako si nedávam ani novoročné záväzky. Myslím si, že človek by mal žiť tak, aby si nemusel dávať predsavzatia. Ak by som rozmýšľala - toto mohlo byť tak a toto hentak... Veď to je iba strata času - keď sa už niečo stalo, je to minulosť a je zbytočné nad tým rozmýšľať. Treba si iba povedať - fajn, je tu nový rok, tak poďme ďalej!"

Od roku 2005 H. Zagorová nič nečaká, v nič nedúfa, nič si neželá. Stačí, ak jej osud sám prinesie to, čo má v pláne... "Ja si vždy prajem iba to, aby všetci okolo mňa boli zdraví. Podľa mňa si je každý strojcom svojho šťastia a každý z nás má v rukách časť svojho osudu. Sú však samozrejme veci, ktoré ovplyvniť nedokážeme a to sú práve často ochorenia našich blízkych. Práve preto si vždy prajem iba zdravie." H. Zagorová však verí v náhodu a v osud. "Nie však pasívne a nemyslím si, že proti osudu sa nedá nič robiť. Ja som veľký bojovník!"

Skryť Vypnúť reklamu

Najväčšiu dávku svojho šťastia si vraj vybrala už vtedy, keď sa narodila. "Som optimista a celkom určite by som o sebe nikdy nepovedala, že som nešťastník, ktorému sa nedarí. Ak si aj sama niečo pokazím, poviem si - dobre ti tak, neurobila si všetko preto, aby sa nič nepokazilo... Nikdy nezvaľujem svoje neúspechy na okololnosti, veď nikto mi nedrží ruky zviazané za chrbtom..."

Ak sa občas H. Zagorová nahnevá na celý svet, lebo sa jej čosi nepodarí tak, ako chcela, má sa o koho oprieť. "So Štefanom sme si navzájom veľkými oporami. Navyše, ak som aj nahnevaná, snažím sa neprenášať svoju zlosť na druhých a ja sa vlastne ani neviem dlho hnevať... Naopak, všimla som si, že mnohí moji známi si zo mňa urobili ´ bútľavú vŕbu´. Často sa mi stáva, že mi hocikedy ktosi zavolá a posťažuje sa. Ja len poviem - kašli na to, zajtra bude dobre..."

Koncerty prispôsobuje manželovi

Nielen H. Zagorová je pracovne veľmi vyťažená. Jej manžel je úspešný operný spevák, obaja majú veľa pracovných povinností kade-tade po svete. "Aj keď sa môže zdať, že sme často jeden bez druhého, nie je to pravda. Štefan má totiž svoje povinnosti v kalendári i tri-štyri roky dopredu a ja si preto svoje prispôsobujem tým jeho. Viem, že mu nikto nezavolá, aby šiel na druhý deň do Japonska. Že bude skúšať predstavenie tam, to viem roky dopredu a podľa toho si ja rozvrhnem moje koncerty. Viem, že keď začínajú skúšať novú operu, tak prvý týždeň je veľmi náročný... Vtedy ho nechám samého a prídem potom za ním. My sme spolu oveľa viac, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať."

Keďže obaja sú profesionálnymi spevákmi - aj keď sa každý venuje hudbe z iného súdka - sú si navzájom prvými kritikmi. "Ja nie som odborníčka na operu, no viem, čo sa mi páči a čo nie. Milujem však operu a prišlo to samo. Štefan sa nemusel snažiť, aby sa mi táto hudba zapáčila. Nikdy som v tomto žánri nebola taká vzdelaná ako dnes. Spoznám, keď Štefan zaspieva prvé tóny, či je v dobrej speváckej forme alebo nie. A rovnako on vie, ako sa cítim na javisku ja. Sme spolu už 13 rokov, takže sa dobre poznáme. Spolu si však nespievame," prezradila.

Ak chcú stráviť spolu čas pri niečom, čo majú obaja radi, vyberú sa do prírody, na prechádzku po Prahe... "Obaja máme počas roka veľa spoločenských povinností, no milujeme dobrú spoločnosť a radi si vyjdeme niekde dobre sa zabaviť. Občas potrebujem nabrať energiu... Teraz pred sviatkami som mala veľmi veľa pracovných povinností. Nabrala som si toho na seba priveľa. Každý deň som mala množstvo práce a pripravovala som v televízii Prima televízny vianočný program, ku ktorému som si sama napísala scenár... Mala som pocit, že som ako taká hračka natiahnutá na kľúčik a že keď sa ten zotrvačník zastaví, tak to so mnou ´sekne´"

Baterky si H. Zagorová nabíja úplne obyčajne. Vraj je ako každá ´ženská´, ktorá si občas potrebuje urobiť radosť novými topánkami či oblečením alebo dobrým jedlom... "Priznám sa - neviem si odoprieť sladké. Bohužiaľ. U mňa sa stiedajú také obdobia, keď jem veľa sladkostí a potom obdobia, kedy držím prísnu diétu. Ale inak to riešiť neviem. Nedokážem si totiž za nič na svete sladkosti odoprieť..."

Š. Margita nám pri jednej príležitosti vynachválil svoju manželku - vraj je skvelá kuchárka. "No keď to povedal on, tak to bude asi pravda (smiech). Myslím si, že som taká obyčajná kuchárka. Kvôli Štefanovi som sa naučila mnohé nové jedlá, najmä z maďarskej kuchyne - rôzne perkelty, plnenú kapustu... Ale všetky tieto špeciality mi chutia. Takže občas nerobíme český bramborový šalát ale majonézove zemiaky."

Keď už sme pri tých zemiakoch a bramborách, ako vlastne spolu Slovák Š. Margita a Češka H. Zagorová komunikujú? "Kedy ako. Keď sme spolu na Slovensku, tak on rozpráva po slovensky, keď sme v Prahe, tak obaja po česky, v Nemecku zas po nemecky. Ja však v Košiciach nerozprávam po slovensky. Proste mi to nejde. Štefan vie po česky skvele, ale moja slovenčina je hrozná... Radšej ako hovoriť vašim jazykom zle, tak ním nehovoriť vôbec. Ak sa aj o to občas pokúsim, tak sa mi všetci smejú..."

Prechádzka vlastným životom

H. Zagorová sa nezvykne obzerať späť a práve preto jej dobre padlo, že tak musela urobiť pri výbere materiálov do DVD-čka, ktoré vydala minulého roku. Dala mu názov ´Cesta ke štěstí´ a mapuje 35 rokov jej pôsobenie na hudobnej scéne. "Bola to prechádzka 35 rokmi môjho života. Ja sa nezvyknem hrabať v starých fotografiách, prezerať si ich, spomínať. A zrazu som tak musela urobiť a bolo to o to krajšie. Našla som čiernobiele z roku 1969 a sama som sa seba pýtala, kto je to dlhovlasé dievča v krátkej sukni... Pri niektorých som si povedala - no to som ale vyzerala strašne a také som hodila so smiechom pod stôl."

Ťažko sa vyberalo i spomedzi pesničiek, veď H. Zagorová ich má na konte približne 750 a na DVD-čko sa vmestila len každá desiata... "Chytala ma pri výbere nostalgia, ešteže časť výberu urobili ľudia zo Supraphonu. Bolo pre mňa naozaj ťažké urobiť výber videoklipov, lebo mnohé sú krásne výtvarne spracované, sama som si často robila scenáre, ale skladby k nim neboli hitmi a tak sa na DVD-čko nedostali... Mnohí fanúšikovia mi vravia - prečo tam nie je tá alebo oná pesnička? Všetky sa jednoducho nevmestili..." Nechýba však medzi nimi skladba ´Maluj zase obrázky´, ktorá patrí medzi speváčkine srdcové záležitosti.

"Keďže tých piesní sú stovky, pri mnohých si vôbec nepamätám, že som ich naspievala. Minule mi ktosi povedal - tá tvoja pesnička ´Kocour´, tá je dobrá... Ja by som bola schopná sa hádať, že som ju nikdy nespievala. Nepamätala som si ju..." Určite si však dobre pamätá tie, ku ktorým si sama napísala texty. "Nie je ich zas tak veľa. Napísala som len asi 80 textov a mnohé z nich pre iných spevákov. Často sa mi však stalo, že som dostala text i hudbu, ktorá sa mi nepáčila... Vo vydavateľstve mi povedali, že mi vybrali peknú pesničku a musím ju naspievať. Ja som vedela, že je príšerná, no nechala som sa prehovoriť a na tú pieseň som bola už do začiatku nahnevaná..."

Pred rokom 1989 však H. Zagorová nikdy nemala problémy s tým, že by jej ktosi zásadne zasahoval do tvorby. "Bola to záležitosť žánru. Keď niekto robil protestsongy, musel počítať s tým, že to nebude mať ľahké. Ja som však spievala o láske... Ani po revolúcii som nepocítila, že by som zrazu mala zásadne niečo na mojich piesňach meniť. Celý život si robím hudbu, akú sama chcem."

H. Zagorová, K. Gott či H. Vondráčková patria v českej hudobnej scéne k pevným pilierom so stabilnou fanúšikovskou základňou, okolo ktorých sa stále menia speváci a speváčky. Prichádzajú a veľmi rýchlo odchádzajú... "Pre mňa je nepochopiteľné, že súčasná mladá generácia nemá svoje silné idoly, ale obracajú sa k strednej generácii. To mi pripadá trochu neprirodzené. My sme svojho času fandili svojim vrstovníkom... Určite by som si netrúfla vziať nejakého mladého interpréta či interprétku pod ochranné krídla. A to aj napriek mojim skúsenostiam. Zrejme by som tlačila toho človeka do vecí, ktoré by nešli dokopy s jeho mladosťou. Mladosť treba využiť!"

Práce má navyše H. Zagorová dosť aj tak, v roku 2003 vydala posledný sólový album s novými skladbami a pomaly pracuje na ďalšom, ktorý by mal byť hotový na konci budúceho roka. "Vydala som knižku, DVD-čko, pripravujú sa reedície mojich starých platní, pracujem na mnohých veciach v televízii... To všetko robím jednoducho preto, že toto je moja práca, ktorú mám rada. Nie pre slávu...," dodala na záver.

Dátum narodenia: 6. september 1946

Znamenie: Panna

Miesto narodenia: Petřkovice pri Ostrave

Ukončené vzdelanie: JAMU v Brne

Rodinný stav: vydatá Štefana Margitu, prvý manžel - baletný tanečník Vlastimil Harapes

Relax: spánok

Diskografia:

Best Of Hana Zagorová

Navěky zůstane čas

Mimořádná linka

Hanka

Modrá čajovna

Jinak to nejde

Já?

Bludička Julie

Ave 2

Hity 1972

Ave

Hity 1974

Rozhovor v tichu

Co stalo se stalo

Gvendolina

Cesta ke štěstí

Maluj zase obrázky II

Maluj zase obrázky

Střípky

Svetlo a stín

Televízna a filmová tvorba:

Josefina - inscenácia

Madam a sedm loupežníků - inscenácia

Tlustý pradědečkek - inscenácia

Čepice pro Kašpárka - inscenácia

Miláček - televízny muzikál

Poslyšte příběh, který se stal - televízna story

Lupič legenda - televízny film

Báječné ženy na létajících strojích - televízny muzikál

Trhák - hudobná komédia

Peter Pan - televízny rozprávkový muzikál

Dáša KIRAĽVARGOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 2. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 3. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 4. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 6. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 7. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 8. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 9. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 10. Pomáhajte čítaním
 1. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 2. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 3. Neodkladajte pre koronavírus vyšetrenie svojich očí
 4. BILLA podáva v kritickom období pomocnú ruku ľuďom z kultúry
 5. Vynovená predajňa v Smrdákoch
 6. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 7. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 8. Pandémia spomaľuje inovácie. Spoločnosti šetria
 9. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 10. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 32 212
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 23 434
 3. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 20 678
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 970
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 13 857
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 645
 7. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 833
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 747
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 609
 10. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 8 936
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Na úrade dostali termín počas zákazu vychádzania. Prišli, hrozili im pokutou

Rezort vnútra zatvoril svoje pracoviská až v utorok.

Počas utorka pristúpilo ministerstvo k zatvoreniu svojich pracovísk pre verejnosť.

Šiesti poslanci košickej župy odchádzajú z poslaneckého klubu Smeru

Nemôžu vytvoriť svoj vlastný. Chcú zmenu rokovacieho poriadku.

Ján Jakubov bude zrejme predsedom nového poslaneckého klubu strany Hlas.

Kauza správkyne nebankovky SaS Slovensko sa možno vráti na začiatok

Krajský súd zrušil rozsudok okresného, ten bude pokračovať v dokazovaní.

Obžalovaná Kristína Rigová (vpravo) s advokátkou Helenou Knopovou na krajskom súde.

V Medzilaborciach začali stavať stanicu. Stará už bola len na hanbu

Poslúži cestujúcim, ktorí idú vlakom aj autobusom.

Práce na výstavbe vlakovej a autobusovej stanice v Medzilaborciach sa začali.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Testovanie nielen môže bolieť, ale možno sa pri čakaní naň nakaziť. Ilustračná fotografia.
Dobré ráno

Dobré ráno: Monika Jankovská sa chce dohodnúť s políciou

Štátna tajomníčka zrejme chce spolupracovať.

Podcast Dobré Ráno.
Stĺpček Zuzany Kepplovej

Vždy sa dá počítať s vypätím všetkých síl

Krajčí počas testovania videl "silného ducha slovenského národa".

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) počas návštevy odberného miesta. v obci Nižná v okrese Tvrdošín.
Minister obrany Jaroslav Naď.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop