Európe počet úmrtí zapríčinených civilizačnými chorobami neustále rastie. Svoj podiel na tom majú aj naše stravovacie návyky. S RNDr. Gabrielou Sabolovou z Inštitútu vzdelávania veterinárnych lekárov sme sa porozprávali o blahodarných účinkoch sóje. Sójové potraviny totiž zohrávajú významnú úlohu v prevencii a liečbe mnohých vážnych ochorení.
"Keďže sa dnes dostáva do popredia požiadavka, aby konzumovaná potrava mala pozitívny účinok na celkový zdravotný stav ľudského organizmu, čoraz väčšia pozornosť sa venuje potravinám vyrobeným zo sóje. Spája sa v nich vysoká nutričná hodnota a pozoruhodný obsah zdraviu prospešných fytochemikálií s cenovou dostupnosťou," hovorí Gabriela Sabolová (na snímke).
Sója patrí medzi strukoviny, no od ostatných sa výrazne líši vyšším obsahom bielkovín a tukov. Zatiaľ čo cícer, fazuľa, hrach a šošovica majú obsah bielkovín v rozmedzí 20 až 25 percent, semená sóje obsahujú viac ako 35 percent bielkovín. Z tohto hľadiska je kilogram sóje ekvivalentný približne dvom kilám mäsa, piatim litrom mlieka alebo dvadsiatim ôsmym slepačím vajciam. Oproti ostatným strukovinám má sója oveľa vyšší obsah esenciálnych aminokyselín - v dostatočnom množstve obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny potrebné pre ľudský organizmus.
"Sójové bôby obsahujú síce aj pomerne veľa tukov - až dvadsať percent - avšak ide v prevažnej miere o zdraviu prospešné nenasýtené mastné kyseliny. Sója je tiež bohatá na fytosteroly a lecitín a neobsahuje cholesterol. Spomedzi všetkých strukovín má najnižší obsah sacharidov. Polovicu sacharidovej zložky sójových bôbov tvorí vláknina, ktorej obsah je dokonca vyšší ako v obilninách," vysvetľuje RNDr. Sabolová, podľa ktorej je veľmi zaujímavý aj minerálny a vitamínový profil sóje.
Sója obsahuje viac vápnika ako mlieko a mliečne výrobky, ktoré sú tradične považované za najbohatší potravinový zdroj vápnika. Avšak v sójových bôboch je až dvakrát viac kalcia než v kravskom mlieku a takmer štyrikrát viac ako v tvarohu! Vysoký je aj obsah železa - dvakrát vyšší ako v hovädzej pečeni a šesťkrát vyšší ako v špenáte. Sójové bôby obsahujú aj značné množstvo vo vode rozpustných vitamínov skupiny B.
Ochutnajte mäsové analógy vyrobené zo sóje!
Ďalšou prednosťou sóje je takmer stopercentná stráviteľnosť sójovej bielkoviny. Avšak napriek všetkým blahodárnym vplyvom sóje na ľudské zdravie sa v našich zemepisných šírkach konzumuje táto potravina zriedkavo. Jednoducho tradičné ázijské sójové jedlá ako tofu, tempeh či natto nie sú svojou zvláštnou chuťou a textúrou pre konzumentov v Amerike či Európe ľahko akceptovateľné. Preto je cieľom súčasných producentov sójových potravín výroba takých potravín zo sóje, ktoré svojím vzhľadom, textúrou a chuťou čo najviac pripomínajú pokrmy, na ktoré sme zvyknutí.
Aj na našom trhu sú už dostupné rôzne mäsové analógy nátierky, salámy, šunkové nárezy či špekáčiky, vyrobené zo sóje. Ochutnali sme ich a boli sme veľmi milo prekvapení. Dajte aj vy šancu zdravej potravine!
(jg)
Vyhrajte nad chorobami
- Denná konzumácia 25 gramov sójových bielkovín výrazne znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení
- Sója znižuje krvný tlak a experimentálne bol potvrdený aj priaznivý účinok sójových bielkovín na koncentráciu cholesterolu v krvi
- Pravidelná konzumácia sójových potravín je účinnou prevenciou vzniku žlčových kameňov
- Pozitívny vplyv má aj na diabetikov, u ktorých vedie k významnému zníženiu potrebnej dávky inzulínu
- Sójové fytoestrogény tiež dokážu významnou mierou prispieť aj k prevencii osteoporózy u žien stredného veku a krátko po menopuaze
- Ich ďalšou prednosťou je, že pôsobia ako antioxidanty a podieľajú sa na prevencii vzniku nádorových ochorení
(jg)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári